Προς το περιεχόμενο

Microsoft GS Wavetable SW Synth


zinobios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα υπολογιστή Windows XP Home English SP1, που δεν έχει πρόσβαση στο internet και του έχω βάλει σαν κάρτα ήχου την Multiface της RMI. Φυσικά η κάρτα αυτή δεν έχει δικούς της synth ήχους και έτσι δεν έχω καθόλου midi ήχο παρά μόνο μέσω των VST οργάνων στο Cubase. Για να ακούω διάφορα midi files χρησιμοποιώ το SynthFont, ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιεί τα SoundsFonts (.sbk, .sf2) για να παίζει .mid files.

Στο Control Panel->Sounds and Audio Devices -> Audio -> Midi devices βλέπω μόνο το midi out του driver της RMI και τίποτα άλλο.

Πώς θα μπορέσω να εγκαταστήσω τον Microsoft GS Wavetable SW Synth driver; Γιατί δεν υπάρχει; Σε ένα άλλο υπολογιστή που έχω (πιο παλιό) με μια απλή Soundblaster Audigy τον βλέπω να είναι εγκατεστημένος κανονικά. Μήπως κατι τρέχει με το bios ;

Με ενδιαφέρει αυτός ο driver γιατί θέλω να έχω ένα midi synth στον υπολογιστή μου ώστε να μπορέσω να "τρέξω" το IPS (Interactine Phrase Synthesizer) σε μια παλιά version του Cubase Score 2.0 που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....αγαπητέ φίλε,

 

κανονικά θα έπρεπε να βλέπεις το Microsoft GS Wavetable SW Synth driver ,διότι ειναι ο πιο απλός (αναμφιβόλου ακουστικής ποιότητας) και βασικός driver για παραγωγή midi ήχων.Τσεκάρισε στις ρυθμίσεις του directX αν υποστηρίζεται στο σύστημά σου.(ΕΝΑΡΞΗ/ΕΚΤΕΛΕΣΗ/dxdiag,και τσεκάρισε στο υπομενου "μουσική" τους drivers που έχεις στο σύστημά σου.)

.Ισως θεωρηθεί σκόπιμο να επανεγκαταστήσεις τον directX σου.

 

Εναλλακτικά χρησιμοποίησε soundfonts με ήχους general midi.(Υπάρχουν δεκάδες δωρεάν στο Internet.

Δηλ.δεν χρειάζεσαι απαραιτήτως τον Microsoft GS Wavetable SW Synth driver για να παραγεις ήχους midi!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου