Προς το περιεχόμενο

Πρώτη partcaster (strat)


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλησπέρα παιδιά!!Πριν μερικές μέρες ολοκληρώθηκε η κατασκευή της πρώτης μου partcaster.Δεν την κατασκεύασα εγώ,απλά αγόρασα τα κομμάτια από Mighty Mite,Rockinger και Fender (hardware) και τα πήγα σε έναν έμπιστο μάστορα να μου τα ''φτιάξει''.Αρχικά πήρα ένα Mighty Mite birdseye maple neck,με 9,5 radius,pearl dots, jumbo μέγεθος τάστων,22 frets,c shape.Μετά πήρα ένα red alder σώμα strat από τη Rockinger και όλο το hardware εκτός από τη γέφυρα είναι Fender και αγοράστηκαν από thomann.Περίμενα να περάσουν κάποιες μέρες ώστε να μου περάσει ο ενθουσιασμός και να μπορώ να κρίνω καθαρά το αποτέλεσμα.Μετά λοιπόν από κάποιες μέρες εξάσκησης,μαθήματος και πρόβας με τη μπάντα έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα:

 

Ήχος:Η κιθάρα αυτή τη στιγμή φοράει ένα full set dimarzio (Fast Track 1 στη θέση neck,έναν Dimarzio Evolution στη θέση middle και τον Fast Track 2 στη θέση bridge),όμως στις φωτογραφίες που θα δείτε έχει μόνο τον Fast Track 2 και 2 custom βρετανικούς μαγνήτες στις άλλες 2 θέσεις,τους οποίους άλλαξα κατευθείαν.Ο ήχος λοιπόν είναι ακριβώς όπως τον περίμενα,σκαστός,ακούω πεντακάθαρα την πένα μου στη θέση neck,ο middle έχει πολύ γεμάτα καθαρά και ο Fast Track 2 βγάζει την επιθετικότητα που θέλω στα ρυθμικά μου.Έχω ενθουσιαστεί με τον ήχο του Fast Track 1 στα lead parts μου,έχει τρομερή ευκρίνεια και συνδυάζεται πολύ ωραία με το full maple μπράτσο.

 

Playability:Λόγω των τάστων και του χαμηλού action η κιθάρα είναι ιδανική για πολύ γρήγορα παιξίματα και απόλυτα έλεγχο της ταστιέρας,είτε παίζει κανείς lead,είτε ρυθμικά.Τη δοκίμασα παίζοντας διάφορες τεχνικές και είδα ότι έχω τον απόλυτο έλεγχο του neck.Έχει γίνει εκπληκτική δουλειά από τον τεχνικό μου στην ταστιέρα,τα τάστα είναι στρογγυλά και περιποιημένα,διευκολύνοντας απίστευτα το έργο μου.Είναι λίγο βαριά (δεν έχει ζυγιστεί) αλλά είναι λίγο πιο ελαφριά από την προηγούμενή μου κιθάρα (Schecter Hellraiser C-1 Fr),το οποίο δεν είναι θέμα,καθώς έκανα 3 ώρες πρόβα όρθιος και δεν ένιωσα την παραμικρή ενόχληση.

 

Γενικές εντυπώσεις:Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με το συνολικό αποτέλεσμα,καθώς έφτιαξα μια κιθάρα ακριβώς στα μέτρα μου και ικανοποιεί πλήρως τις ανάγκες μου,δηλαδή βολικό για μένα neck και all around ήχο,έπαιξα από blues rock έως power metal χωρίς να συναντήσω την παραμικρή δυσκολία ή ενόχληση σχετικά με τον ήχο μου.Πάντα ήθελα μια κιθάρα με πολλά πρίμα,all around προδιαγραφές και βολικό shredάδικο neck.Μόλις τη βρήκα λοιπόν!

 

Παρακάτω παραθέτω φωτογραφίες για οφθαλμόλουτρο!

 

billys_strat_005.thumb.jpg.9373fd42f7126049092935c1b7cb354a.jpg

billys_strat_003.thumb.jpg.36ff544e6a66573014daf607c6e493ca.jpg

billys_project_006.thumb.jpg.49d5093872543fbb756038fb1216c62d.jpg

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Bill καλόπαιχτη,είναι κούκλα η άτιμη ;) Φαίνεται να την έφερες στα μέτρα σου ακριβώς και αυτό είναι ότι καλύτερο.Περιμένουμε clips με τον blackstar ;D

Νιώσε την δύναμη του Black Dragon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Βασίλη, πανέμορφη είναι (φτου να μην τη ματιάσουμε!  ;D )!!!

Ο λαιμός και η ταστιέρα βέβαια είναι όλα τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπράβο Bill καλόπαιχτη!

Bill καλόπαιχτη,είναι κούκλα η άτιμη ;) Φαίνεται να την έφερες στα μέτρα σου ακριβώς και αυτό είναι ότι καλύτερο.Περιμένουμε clips με τον blackstar ;D

Μπράβο Βασίλη, πανέμορφη είναι (φτου να μην τη ματιάσουμε!  ;D )!!!

Ο λαιμός και η ταστιέρα βέβαια είναι όλα τα λεφτά.

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!Clips θα ακούσετε σε 2 βδομάδες όπου θα έχει ολοκληρωθεί η ηχογράφηση/παραγωγή/μίξη του demo της μπάντας στην οποία παίζω!  ;D ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε συνονόματε χαίρομαι που έχεις κιθάρα ακριβώς όπως την θέλεις,καλόπαιχτη και να σε συντροφεύει για πάντα ή τούλάχιστον για πολύ καιρό.

 

Είναι κούκλα και μου άρεσε πολύ ο συνδιασμός του μαύρου(μαγνήτες,knobs κτλ).

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα παιξιματα bill.Ειναι πρωτος ο Χρηστος (εκει δεν την εκανες?)

λιγο το μαυρο δεν μου παει με το σωμα αλλα γουστα ειναι αυτο και γενικα δεν γουσταρω κρεμ κιθαρες.

Κατεληξα οτι στις στρατ τα μονα ωραια χρωματα με maple ειναι Μαυρο,Κοκκινο και ΟΛΗ relic,οχι ημιμετρα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα παιξιματα bill.Ειναι πρωτος ο Χρηστος (εκει δεν την εκανες?)

λιγο το μαυρο δεν μου παει με το σωμα αλλα γουστα ειναι αυτο και γενικα δεν γουσταρω κρεμ κιθαρες.

Κατεληξα οτι στις στρατ τα μονα ωραια χρωματα με maple ειναι Μαυρο,Κοκκινο και ΟΛΗ relic,οχι ημιμετρα  ;D

 

Συμφωνω για το μαυρο(θα ηθελα λευκο η aged white :P) στους μαγνητες και τα knobs αλλα για το υπολοιπο νομιζω ειναι τζιτζι ;).Ειδικα η maple ταστιερα παει με ολα τα χρωματα και οχι μονο με κοκκινο μαυρο.Κρεμ,surf green,περτικαλι...ακομα και η...hello kitty στρατ δειχνει ωραια με maple ταστιερα ;D.

 

Μεγιες στο ιδιοκτητη λοιπον....Ο YJM θα ηταν περιφανος για σενα 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτη Βασίλη, εγώ το μόνο που θα άλλαζα είναι η γέφυρα. Υποθέτοντας πως το σώμα είναι τρυπημένο για τις 56μμ γέφυρες, με μία σε vintage specs θα δεις τεράστια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου