Προς το περιεχόμενο

Κατασκευές Custom Pickguard στην Ελλάδα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να φτιαξω ενα νεο pickguard για την tele deluxe 72ri που εχω με βασικο σκοπο να αλλαξω τους στοκ μαγνητες (wide range humbuckers) οι οποιοι ειναι πιο "μεγαλοι" απο τους κλασικους humbs οποτε εαν κρατησω το ιδιο pick guard θα υπαρχει κενο...

 

Γνωριζει καποιος αν υπαρχει κανεις στην Αθηνα που να κανει πικαρντακια ??

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει καποιος αν υπαρχει κανεις στην Αθηνα που να κανει πικαρντακια ??

air23.jpg

Το δικό μου πάντως, από αλουμίνιο, το έφτιαξε ο Κακανιάρης

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου 8α αντιγραψεις ουσιαστικα το παλιο γιατι δεν κοβεις ενα μονος σου?

Και αμα θες πιο περιεργα πραγματα μπορεις να χρησιμοποιησεις καποιο υλικο για μακετες, να πας σε κανενα μαγαζι για επιγραφες, ή οτι αλλο... ξυλο, plexi ktl

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ξεθαβω το θεματακι μου για να πω οτι τελικα οσο κι αν εψαξα εντος Ελλαδας δυο ηταν τα θεματα....Α) τεραστιο κοστος, μιλαμε πανω των 70 ευρω και Β) κλασικα περιιιμεεεεεενεεε και θααααα οοοοοταννν....

 

Οποτε να ειναι καλα το http://www.tdpri.com/  που μεταξυ αλλων βρηκα και το terrapinguitars οι οποιοι φτιαχνουν κατα παραγγελια pickguards.

Για την πληροφοριση και ιστορια να πω οτι εκανε να ερθει απ την παραγγελια σε περιπου 20 μερες με συνολικο κοστος με μεταφορικα 50 ευρω.

Περιτο να πω οτι ταιριαξε αψογα και ηρθε σε πολυ καλη συσκευασια !

 

Μια πρωτη προχειρη φωτο

 

575243_3946871591367_1267361081_33824542_1860020573_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεραστιο κοστος, μιλαμε πανω των 70 ευρω

σε σύγκριση με τα 50 που πλήρωσες, δεν είναι τεράστιο κόστος διότι...

1) Κανείς στην Ελλάδα, δεν εξειδικεύεται σε κατασκευή pickguards ώστε να έχει το αναλώσιμο που ζητάς εσύ σε στοκ.

2) Κανείς στην Ελλάδα, δεν εξειδικεύεται σε κατασκευή pickguards ώστε να έχει σε βάση δεδομένων τα teplates που ζητάς εσύ (εργοστασιακά ή custom).

3) Eάν λοιπόν το κοστολογήσουμε, θα δείς ότι το υλικό έχει από 25-30 ευρώ, να το κόψεις στο laser έχει κανένα 15ρι ευρώ και να κάνεις το bevel στο χέρι με το μηχανάκι του Stewmac απαιτεί κάποια εργατοώρα.

 

Φυσικά και βρήκες καλύτερη τιμή σε έναν που εξειδικεύεται σε αυτό και σε μία αγορά που του επιτρέπει να το κάνει...άρα έχει όλα τα παραπάνω διαθέσιμα. Και φυσικά είναι χρήσιμο για όλους μας (ήδη έκανα bookmark το site του) ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω βρει αυτο το μαγαζι που πουλαει και μεσω Ebay με μεταφορικα 5 δολαρια.

http://www.dragonfireguitars.com/index.php

κοστος pickguard 12 δολαρια, ακομα και τα mirror  η τα pearl  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι μου το θεμα δεν ειναι μονο οικονομοτεχνικο ουτε απαξιωνω τις δυνατοτητες των Ελληνων κατασκευαστων... αλλωστε ελαχιστα εχω παρει απο εξωτερικο....(μαγνητες του παππου Bill κατα βαση)....

Το θεμα ειναι οτι χωρις να μπαινω σε οικονομικες αναλυσεις, σαν απλος καταναλωτης βρισκω ευκολοτερο και οικονομικοτερο και πιο αξιοπιστο να παρω απ τον συγκεκριμενο πχ το pickguard που οπως προαναφερθηκε εχει το know how παρα να μπω σε οποιαδηποτε αλλη ταλαιπορια...

Ray to economies of scale το σπουδαζα πισω στο 1990... :P :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου