Προς το περιεχόμενο

Benton Tele vs. Affinity Tele


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από ώριμη σκέψη 4 λεπτών και 37 δευτερολέπτων, αποφάσισα να ξεκινήσω τις διαδικασίες για την αγορά της πρώτης μου κιθάρας. Βλέπετε, βαρέθηκα να καβατζώνω κιθάρες φίλων και να πρέπει να διακόπτω τον οίστρο μου γιατί πρέπει να τις επιστρέψω! :lol:

 

Αν πάρω ηλεκτρική, θα πάρω κάποια Tele-style γιατί εδώ και καναδυό χρόνια τις έχω απωθημένο τις Tele. Επειδή τα διαθέσιμα φράγκα δεν είναι πολλά και οι γνώσεις μου πάνω στην κιθάρα είναι ελάχιστες, σκεφτόμουν μια εκ των:

 

Harley Benton HBT16BE και

Squier Affinity Tele Butterscotch Blonde.

 

Για να πω την αλήθεια, η Benton μου αρέσει πολύ εμφανισιακά και η τιμή της επίσης. Μήπως όμως αξίζει να πάω στη Squier που είναι θεωρητικά "the real deal" (καθότι Fender στην ουσία) και να μη λυπηθώ τα 60 επιπλέον ευρώ;

Δεν έχω πολλές απαιτήσεις, μόνο να παίζει σχετικά αξιοπρεπώς και να μην έχει σοβαρά κατασκευαστικά προβλήματα που θα με δυσκολέψουν στην πρώτη μου μακροχρόνια εμπειρία με κιθάρα.

 

Α, δεκτές και εναλλακτικές που μου διαφεύγουν καθότι αδαής επί του θέματος!

Βοηθήστε τον άσχετο πληκτρά! :lol: Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O superfunk σε παρόμοια ερώτησή μου είχε πει ότι η squier αξίζει τα επιπλεόν χρήματα. Η πολύ καλύτερη γέφυρα και το καλύτερο μπράτσο (μάλλον τάστα) ήταν η αιτία, αν θυμάμαι καλά.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε την affinity και δεν θα μετανιωσεις ουτε ενα ευρω απ τα παραπανω που εδωσες ;)

 

+1000!!!

 

Έχω παίξει με 4, και όλες ήταν απίστευτες για τα λεφτά τους ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά για τις affinity αναφερεται ότι έχουν άψογο factory setup οπότε ό,τι καλύτερο για τον πρωτάρη (και όχι μόνο βέβαια)......

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κι εγω θα σου συστηνα μια squier, ειναι πολυ τιμια οργανα για τα λεφτα τους. κι οταν (και αν) αποφασισεις να πας σε κατι καλυτερο, μια fender squier θα φυγει ευκολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alchemist' date=' καλως ήλθες στο κόσμο του VZZZZZZZZZ. :lol: :lol: :lol:[/quote']

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Καλώς σας βρήκα σύντροφοι! Ελπίζω να κάνουμε πολύυυυυυυ BZZZZZZZ στο μέλλον! 8)

 

Λοιπόν, βλέπω ότι το δίλημμα έλαβε απάντηση και μάλιστα ομόφωνη. ¶ρα, εκτός απροόπτου, σε μερικές μέρες θα πέσει η παραγγελία για την Affinity. Όποιος έχει να συμπληρώσει ή να προτείνει κάτι, ας μιλήσει τώρα (άντε, του δίνω και 3-4 μέρες περιθώριο) αλλιώς ας το κρατήσει μέσα του να σκάσει! :lol:

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια παιδιά! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπόν,και γω πιστεύω πως η Squier τα αξίζει τα παραπάνω φράγκα και δεν πρόκειται να τα κλά(π)σεις...

Θα σου γράψω όμως και για την Harley Benton την οποία έχω εγώ(έχω την πιο φθηνή,αυτή με τα 79).Την πήρα για να τη διαλύσω και να της αλλάξω τα φώτα με σκοπό να μάθω(όταν την τελειώσω θα ανεβάσω review...).Όμως πριν τη διαλύσω την χάρηκα 2-3 μέρες.Αν εξαιρέσεις τα τάστα που ήταν πρόχειρα βαλμένα,ήταν κομπλέ.Ήρθε καλά σεταρισμένη(ακόμα και το nut 8O 8O 8O ) και ήταν πολύ βολική στο χέρι.Αν χρησιμοποιούσες τη θέση 2,δηλαδή bridge+neck δεν είχε βζζζζ(στις άλλες θέσεις είχε αρκετό...) και γενικά είναι αρκετά καλή επιλογή για αρχάριο.Αν όμως έχεις τα παραπάνω πάρε την Squier.Θα είναι σίγουρα καλύτερη από την Benton :wink: .Ελπίζω να βοήθησα

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου