Προς το περιεχόμενο

Benton Tele vs. Affinity Tele


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΚ, καταλήξαμε στη Squier.

 

Όμως μια σκέψη που μου ήρθε είναι αν πρέπει να την αφήσω με τις Fender 9άρες χορδές που έρχεται από το εργοστάσιο ή αν θα ήταν καλή ιδέα να της βάλω εξ' αρχής ένα σετάκι 10άρες.

Η σκέψη προέκυψε γιατί σε διάφορες μεριές διάβασα/άκουσα ότι οι 10άρες είναι η καλύτερη επιλογή για καλή ισορροπία ανάμεσα σε playbility, όγκο και χαμηλό action χωρίς τριξίματα και τα σχετικά.

 

Προφανώς αν παίξει αυτή η αλλαγή θα πρέπει να γίνει την ίδια στιγμή setup, σωστά; ¶ρα, όλο και σε κάποιον από εσάς θα φορτωθώ για να μου δείξει τι κάνουμε προτού το αναλάβω μόνος μου! :lol:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά προτιμώ τις 10αρες για τους λόγους που προανέφερες,αλλά όπως όλα τα πράγματα στη μουσική το θέμα είναι υποκειμενικό.Οπότε πάρε και ένα σετάκι 10άρες και βλέπεις...

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yeap!!θα αλλαξεις κατευθειαν σε 10αρες dadario...και (χωρις να ειμαι ειδικος) δε νομιζω οτι θα χρειαστει καποιο ιδιαιτερο σεταπ η κιθαρα εκτος απο το γενικο σεταπ που ισως κανεις για να εχει τον καλυτερο δυνατο ηχο και playability...

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αγόρασα την Benton... Δεν είναι κάτι τραγικά καλό αλλά και για σχέση τιμής-απόδοσης δεν είναι και πολύ χάλια.. :wink: Βέβαια για να την κάνω να ακούγεται καλά της άλλαξα τα ηλεκτρικά (άλλους μαγνήτες fender και διακόπτες) καθώς και τα κλειδιά. Το μόνο που παίζεις στην τύχη είναι ότι ταστάρι, με ότι setup και να έχεις κάνει... Αν ψάξει στο forum γενικά για Haley Benton αναφέρετε και αλλού ότι και με setup πάλι τάσταρε σε ένα τάστο. Οπότε πάρε την Squier να έχουμε και γιΆ αυτήν μια γνώμη :lol:

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου