Προς το περιεχόμενο

Τι αξία έχει ένα Guitar kit;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ φίλε delta66, ίσως σε απογοητεύσω λίγο αλλά δεν έπαιξα σε καμμία fender (τώρα τελευταία). Όπως γράφω, μια ζωή παίζω σε gibson, την μεγαλοφυή απλότητα την αναφέρω όχι για τον ήχο αλλά για την κατασκευή του επίπλου και με τα parts γενικά που κυκλοφορούν στο Internet. Αλλά αναρωτιέμαι πραγματικά τι σημαίνει να παίζει καλά? Τι περιμένεις δηλαδή απο μια κιθάρα που αποτελείται από 3 κομμάτια (μπράτσο, σώμα, μαγνήτες...) ουσιαστικά και που όπως αναφέρει ΣΩΣΤΟΤΑΤΑ ο Superfunk το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα...κατσαβίδι? Προφανώς και θα παίζει καλά εάν τηρήσεις κάποια δεδομένα σεταρίσματος. Μην ξεχνάμε επίσης ότι μια ηλεκτρική κιθάρα είναι ένα ΑΠΟΛΥΤΩΣ εξαρτώμενο όργανο (από τους μαγνήτες της και τον ενισχυτή της)...μην μπλέκουμε λοιπόν στη λογική παίζει καλά είναι ένα άλλο post...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+10000

 

Το "παιζει καλα" εχει να κανει με το σεταπ του οργανου,ακομα και η φθηνοτερη κιθαρα με ενα κορυφαιο σεταπ θα παιζει καλα,αρα ας το αφησουμε απ'εξω αυτο το τοσο παρεξηγημενο θεμα,αν το παμε ετσι η συντριπτικη πλειοψηφια ολων των μαζικα παραγομενων κιθαρων εχουν απο μετριοτατο εως χαλια σεταπ (ειδικα οι Gibson & οι Fender) οποτε δεν θα επρεπε να πουλανε ουτε ενα κομματι..... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές ότι ο φίλος delta66 δεν έχει καταλάβει που θέλω να το πάω...με λίγα και σταράτα λόγια εννοώ ότι max με 350-400 ευρώ (μέσω Internet parts) φτιάχνω μια αμερικάνα!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές ότι ο φίλος delta66 δεν έχει καταλάβει που θέλω να το πάω...με λίγα και σταράτα λόγια εννοώ ότι max με 350-400 ευρώ (μέσω Internet parts) φτιάχνω μια αμερικάνα!!!!

 

Αυτο ειναι καταφαση η ερωτηση?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το project ήδη έχει ξεκινήσει...ελπίζω γύρω στα Χριστούγεννα να είμαι έτοιμας να μοντάρω...και εκεί μάλλον θα χρειαστώ τη βοήθειά σου Superfunk...και τώρα τη χρειάζομαι. Eπειδή είμαι άσχετος από fender, για να έχω ένα κλασσικό "τσίγκινο" ήχο για blues τι μαγνήτες χρειάζομαι? (Υπολόγισε ότι δεν χρησιμοποιώ ενισχυτή άλλα γράφω κατευθείαν στη Motu)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Αυτο ειναι καταφαση η ερωτηση?

Κατάφαση

 

Μπορείς να εμβαθύνεις λίγο σε αυτό το συλλογισμο?  :)

 

Σε τέτοιου είδους όργανα, κάποια βασικά στοιχεία της αμερικανικής τους προέλευσης είναι η διαδικασία επιλογής/προμήθειας των πρώτων υλών και το quality control. (Ό,τι κι αν σημαίνουν αυτά.)

Μια κιθάρα που συναρμολογείς εσύ, με μέρη που επιλέγεις εσύ είναι κατα βάση ....Ελληνική ( ;D ) ανεξαρτήτως του τόπoυ προέλευσης των επιμέρους τμημάτων. (Σκέψου ένα PC που συναρμολογείται από το κατάστημα στη γειτονιά σου) Ουσιαστικά, μπορεί να είναι υψηλής ποιότητας, μεταπωλητικά όμως δεν είναι "φίρμα".

 

Και μη μου πει κανεις ότι για να συναρμολογήσεις μια tele χρειάζονται πιο "ειδικές" γνώσεις από αυτές που απαιτούνται για τη συναρμολόγηση και το "στήσιμο" ενός PC....  :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μη μου πει κανεις ότι για να συναρμολογήσεις μια tele χρειάζονται πιο "ειδικές" γνώσεις από αυτές που απαιτούνται για τη συναρμολόγηση και το "στήσιμο" ενός PC....  :)

 

Αυτό που είναι λίγο δύσκολο στη συναρμολόγηση μιας κιθάρας είναι, κατά τη γνώμη μου, η ευθυγράμμιση και το κεντράρισμα των χορδών με το μπράτσο.

 

Είναι σύνηθες το φαινόμενο, οι τρύπες για τη γέφυρα να μην έχουν γίνει με απόλυτη ακρίβεια από το εργοστάσιο πάνω στο σώμα, και έτσι, όταν "κουμπώσει" το μπράτσο μέσα στο neck pocket, οι χορδές ξεκινούν από τη γέφυρα και καταλήγουν στο nut χωρίς να ακολουθούν τη διεύθυνση του μπράτσου.

 

Αυτό είναι ένα σημείο το οποίο με αποτρέπει από το να συναρμολογήσω μόνος μου ένα kit...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πράγματι, αν όλες οι τρύπες υπάρχουν εκ των προτέρων, είναι πιθανό να μην έλθουν οι χορδές ακριβώς πάνω από τους μαγνήτες. Αν δεν είναι τρυπημένο όμως το μανίκι (που συνήθως δεν είναι - εκτός αν είναι μεταχειρισμένο) τότε έχεις το περιθώριο να το στρέψεις λίγο δεξιά-αριστερά στο neck pocket (βάζοντας και τις 2 ΜΙ χορδές πάνω) πριν το σημαδέψεις και το τρυπήσεις. Στην περίπτωση που όλα είναι τρυπημένα, μπορείς να διευρύνεις λίγο το neck pocket (αν χρειάζεται) και ίσως και λίγο τις διαμπερείς τρύπες για τις βίδες του μανικιού στο neck pocket, και να στρέψεις λίγο (λίγο θα χρειάζεται) το μανίκι.  :)

 

Όταν συναρμολόγησα την CAR καθώς δεν είχε τρύπες για τη γέφυρα, προτίμησα να σφίξω το μανίκι σε μια θέση που "καθόταν" καλά (χωρίς να διευρύνω άλλο το neck pocket).

Επίσης, αν δεν υπάρχουν τρύπες για το pickguard, μπορείς να έχεις το περιθώριο να το βάλεις λίγο πιο "πάνω" ή λίγο πιο "κάτω" για να φέρεις τους μαγνήτες ακριώς στη θέση τους.   :)

 

( http://www.noiz.gr/index.php?topic=8110.msg109121#msg109121 )

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, αν όλες οι τρύπες υπάρχουν εκ των προτέρων, είναι πιθανό να μην έλθουν οι χορδές ακριβώς πάνω από τους μαγνήτες. Αν δεν είναι τρυπημένο όμως το μανίκι (που συνήθως δεν είναι - εκτός αν είναι μεταχειρισμένο) τότε έχεις το περιθώριο να το στρέψεις λίγο δεξιά-αριστερά στο neck pocket (βάζοντας και τις 2 ΜΙ χορδές πάνω) πριν το σημαδέψεις και το τρυπήσεις. Στην περίπτωση που όλα είναι τρυπημένα, μπορείς να διευρύνεις λίγο το neck pocket (αν χρειάζεται) και ίσως και λίγο τις διαμπερείς τρύπες για τις βίδες του μανικιού στο neck pocket, και να στρέψεις λίγο (λίγο θα χρειάζεται) το μανίκι.  :)

 

Όταν συναρμολόγησα την CAR καθώς δεν είχε τρύπες για τη γέφυρα, προτίμησα να σφίξω το μανίκι σε μια θέση που "καθόταν" καλά (χωρίς να διευρύνω άλλο το neck pocket).

Επίσης, αν δεν υπάρχουν τρύπες για το pickguard, μπορείς να έχεις το περιθώριο να το βάλεις λίγο πιο "πάνω" ή λίγο πιο "κάτω" για να φέρεις τους μαγνήτες ακριώς στη θέση τους.  :)

 

( http://www.noiz.gr/index.php?topic=8110.msg109121#msg109121 )

 

Απλά αυτά για έναν που δεν "πιάνει το χέρι του" και πολύ δεν είναι και τόσο απλά (όσο η συναρμολόγηση ενός PC...:) )

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου