Προς το περιεχόμενο

Απευθυνεται σε οσους ξερουν απο fender......


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εν κατακλειδι για hss ειναι αυτη στο link που μου εστειλες  και για sss παλι deluxe αλλα με ολους μονοπηνιακους.....σε ευχαριστω πολυ...... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αλλα με ολους μονοπηνιακους.

 

ειπαμε μονοπηνιακοι "κατ ονομα" στην ουσια ειναι διπλοι (για αυτο και δεν εχουν και θορυβο) μη σκας ομωςσαν strat ακουγονται... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αργήσεις πολύ να τους αλλάξεις αυτούς του "ήσυχους" μονοπήνιους πιστεύω. Είναι μια χαρά μαγνήτες.

 

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sf, ηχητικα υπαρχει αξια λογου διαφορα μεταξυ των τωρινων pu's της deluxe με τους lace sensors που φορουσε παλαιοτερα?...πως θα τους συνεκρινες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτιμω τους τωρινους. :)

 

ο Bill Lawrence που τους σχεδιασε ειναι γκουρου των μαγνητων αλλωστε....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρωταω γιατι εχω εδω και μια δεκαετια μια buddy guy strat η οποια σαν οργανο μου αρεσει υπερβολικα(βαρος,μανικι,ηχος και δονησεις unplugged - bright and clear χωρις την απουσια χαμηλων συχνοτητων).. αλλα η σχεση μου με τους gold sensors(και τον blue που εχω βαλει στο bridge) ειναι μια σχεση αγαπης-μισους......Καθε τρεις και λιγο λεω τωρα θα τους αλλαξω, θελω μια πιο "original" strat, και παντα κατι με φρεναρει...ισως επειδη με αυτους η κιθαρα εχει μια "δικη της" ξεχωριστη προσωπικοτητα...βεβαια οταν μετα παιζω με την tele μου που εχει "πραγματικους" μονους αλλαζω παλι γνωμη και θελω να τους "στειλω"......τους λειπει αυτο το "κατι"! :-\.....σημ: ειναι η μονη strat που εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαι  στην διαδικασια να φερω κιθαρα fender strat απο εξω...εχετε να προτεινετε καποια καλη...εγω με τοσες πολλες που υπαρχουν εχω χασει τον μπουσουλα....καποιοι μου ειπαν οτι εαν ειναι να παρω fender να κοιταξω να ειναι deluxe...ισχυει?επισης να δοκιμασω πρωτα εδω και μετα να την παραγγειλω δεν ειναι ευκολο γιατι κανεις δεν εχει ολες τις fender διαθεσιμες...η τιμη θελω να ειναι απο 1000-1500 single or fat θα προτιμουσα ομως fat...Τα φωτα σας παρακαλω....... ;D

 

Στα χρήματα που διαθέτεις φυσικά και μπορείς να δείς είτε την American Deluxe είτε την American Series.

Θεωρητικά θα πρέπει να την δοκιμάσεις αλλα αμφιβάλω αν θα βρείς πάνω απο μία σε όλη την Αθήνα και είναι αμφίβολο αν θα σε αφήσουν να την δοκιμάσεις με την ησυχία σου.

Αν την πάρεις απο ευρώπη όμως, θα είναι και φτηνότερη και μπορείς να την επιστρέψεις σε ένα μήνα αν δεν σου αρέσει.

Δες εδω ... http://www.thomann.de/gr/index.html για αρχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε delux συμφωνώ και εγώ...

Απλά υπάρχει μιά λεπτομέρεια.

Η delux με τους 3 μονούς έχει καθαρά Vintage προσανατολισμό, οι μαγνήτες είναι πιό low output από το μεντέλο HSS. Στην Hss η neck & middle θέση είναι πίο "hot" για καλύτερεη ισσοροπία σε έξοδο και χρώμα με τον Diamond back διπλό στη γέφυρα. Μαγνήτες θα αργήσεις πολύ να αλλάξεις σε αυτή την κιθάρα. Είναι καλοφτιαγμένη, υπάρχει μεγάλη λεπτομέρια στα τάστα τόσο στην τοποθέτηση όσο και στο finish, που παικτικά αν μη τι άλλο ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ!

Επίσης εκτός την λεπτομέρια στα τάστα και στους μαγνήτες σε σχέση με την strd, HSS or SSS, το μπράτσο εφαρμόζει διαφορετικά στο σώμα, για ακόμα ευκολότερη πρόσβαση στα τελευταία τάστα.

Ακόμα το τρεμολο στην deluxe είναι "κουμπωτό" και όχι βιδωτό, και αυτό εξυπηρετεί στο να στέκεται κοντά στο χέρι και να το χρησιμοποιείς όποτε θέλεις, χωρίς να το "ψάχνεις" κάτω από τα ποντεσιόμετρα.

Τέλος να προτιμήσεις μοντέλο με roller nut, μιας και με αυτό τον τρόπο οι χορδές δεν "κολλάνε" όταν κάνεις βιμπράτο, με το tremolo arm, δεν ξεκουρδίζονται και επανέρχονται ακριβώς στην θέση τους χωρίς να χάσει ούτε όριο από το κουρδισμά της η κάθε χορδή, σε συνδιασμό με τα locking tuners Shaller που είναι εξοπλισμένη.

Τώρα για τα μπλιμπλίκια όπως δερμάτινη ζώνη, strap locks, pearl dot inlays, απλά προσθέτουν λίγο στο mojo.

Προσωπικά για μένα είναι μία καθαρά modern stratocaster που διατηρεί 1000/100 τον κλασσικό χαρακτήρα της σειράς, με κάποιες τομές που πραγματικά ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ πόντους για την τελική απόφαση. 

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος να προτιμήσεις μοντέλο με roller nut, μιας και με αυτό τον τρόπο οι χορδές δεν "κολλάνε" όταν κάνεις βιμπράτο, με το tremolo arm, δεν ξεκουρδίζονται και επανέρχονται ακριβώς στην θέση τους χωρίς να χάσει ούτε όριο από το κουρδισμά της η κάθε χορδή

 

Εγω πάντως το πέταξα το LSR nut μετά απο 2 χρόνια χρήσης και έβαλα ενα κανονικό graphtec....!!! Καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα, καμία διαφορά στη χρήση του τρέμολο...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το πιστεύω, αλλά με το "μαμά" στην SSS που είχα ανάλογα τη χρήση, σε κάποια στιγμή έχανε.. μόρια.

Αντίθετα σε μία του 84 στάνταρντ, της έβαλα ένα roller, και lock κλειδιά και από τότε τέρμα το κούρδισμα

Έτσι προτίμησα την HSS deluxe me roller nut. Βέβαια στο ηχητικό "κολλάω" fruno, γιατί το roller μου φαίνεται αρκετά καλό, (χωρίς εννοώ να έχω δοκιμάσει να αλλάξω και να βάλω ένα καλύτερο από το μαμά) αλλά κάποια στιγμή θα το ... επιχειρήσω να το αλλάξω με ένα καλύτερο...

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου