Προς το περιεχόμενο

Ποια DIMMs προτείνετε για το Motif ES;;;;


alter hoh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!

Ποια dimms χρησιμοποιείτε και προτείνετε για το Motif ES;

Βασικά απ' ό,τι βλέπω, αυτό που συμφέρει περισσότερο είναι ένα ζευγάρι από 256MB το καθένα, μιας και θέλω να τα έχω για αποθήκευση samplers κυρίως...

Αυτά εδώ τα χρησιμοποιεί κανείς; Συνιστώνται;

 

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=MemoryPC&cp_id=7400

 

 

Μια άλλη άσχετη ερώτηση σχετικά με την αποθηκευση samplers:

Ο μοναδικός τρόπος αποθήκευσης στο Motif ES είναι να τα αποθηκευω προσωρινά στα dimms και μετά σε ένα εξωτερικό USB σκληρό δίσκο (ή κάρτα μνήμης); Κάτι τέτοιο κατάλαβα διαβάζοντας το manual. Δε νομίζω όμως ότι είναι πολύ βολικό αυτό, με την έννοια ότι κάθε φορά που θα ανοίγω το όργανο θα πρέπει να περιμένω να φορτώσει όλο τον όγκο των samplers (ή οτιδήποτε άλλων αποθηκευμένων αλλαγών έχω κάνει) από τον εξωτερικό USB δίσκο. Παρακαλώ, πείτε μου αν κάνω λάθος και αν όντως υπάρχει μόνο αυτός ο τρόπος αποθήκευσης.

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν κάνουν οι μνήμες δεν μπορώ να σου πω σίγουρα.

 

Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα, τα samples φορτώνονται στη μνήμη είτε από smartmedia είτε από USB device (stick, hard disk) και διαβάζονται από εκεί για να παιχτούν. Βέβαια μόλις σβήσεις το όργανο όλα χάνονται όπως και σε οποιδήποτε hardware sampler και πρέπει να τα ξαναφορτώσεις την επόμενη φορά. Ο χρόνος φόρτωσης ς είναι κάπως αργός και σχεδόν δύο φορές πιο γρήγορος από smartmedia σε σχέση με USB. πχ από smartmedia 105ΜΒ χρειάζονται 3 λεπτά για να φορτώσω KSounds Piano2.

 

Εγώ έχω βάλει 256ΜΒ μιας και για να φορτώσει 512 θα θέλει περίπου μισή ώρα από USB (smartmedia max 128MB).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τελικά, όπως το είχα υποψιαστεί... Ολόκληρη διαδικασία για να "αξιωθείς" να παίξεις με τα δημιουργημένα σου samplers! :cry:

Είναι λίγο άβολο, δε νομίζετε; Δε βρήκαν ακόμα οι εταιρίες τρόπους μόνιμης αποθήκευσης samplers μέσα στο όργανο;

 

Τέσπα, όσον αφορά τη smart media για πείτε μου, πράγματι είναι πιο γρήγορη από ένα εξωτερικό USB δίσκο; Αξίζει δηλαδή να προτιμήσω τη χάρη της από ένα USB;

 

Και εννοείται ότι περιμένω απάντηση και στο πρώτο μου ερώτημα... :wink:

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι χάνονται τα samples από τη μνήμη όταν κλείνεις το ρεύμα είναι εγγενές χαρακτηριστικό όλων των samplers. Στο παρελθόν κάποιες εταιρίες πρόσφεραν flash ram, όπου τα samples δεν χάνονται όταν σβήνει το όργανο. Όμως δεν περπάτησε λόγω υπερβολικού κόστους (πχ παλιότερα workstations Yamaha καθώς και AKAI).

 

Το ότι τα samples από smartmedia φορτώνονται σχεδόν δύο φορές πιο γρήγορορα απότι μέσω USB (άσχετα αν είναι σκληρός δίσκος, stick ή CD-ROM) σου το υπογράφω! Αν όμως δεν έχεις ήδη ¤smartmedia, αντε βρες...

 

Δες και www.motifator.com/forums αν δεν το το έχεις επισκεφτεί ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το έχω επισκευθεί... Προφανώς πρέπει να ρωτήσω τώρα και τί Smart Media να πάρω;;;;

¶σχετο: ακούω στο max το Thundestruck των AC/DC και είμαι αλλού τώρα... :D :D :D :D :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Smartmedia 128mb (αν βρείς ακόμα).

Τα samples φορτόνονται από USB Hard Disk, USB Stick ή USB CD-ROM. Και ναι η sm card είναι γρηγορότερη.Εμένα με βολεύει USB stick γιατί το βάζω και στον υπολογιστή πιο εύκολα.

Γράφει ποιές μνήμες είναι συμβατές στο manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο δύσκολο να βρεις τώρα SmartMedia 128MB... Και που βρήκα, 100 euro δεν δίνω.

Για το USB stick με βλέπω...

 

Αλλά έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα του thread. Πείτε μου, τί dimms είναι αποδεδειγμένο στη πράξη ότι κάνουν για το Motif ES;;;; Αυτά που έδειξα στο πρώτο post κάνουν;

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ' date=' κάνουν.

Το έχουμε ξανααναφέρει εδώ , με μια αναζήτηση το έβρισκες.[/quote']

 

Κι όμως, δε βρήκα τίποτα! Έκανα επανελημένα αναζήτηση αλλά δε βρήκα κάτι. Παλιότερα, είχα κι εγώ διαβάσει σε ένα thread του noiz για χρησιμοποίηση dimms σε synth, αλλά ήταν πριν πάρω το δικό μου synth και τώρα ήρθα να ξαναβρώ το thread και... τζίφος.

Τέσπα, σε ευχαριστώ πολύ... :wink:

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Να 'μαι και πάλι εδώ μετά από πάαααααρα πολύ καιρό!

Καταλαβαίνω πως το να ψάχνεις να βρεις στην αγορά sdram modules με χωρητικότητα 256ΜΒ  και ταχύτητα 133MHz είναι πλέον λίγο δύσκολο, μιας και έχουν βγει πιο εξελιγμένα πράματα. Έλα όμως που (δυστυχώς  :'( ) άργησα να βρω από δαύτα για το motif es και τώρα έχω σοβαρό πρόβλημα επειδή δε βρίσκω. Αν υπολογίσουμε και το γεγονός ότι θα ήθελα κάτι από αυτά που προτείνει η ίδια η yamaha (βλ.  http://www.yamahasynth.com/products/motifes/compatibility.html ), τότε νομίζω πως ζητάω πάρα πολλά ε;

 

ΩΣΤΟΣΟ, φίλοι πληκτράδες ελπίζω να βρεθεί μια ψυχή εδώ μέσα που να ξέρει πού μπορώ να βρω κάτι από το παραπάνω link ή τέλοσπάντων, κάτι που να έχει δοκιμάσει στο δικό του Motif es και να ξέρει ότι θα λειτουργήσει σίγουρα ΚΑΙ στο δικό μου.

Υπ' όψιν, ότι παρήγγειλα κάποια modules από το Multirama (αυτά που  είχαμε πει παλιότερα  [ http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=MemoryPC&cp_id=7400]) και μου έστειλαν άλλα τα οποία δε τα αναγνώριζε το μηχάνημα... 

Λοιπόν, λοιπόν, για πείτε μου... Ξέρετε κάπου για να βρω αυτά που ζητάω; Στη τελική, μήπως υπάρχει κάποιος που δε θέλει πλέον τα δικά του και τα δίνει;

Πλιζ, χελπ μι... :-[

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου