Προς το περιεχόμενο

πιο γλυκιά les paul...


kultura

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς θα κάνω τη les paul μου να έχει καλύτερα καθαρά στον κάτω μαγνήτη;

Προφανώς με αλλαγή μαγνήτη.Τι μου προτείνετε; Φοράει από τη μάνα της τους hambuckers που φοράνε όλες οι gibson les paul studio. Θέλω κάτι πιο low output. Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Α!και κάτι που ξέχασα , αλλά μάλλον εννοείται:στα βρόμικα ο ήχος παραείναι γκαζωμένος για τα γούστα μου.

Ξέρετε, θέλω πιο mild παραμόρφωση και να μη θαμπώνει στα καθαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν δοκιμάζεις να τον κατεβάσεις λίγο? Μπορεί να γλυτώσεις από τη φασαρία....Αν πράγματι θέλεις ν' αλλάξεις μαγνήτη υπάρχουν πολλές επιλογές.... Θα σου πουν οι ειδικοί :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kultura, κατ'αρχάς υποθέτω ότι ο bridge μαγνήτης σου έχει το κλασσικό μεταλλικό καπάκι. Αν το αφαιρέσεις πιστεύω θα έχει μια αισθητή διαφορά στα καθαρά (όχι τεράστια βέβαια) αλλά απ'ότι ξέρω θα τα κάνει πιο ευχάριστα και πιο κοντά σ'αυτό που πιθανόν περιμένεις.

 

Πάντως σου προτείνω να προσπαθήσεις να εκμεταλλευτείς το γεγονός ότι μια Les Paul έχει volume pot για κάθε μαγνήτη, οπότε αν κατεβάσεις κάπως το volume του bridge για να μην "σπάει" τόσο εύκολα μπορεί να βρείς τη λύση χωρίς να αλλάξεις μαγνήτη.

 

Αν τελικά αλλάξεις μαγνήτη σου προτείνω να βάλεις έναν απλό (δηλαδή χωρίς cover μεταλλικό) Seymour Duncan '59 bridge ή τον αντίστοιχο Gibson (πάντως και ένα μαγνήτης με alnico 2 δεν θα ήταν άσχημος πιστεύω).

 

Αν μας δώσεις κάποιο παράδειγμα του καθαρού που ψάχνεις ίσως μπορέσουμε να σε κατατοπίσουμε καλύτερα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kultura' date=' κατ'αρχάς υποθέτω ότι ο bridge μαγνήτης σου έχει το κλασσικό μεταλλικό καπάκι. [/quote']

Ναι , έτσι είναι.Λες να το βγάλω;Θα το δικιμάσω κι αυτό.

 

Παίδες , ο ήχος που ψάχνω είναι πολύ κοντά σε μονό μαγνήτη αλλά δεν νομίζω ότι θα 'ταν ότι καλύτερο να βάλω P90's.

O Jeff Beck είναι καλός; :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός είναι :)

 

Κοίτα η κλασική απάντηση που θα έπαιρνες εδώ είναι: θες ήχο μονού, πάρε strat η tele.

 

Εγώ θα'λεγα βρες ένα διπλό με ήπια έξοδο που σπλιτάρει κιόλας και θα είσαι μια χαρά (αν δεν σε καλύψει η αφαίρεση του καπακίου) ;)

 

Πάντως δες και τον Seymour Duncan JB (Jazz/Blues και όχι Jeff Beck όπως έχει επικρατήσει να λέγεται) γιατί και ο Jeff Beck το έχει χρησιμοποιήσει αρκετά αλλά έχει και καλά καθαρά (βρες σε κάποιο μαγαζί κιθάρα με JB bridge kai άκουσε τον).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δε θές ένα P90 με κρυστάλινα καθαρά σε humbucker μέγεθος?

Κατα τα άλλα υπάρχουν οι μαγνήτες που σου είπε ο jasemeister

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δε θές ένα P90 με κρυστάλινα καθαρά σε humbucker μέγεθος?

 

Σωστός ο παίχτης 8)

 

Να σου πω δεν μου πέρασε καθόλου απ'το μυαλό να το προτείνω, κάπου έχω συνδέσει το συνδυασμό διπλού με P90 σε Les Paul όπως είναι η BFG δηλαδή o διπλός bridge και ο P90 neck και όχι το αντίστροφο. Καλή συμβουλή πάντως :wink:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σκέψη και μόνο του μονού μαγνήτη με φτιάχνει.Θα υπάρχει "ισορροπία" μεταξύ των δύο μαγνητών μου; :? Μήπως να τους άλλαζα και τους δύο; Αν και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον neck.Μάλλον πρέπει να ακούσω περισσότερες gibson με P90s :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου