Προς το περιεχόμενο

External drive για samples. Ναι ή όχι;


Lost_Highway

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στον ΗΥ μου δύο εσωτερικούς sata δίσκους κι έναν εξωτερικό USB 7200RPM.

Ηχογραφώ audio πηγές (πχ κιθάρες, φωνές κλπ) και χρησιμοποιώ έτοιμες sample libraries.

 

Θα στήσω το σύστημά μου μέ έναν από τους παρακάτω τρόπους:

 

(α)

SATA 1: Λειτουργικό/προγράμματα + sample libaries

SATA 2: audio αρχεία (φωνές κλπ)

USB: αποθήκη κλπ

 

(β)

SATA 1: Λειτουργικό/προγράμματα

SATA 2: audio αρχεία (φωνές κλπ)

USB: sample libaries

 

Τείνω στο (β) διότι πιστεύω ότι, αν κι ένας εσωτερικός SATA είναι πιο γρήγορος από έναν εξωτερικό USB, είναι καλύτερα το audio streaming να γίνεται από ένα δίσκο διαφορετικό από αυτόν στον οποίο υπάρχει το λειτουργικό και τα λοιπά προγράμματα.

 

Εσείς τι λέτε; :?: :roll:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα:

(γ)

SATA 1: Λειτουργικό/προγράμματα + audio αρχεία (φωνές κλπ)

SATA 2: sample libaries

USB: αποθήκη κλπ

 

Αυτό γιατί το μεγαλύτερο ζόρι είναι το streaming των samples και όχι να διαβάσει μερικά audio tracks. Βέβαια εξαρτάται πολύ και από τη χρήση. Αν δηλαδή έχεις 40 audio tracks και 2 sample instruments τότε βέβαια θα πήγαινες στη λύση (α). Τη λύση (β) δεν την προτείνω γιατί εξωτερικός USB δίσκος είναι αρκετά πιο αργός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Βέβαια εξαρτάται πολύ και από τη χρήση. Αν δηλαδή έχεις 40 audio tracks και 2 sample instruments τότε βέβαια θα πήγαινες στη λύση (α).

 

Δυστυχώς δεν είναι ξεκάθαρα τα πράγματα. ¶λλες φορές μπορεί να είναι έτσι όπως τα γράφεις, ενώ κάποιες άλλες μπορεί να χρησιμοποιώ πολλά sample instruments... :roll:

 

¶λλες γνώμες; :?: :roll:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να ξερω την βελτιστη χρησιμοποιηση δισκων για δημιουργια μουσικης, θεωρω οτι ενας Usb δισκος σε καμια περιπτωση δεν θα πρεπει να χρησιμοποιειται "ενεργα".

η λογικη της χρησης ενος εξωτερικου δισκου, ακομα και firewire, ειναι η αποθηκευση, τα backups κλπ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγώ για πολύ λίγο το έκανα αυτό δηλαδή να χρησιμοποιώ τον wd τον usb να στριμάρει τα samples του atmosphere και του stylus και παράλληλα να έχει και τα audio tracks και δούλευε , βέβαια δεν εκανα ποτέ υπερβολές , δεν είχα ανοίξει και 15 tracks ,

 

Βεβαια τωρα έχω δυο εσωτερικούς ide

 

Καλύτερα και εγω θα έλεγα να δουλέψεις με δυο εσωτερικούς η και 3 εσωτερικούς σκληρους

 

ασε τα external για 2ο backup

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Ίσως δεν ήμουν ξεκάθαρος στο πρώτο μου ποστ, οπότε θέτω το ερώτημα με άλλα λόγια:

 

Δε ρωτάω ποιοι δίσκοι είναι γενικά πιο γρήγοροι, ούτε αν θα ήταν καλύτερα να είχα τρεις ή δέκα εσωτερικούς δίσκους.

 

Ρωτάω σε ποια από τις συγκεκριμένες εκδοχές είναι πιο "ξεκούραστο" το audio streaming:

 

(α) Όταν γίνεται από εσωτερικό sata, στον οποίο όμως υπάρχει λειτουργικό/προγράμματα (οπότε, εκ των πραγμάτων, οι ταχύτητες πέφτουν) ;

 

ή

 

(β) Όταν γίνεται από εξωτερικό usb2.0 (ο οποίος ναι μεν στα specs είναι πιο αργός, αλλά ασχολείται μόνο με το audiostreaming και τίποτα άλλο) ;

 

 

Μπορεί πχ κάποιος να γνωρίζει εκ πείρας ότι ένας sata δε ζορίζεται στο audio streaming ακόμα κι όταν τρέχει από αυτόν ταυτόχρονα το Cubase ή, από την άλλη, κάποιος να έχει χρησιμοποιήσει εξωτερικό usb χωρίς προβλήματα.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ρόλο αν τα samples που χρησιμοποιείς είναι streaming ή όχι. Αν ναι, τότε μην τα βάλεις στον USB και προτίμησε να μην τα βάλεις στον Audio σκληρό σου. Το ποια samples είναι streaming θα το διερευνήσεις από τα manuals των VST σου. Σχετικό θέμα έχει τεθεί πρόσφατα:

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10250&postdays=0&postorder=asc&start=0

Όπως συζητήθηκε, υπάρχει σχετικό άρθρο στο SOS σύμφωνα με το οποίο περιγράφεται / προτείνεται το partitioning 2 σκληρών. Συγκεκριμένα: 1ος σκληρός: Windows Applications, Streaming Samples. 2oς σκληρός: Current Project (περί τα 10GB είναι καλά), Data, Audio Backup, Windows Back up. Εγώ χρησιμοποιώ κάτι παρόμοιο, και είμαι ευχαριστημένος. Σημαντικό είναι να τρέχεις το project που δουλεύεις και κάνεις tracking σε ένα μικρό σχετικά partition του Audio Drive, για να ελαχιστοποιηθούν οι χρόνοι μετάβασης (έχουν γίνει μετρήσεις σύμφωνα με το άρθρο), ενώ παράλληλα γίνεται ευκολότερα και γρηγορότερα το defrag. Σαν Windows Applications θεωρούνται και τα VST προγράμματα, όχι όμως τα samples τους. Συνεπώς, εγώ προτείνω κάτι αντίστοιχο για τους δύο εσωτερικούς σου, ενώ μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον USB για backup σε ο,τιδήποτε θες, ανεξάρτητα αν τα samples είναι streaming ή όχι.

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου