Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση ηλεκτρικής κιθάρας (για πρώτη φορά!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σ' όλους,

 

Πρόκειται άμεσα να κάνω μια ηχογράφηση κιθάρας. Επειδή είναι κάτι που θα το κάνω πρώτη φορα θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας.

Ο μουσικό (κιθαρίστας) έχει μια Fender Stratocaster Standard. Επίσης έχει ενισχυτή Fender 65 watt. Το δικό μου setup περιλαμβάνει :

 

PC P4 με κάρτα ήχου audiophile 2496

Κονσόλα Mackie 1402 VLZ Pro (έχει και Phantom power).

Mic Rode NT1A

Monitors Event Tria.

 

Το βασικό μου ερώτημα (ίσως και κουτό) είναι πως θα γίνει η συνδεσμολογία? Κατευθείαν απο κιθάρα με καρφί στο mixer? Χρησιμοποιώ το phantom power? Χρησιμοποιώ τον ενισχυτή του μουσικού? Πρέπει να χρησιμοποιήσω το Mic?

 

Ίσως για μερικούς αυτά είναι αυτονόητα, αλλά για όλους υπάρχει η πρώτη φορά και θέλω να αποφύγω το : "Δεν ήξερες, δε ρώταγες?".

 

Thnax in advance,

Johnny.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να πάρει και ήχο από τον ενισχυτή μέσω του μικροφώνου, να τον πάει στο μιξερ κι από εκεί στην κάρτα ήχου. Αλλά πιστεύω ότι είναι προτιμότερη η ευκολία από την οικονομία, αν δεν έχεις ροουντιις να κουβαλάνε τους ενισχυτές.

 

Αυτό φυσικά είναι προσωπική άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για να είμαι ειλικρινής θέλω να αποφύγω την περίπτωση να πάρω, να πάρω, να πάρω.

Ερώτηση : είναι λάθος δηλαδή το καρφί που θα μου δώσει απο τη κιθάρα να πάει κατευθείαν στο mixer και (αν πρέπει) να βάλω το phantom power on? Αν δεν χρειάζεται να μην κουβαλάει άδικα και τον ενισχυτή.

 

Johnny.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται απο πολλα πραγματα.

Καταρχην εχει το Pc σου καποιο προγραμμα εξομοιωσης ενισχυτων ? (ampfarm,guitar rig κτλ)

Αν ΕΧΕΙ τοτε απλα μπορεις να συνδεσεις την κιθαρα κατευθειαν στη κονσολα σου η στη καρτα ηχου σου (αν εχει καλους προενισχυτες) και μετα να γραψεις με τους ηχους των εξομοιωσεων.

Αν ΔΕΝ εχει τοτε ο δρομος ενισχυτης-μικροφωνο-κονσολα ειναι μονοδρομος για ηχο της προκοπης.

Αν τελικα αποφασισεις να χρησιμοποιησεις το μικροφωνο κανε τα εξης:

 

Βαλε το RODE να "κοιταζει" το μεγαφωνο του ενισχυτη μεταξυ του κεντρου του (του μεγαφωνου) και της περιφερειας του 4 εκατοστα μακρια απο τη γρυλια του ενισχυτη.

 

Δωσε phantom power στο μικροφωνο και χρησιμοποιωντας τα pad της κονσολλας βρες ενα ΙΣΧΥΡΟ αλλα ΚΑΘΑΡΟ Rec level χωρις "κοκκινισματα" (η εστω λιγα κοκκινισματα στα δυνατα σημεια)

:wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SUPERFUNK thanx για το γρήγορο της απάντησης. Βασικά αν θυμάμαι καλά ο μουσικός έχει κάτι σαν πεταλιέρα (δεν τα ξέρω καλά) όπου κάθε φορά που πατούσε το πετάλι έβγαινε και διαφορετικός ήχος απο τη κιθάρα (overdrive, clean etc).

¶ρα SUPERFUNK πάω στη λύση κατευθείαv για καρφί? Και επίσης θα χρειαστεί το phantom ή αυτό το χρησιμοποιώ μόνο στη περίπτωση mic?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Phantom power το χρησιμοποιεις μονο στην περιπτωση που εχεις μικροφωνο που ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ phantom power (οπως το RODE σου δηλ.) ουσιαστικα δινει ρευμα στο μικροφωνο για να λειτουργησει :wink:

Η πεταλιερα δε χρειαζεται ρευμα απο phantom power.

TI πεταλιερα εχει ομως ο κιθαριστας,ειναι αρκετα καλη για direct recording?

Aν δεν ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησεις το μικροφωνο (ετσι κι αλλοιως με το μικροφωνο θα εχεις παντα πολυ καλυτερο ηχο :wink: )

Εκτος και αν εχεις το guitar rig! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου