Προς το περιεχόμενο

HELP!! emu 0404


nik_scarlets

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την ίδια κάρτα δε γίνεται. Επί της ουσίας ο asio είναι απασχολημένος με το cubase. Οπότε ή κλείνεις το πρόγραμμα ή κάνεις αυτό που ανέφερε ο sakisthegr.

 

Υπαρχει παραμετρος στο Cubase που λεει

release audio driver in background

Οποτε αφηνεις το cubase ανοικτο :D :D :D

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί να το κάνει αυτό; Αν το cubase δουλεύει με τη μια κάρτα (asio driver) και ο media player με την άλλη (wave driver) δεν νομίζω να έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κι εγώ την ίδια κάρτα. Δεν μπορείς απ'όσο ξέρω να τρέχεις cubase και ταυτόχρονα media player... Όσον αφορά την κιθάρα όταν τη συνδέσεις φέρε τον επιλογέα(button) από τη θέση off στη θέση main και θα την ακούσεις... Αν κατάλαβα καλά αυτό ρώτησες...αν μπορέσω να βοηθήσω σε κάτι άλλο στείλε την όποια απορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να συνδέσω τα ηχεία μου ( 3.5 μινι τζακ βύσμα) στις αναλογικές εξόδους (κόκκινη-άσπρη) της κάρτας, αλλά χρειάζεται ένα καλωδιάκι http://www.emu.com/products/product.asp?category=142&subcategory=191&product=13342. Το έχει κανείς να μου πεί τι να ζητήσω, γιατί έτσι όπως είναι στην εικόνα ακριβώς δε το βρίσκω πουθενά, μόνο σε κομμάτια να τα ενώσω αλλά είναι λίγο μπέρδεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερον αυτο π λεει ο sakisthegr..θα μπορουσες να εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα τισ ρυθμισεις που πρεπει να κανω? στο control panel/media player ποια καρτα να επιλεξω?

 

Ειναι απελπιστικά απλό .. Απλά πας στις ρυθμίσεις ήχου και σαν κάρτα ήχου επιλέγεις την onboard κάρτα. Λογικά στις επιλογές σου θα είναι η emu και κάποια άλλη. Εσύ θα επιλέξεις την άλλη...

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να συνδέσω τα ηχεία μου ( 3.5 μινι τζακ βύσμα) στις αναλογικές εξόδους (κόκκινη-άσπρη) της κάρτας...

 

Το Υ καλώδιο βάζεις τα χοντρά καρφιά στα 2 output της κάρτας σου και το μικρό στο ηχείο. Μπορείς να το βρεις και σε κάποιο από τα ηλεκτρονικάδια της γειτονιάς 1 τέτοιο καλώδιο.

 

Τώρα αυτό που να κάνεις είναι να ενεργοποιήσεις την onboard να ακούς από αυτή μουσική και να παίζεις παιχνίδια και την emu να την έχεις μόνο για ηχογραφήσεις. Κάνε ότι λέει ο sakisthegr.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φφφφφφ, δεν αντέχω πια μ'αυτή τη κάρτα... Βρήκα το καλώδιο, το συνέδεσα και τώρα δεν ακούγεται τπτ άλλο απ τα ηχεια, παρά μόνο θόρυβος... Αρχίζει από τη στιμή που πατάω το power στο κουτί, πολύ έντονος. Στο patchmix παίζουν οι εντάσεις και στο control panel την εμφανίζει κανονικά. Συνέδεσα άλλα ηχεία, ακουστικά πάλι τίποτα.Tην onboard δε το διακυνδυνεύω ακόμα να τη βάλω για τη την πρώτη φορα που άνοιξα το pc με την emu μέσα μου πέταξε πρόβλημα στο cmos και πάνε τα windows μου ... Έκανα την εγκατάσταση στα εφεδρικά win μου, σε άλλη μάλιστα θύρα pci , και τώρα δεν υπάρχει πουθενά η onboard σαν επιλογή. Υπάρχει κάποιος τρόπος να διαπιστώσω οτι δουλεύει τουλάχιστον, οτι ο θόρυβος δεν προέρχεται απο χαλασμένη  κάρτα; Καμιά ιδέα τι μπορει να φταιει :'( ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μάλλον ειναι θέμα του καλωδίου που μου φτιαξε ο ηλεκτρονικός, αφού μου το κάνει και με κλειστό pc, ακόμα και χωρίς το "Υ" να είναι ενωμένο στα outs της κάρτας.

Θα μπορούσε πάντως η Ε-mu να το παρέχει μαζί το καλώδιακι ή να έχει μια κανονική υποδοχή στέρεο, από το να μας ταλαιπωρεί έτσι ...  >:(.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στείλε 1 mail στην emu ή ψάξε στα forum της. Μπορεί να το έχει αντιμετωπίσει και άλλος το πρόβλημα αυτό και να δώθηκε λύση.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου