Προς το περιεχόμενο

πιο γλυκιά les paul...


kultura

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω μια χαρά θα είναι η ισορροπία αν και δεν έχω εμπειρία σχετική οπότε μη σε πάρψ στο λαιμό μου...

 

Δοκίμασε μια LP Goldtop με 2 P90 και άμα σου αρέσει τότε άλλαξέ τα και τα δύο ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

ένα διπλό με ήπια έξοδο που σπλιτάρει κιόλας

 

Σπλιτάρισμα , ε; Καλή ιδέα. Δεν το είχα σκεφτεί για τη les paul μου. :) Ξέρεις μήπως πόσο θα πάει από λεφτά ; :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ψαχνεις για πραγματικα "καθαρο" bridge humbucker:http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/vintage/sh55_seth_lover/ ,απ' οτι θυμαμαι ομως δεν ειναι κι απ' τους πιο φτηνους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις να βαλεις DUNCAN εγω θα σου προτεινα εναν ALNICO II PRO και να ζητησεις να στον splitaroun.Ο ALNICO λογω μιγματος στους μαγνητικους πολους (αλουμινιο-νικελιο-κοβαλτιο), δημιουργει ασθενεστερο μαγνητικο πεδιο με αποτελεσμα πιο soft και ζεστο ηχο.Στα καθαρά θα δεις τεραστια διαφορα και στα γκαζια θα εισαι πιο bluesy/crunch.Τσεκαρε το και στο site του DUNCAN ή του ZOZEF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν θες ήχο μονού μαγνήτη θα σου πρότεινα P-90 σε μέγεθος διπλού (για να μην χρειαστεί να κάνεις modifications σε ένα αρκετά ακριβό οργανο. Θα βρεις εξαιρετικούς χειροποίητους από την bare knuckle pickups (Αγγλία), και Ηaussel (Γερμανία).

Εγώ πάντως για ποιο vintage ήχο προτίμησα τους Stormy Monday

Humbuckers (with cover) της Bare Knuckle Pickups, οι οποίοι είναι Alnico II διπλοί και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Η les paul μου πλέον δεν "λασπώνει" ποτέ στα βρώμικα...

Βέβαια δεν πρόκειται να παίξω και metallica με αυτούς τους μαγνήτες, αλλά δεν μπορεί να τα 'χεις κι όλα...

Α, και κάτι άλλο...το ότι ένας μαγνήτης είναι μονός δεν σημαίνει οτι είναι και "καθαρός". Αυτό έχει να κάνει με την έξοδο του κυρίως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως για ποιο vintage ήχο προτίμησα τους Stormy Monday

Humbuckers (with cover) της Bare Knuckle Pickups' date=' οι οποίοι είναι Alnico II διπλοί και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Η les paul μου πλέον δεν "λασπώνει" ποτέ στα βρώμικα...

Βέβαια δεν πρόκειται να παίξω και metallica με αυτούς τους μαγνήτες, αλλά δεν μπορεί να τα 'χεις κι όλα...[/quote']

 

Μάλιστα , μάλιστα Ομολογώ ότι το όνομα είναι πολύ μεγάλο δέλεαρ!!! 8O :D

Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με Metallica οπότε πάω καρφωτός! Μήπως ξέρεις πού θα μπορέσω να βρω;

Ευχαριστώ... 8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η PRS εχει βγαλει κατι μαγνητες που σπλιταρουν και εχουν πραγματικα καλο ηχο (για σπλιταρισμενο διπλο). Εχει αρκετα μοντελα αν θυμαμαι καλα αλλα δεν θυμαμαι ονοματα. Ενα τσεκαρισμα στο site της PRS θα βοηθησει παρα πολυ. Βεβαια στην περιπτωση που σου αρεσουν αυτοι οι μαγνητες, δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσεις να βρεις εδω για να αγορασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , έχω ακούσει από πολλούς ότι στο θέμα splitάρισμα

η PRS είναι master. Τώρα όμως στην Ελλάδα........

Ευχαριστώ πάντως......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου