Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε πολυκάναλη ηχογράφηση(mac mini)


stonedterror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω και περνάω κατ ευθείαν στο ζουμί.

Είμαι σχετικά καινούργιος στον τομέα recording,γράφω με logic σ ένα mac mini(1terra,4gRAM) και πρόσφατα αγόρασα την motu pre8 κάρτα ήχου(firewire).Έβαλα λοιπόν 4 μικρόφωνα τα 2 ήταν πυκνωτικά και ξεκίνησα να γράφω ένα jam στο προβάδικο.Στο πρώτο πενταλεπτο σταματάει η εγγραφή και μου βγαίνει ενα μηνυμα οτι ο δισκος μου δεν μπορει να ανταπεξέλθει(το ίδιο μου είχε κάνει και στο παρελθόν όταν έγραφα μόνο 2 κανάλια με μια focusrite)αφού όμως πατήσα continue συνεχίζει να γράφει χωρίς πρόβλημα για ώρα...

και έχω τις εξής απορίες.Δεν μπορεί να ανταπεξέλθει ενα καινούργιο mac mini σε μια πολυκαναλη ταυτοχρονη ηχογράφηση 4-8 κανάλια?Η μήπως δεν έχω κάνει σωστό set up και δεν κάνω κάτι άλλο σωστά?

 

ευχαριστώ και θα εκτιμίσω την οποιαδδήποτε βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει συμβει αντιστοιχο περιστατικο παλιοτερα σε λαιβ που εκανα. Χωρις να ξερω σιγουρα 100%, οντας ενα μικρο φορητο μηχανημα, θα ελεγα οτι ο σκληρος που εχει ειναι 5400rpm, και πολυ πιθανο να εχει και μικρο buffer.

Αν συνδιασουμε αυτο, με πιθανη μεγαλη δειγματοληψια στα μικροφωνα σου, ειναι αρκετα πιθανο να τα φτυνει ο σκληρος απο θεμα ταχυτητας, αν τυχαινει ειδικα να γινεται και καποια αλλη δουλεια στο μηχανημα, ειτε απο σενα ειτε απο το ιδιο το συστημα.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δειγματοληψεία μου ήταν 44.100 και όντως μετά την διακοπή έκανα force quit  στο itunes kai to safari και έγραφε χωρίς διακοπές.Αυτό σημαίνει δλδ οτί δύσκολα με το συγκεκριμένο μηχάνημα(mac mini) θα γράψω ταυτόχρονα 8κανάλια που αυτός είναι και ο σκοπός μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχες προβλημα με 4 καναλια, λογικα θα εχεις ακομα μεγαλυτερο με τα διπλασια!

Παντως αν εχεις ακριβη specs του μηχανηματος, θα βοηθησει πολυ στο να προσδιορισεις πανω-κατω τα ορια σου

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επεξεργαστής

 

Κατασκευαστής ΕπεξεργαστήIntel 

ΕπεξεργαστήςIntel Core i7 

Ταχύτητα Επεξεργαστή2.30 GHz 

Software

 

Λειτουργικό ΣύστημαMac OS X Mountain Lion 

Μνήμη

 

Μέγεθος Μνήμης4 GB 

Αριθμός Μνημών2 

Τύπος ΜνήμηςDDR3 

Ταχύτητα Μνήμης1600 MHz 

Σκληρός Δίσκος

 

Αριθμός Σκληρών Δίσκων1 

Χωρητικότητα Σκληρού Δίσκου1 TB 

Ταχύτητα5400 rpm 

Μητρική

 

Τύπος Υποστηριζόμενης ΜνήμηςDDR3 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου