Προς το περιεχόμενο

Τι μαγνητες προτεινεται?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαγκες εχω αγορασει αυτη την κιθαρα http://www.thomann.de/thoiw2_harley_benton_hbs_580_wr_prodinfo.html

κ θελω να της φορτωσω μαγνητες, οχι γιατι δεν μου αρεσει ο ηχος της αλλα επειδη θοριβιζουν κ σφυρανε αδικαιολογητα..Ενδεικτικα αναφερω οτι μου αρεσει ο ογκοδης ηχος των emg 85 αλλα επειδη τους εχω στην αλλη μου κιθαρα σε αυτη θελω κατι διαφορετικο..

 

κοιταζωντας εχω δει τους παρακατω..

shadow sh680

shadow eq5

gibson p-490r bk

seymour duncan sant-hn

 

εαν καποιος εχει εμπειρια στους παραπανω μαγνητες ας παραθεσει τη γνωμη του..εαν εχετε κατι αλλο να προτεινεται φυσικα κ ειναι αποδεκτο.

τζιμανια του noiz ευχαριστω!!

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες εχω αγορασει αυτη την κιθαρα http://www.thomann.de/thoiw2_harley_benton_hbs_580_wr_prodinfo.html

κ θελω να της φορτωσω μαγνητες' date=' οχι γιατι δεν μου αρεσει ο ηχος της αλλα επειδη θοριβιζουν κ σφυρανε αδικαιολογητα..Ενδεικτικα αναφερω οτι μου αρεσει ο ογκοδης ηχος των emg 85 αλλα επειδη τους εχω στην αλλη μου κιθαρα σε αυτη θελω κατι διαφορετικο..

 

κοιταζωντας εχω δει τους παρακατω..

shadow sh680

shadow eq5

gibson p-490r bk

seymour duncan sant-hn

 

εαν καποιος εχει εμπειρια στους παραπανω μαγνητες ας παραθεσει τη γνωμη του..εαν εχετε κατι αλλο να προτεινεται φυσικα κ ειναι αποδεκτο.

τζιμανια του noiz ευχαριστω!![/quote']

 

Η κιθάρα σου νομίζω φοράει ήδη μαγνήτες φτιαγμένους από τη Shadow, οπότε αυτή η επιλογή ίσως δεν βελτιώσει τρομερά τα πράγματα... Οι Gibson είναι καλή επιλογή κατά τη γνώμη μου, όπως και οι Antiquity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα κ γω τους καλοβλεπω τους gibson φοβαμαι ομως οτι θα μου φανε λιγο την παραμορφωση..τους εχω λιγο πιο rock απο τα γουστα μου που ειναι αμιγως metal... για το shadow eg5 τι λεμε?

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα κ γω τους καλοβλεπω τους gibson φοβαμαι ομως οτι θα μου φανε λιγο την παραμορφωση..τους εχω λιγο πιο rock απο τα γουστα μου που ειναι αμιγως metal... για το shadow eg5 τι λεμε?

 

Δεν τους ξέρω και αμφιβάλλω αν τους έχει ακούσει κάποιος... Φαίνονται της ίδιας λογικής με τους EMG.

 

Η κιθάρα σου είναι από alder και (αντίθετα με ότι πιστεύει ο superfunk) δεν πρόκειται να βγάλει τον ίδιο ήχο με μια SG (άσε που είναι και bolt on). Όχι ότι δεν μπορεί να βγάλει καλό ήχο, ειδικά με ένα καλό setup, αλλά δεν θα είναι ο ίδιος.

 

Για την παραμόρφωση θα έλεγα να "εκμεταλευτείς" την ευκαιρία και να βάλεις κάτι πιο "μεσαίο" από άποψη output, ώστε να επεκτείνεις τον ήχο σου. Μπορείς και πάλι να έχεις τον "βαρύ" ήχο που θέλεις και με έναν Duncan Custom ας πούμε, χρησιμοποιώντας τα πετάλια και τον ενισχυτή σου. Το sustain και ο όγκος να μη σου πω ότι μπορεί να είναι και καλύτερα (γιατί η χορδή θα έχει μεγαλύτερα περιθώρια κίνησης :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορείς να κάνεις βέβαια και κάτι που έκανα για την Gibson μου με τους&P 90's.&Υπάρχει ένας Γερμανός (Harry Haussel) που σου φτιάχνει ότι μαγνήτη θές για συγκεκριμένα ξύλα και όργανο με τις απαιτήσεις που&έχει ο κάθε πελάτης. Τους δοκίμασα και έμεινα ευχαριστημένος (μου έδιναν και την κάλυψη πως εάν τους βάλω και δεν μου αρέσουν&έπερνα ή χρήματα πίσω ή έβαζα άλλους μαγνήτες). Δες εδώ :& www.haeussel.com& &&&

lues Legend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα και το βασικότερο ! Ητιμή είναι ίδια με έναν τυποποιημένο μαγνήτη της αγοράς. ¶σχετα εάν γίνεται ειδικά για σένα. Στο λέω για να μην τρελαθείς και νομίζείς πως θα πληρώσεις ένα κάρο λεφτά για μαγνήτες ! em.icon.smile.png

&

lues Legend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη dienekes τι ακριβως προτεινεις?

 

Κοίταξε τις επιλογές από Gibson, να δεις αν κάποιοι μαγνήτες είναι κοντά στα γούστα σου. Αλλιώς, μια κλασσική λύση είναι ένας Custom (ή Custom 5) μαζί με έναν '59 για neck.

 

Ο deeblues επίσης έδωσε μια καλή ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου