Προς το περιεχόμενο

Bass Power amp


Pakos69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Είμαι προς αναζήτηση αγοράς ενος BASS power amp, κοινως τελικου ενισχυτη για μπάσο. Ως προενισχυτη χρησιμοποιω τον Tech 21 Sansamp PSA 1.1 και μερικά εφφε απο το G-major της TC electronics.

 

Γενικα, θα ήθελα λαμπάτο αλλά κάτι εχω ακουσει και διαβασει οτι με το Tech 21 PSA δεν "ταιριαζουν" πολύ οι λαμπάτοι...δεν ξέρω αν ισχυει ή απλα είναι μια φήμη τυπου "urban legend".

 

Anyway, είμαι ανοιχτος σε προτάσεις...αλλά με την προυπόθεση οτι προτιμω μηχανηματα 1U και ελαφρια ωστε να είναι ευκολο στη μεταφορα...το budget είναι μεχρι 300-400 euro...αλλα με ψήνει και κατι σε μεταχειρισμένο, οποτε μπορειτε να βαλετε και καποια +$$$...

 

THNX!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποσα watt περιπου θες; Τι καμπινα εχεις; Με τοσα χρηματα ειναι λιγο δυσκολο να βρεις και μικρο/ελαφρυ και δυνατο τελικο.

 

Επισης μπορει να σου επισημαινω το προφανες, αλλα στην ουσια δεν υπαρχουν power amps για μπασο, μονο power amps οι πιο πολλοι μπασιστες που πηγαινουν σε σεταπ προενισχυση-τελικος χρησιμοποιυν Power Amps απο αυτους που "προοριζονται" για PA.

 

Η QSC βγαζει 2 τελικους με πολυ καλη σχεση τιμης-αποδοσης, ακριβως στην τιμη που θες (2RU ομως αμφοτεροι).

 

http://www.thomann.de/gr/qsc_gx_3.htm

 

http://www.thomann.de/gr/qsc_gx_5.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx για την απαντηση καταρχας!

 

απο οτι καταλαβα ουσιαστικα οι τελικοι ενισχυτες μπασων ειναι οι κλασσικοι PA/hi-fi σωστα?

Για watt να σου πω την αλληθεια, κιθαριστας είμαι και δεν ξερω τα περι μπασων...αντιστοιχο ενος 50W-100W tube guitar amp περιπου...

αυτο για το Tech 21 το εχεις ακουσει-γνωριζεις αμα παει καλητερα με tube ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι καταλαβα ουσιαστικα οι τελικοι ενισχυτες μπασων ειναι οι κλασσικοι PA/hi-fi σωστα?

 

Σωστα. Καποιες εταιριες ενισχυτων μπασου βγαζουν τελικους ενισχυτες, αλλα γενικα προτιμωνται αυτοι για PA.

 

Για watt να σου πω την αλληθεια, κιθαριστας είμαι και δεν ξερω τα περι μπασων...αντιστοιχο ενος 50W-100W tube guitar amp περιπου...

 

Με μια καλη καμπινα, κατι στα κυβικα των QSC που σου εδειξα λογικα θα σε καλυψει ανετα...

 

αυτο για το Tech 21 το εχεις ακουσει-γνωριζεις αμα παει καλητερα με tube ή οχι?

 

Ειναι ss προενισχυτης με tube emulation, οπως ολα τα Sansamp (εγω εχω σε πεταλακι το paradriver, που λατρευω). Δεν εχω ακουσει το συγκεκριμενο με λαμπατο τελικο (ουτε εχω ακουσει κανεναν  που να λεει οτι το εχει δοκιμασει), αλλα προσωπικα μου φαινεται μαλλον χαζο κατι τετοιο. Ουτως η αλλως λαμπατο τελικο καταλληλο για χρηση με μπασο δε βρισκεις πολυ ευκολα, οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ampeq B2-R  400+ euro (2U) για μια ζωή.

ashdown cabs. (1χ15) ή (2x10)  ειναι oi πιο μικρών διαστάσεων στην αγορα.

 

δε θα βρεις 1U τελικο..

 

οι λαμπατοι ειναι ακριβοι 1000+, εκτος απο ενα fame? στο μιουζικστορ.. 600 νομιζω

 

Aυτα για τα P.A. για basso  που λετε ειναι ολα Ακυρα!

 

εαν ομως επιμενεις για P.A. δινω ενα SAMSON (1U) για ράκ 19''

2χ80 watts στα (8 ωμ.) ή 120 watts γεφυρωμένος (4 ωμ.)  100 eur.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ampeq B2-R  400+ euro (2U) για μια ζωή.

ashdown cabs. (1χ15) ή (2x10)  ειναι oi πιο μικρών διαστάσεων στην αγορα.

 

δε θα βρεις 1U τελικο..

 

οι λαμπατοι ειναι ακριβοι 1000+, εκτος απο ενα fame? στο μιουζικστορ.. 600 νομιζω

 

Aυτα για τα P.A. για basso  που λετε ειναι ολα Ακυρα!

 

εαν ομως επιμενεις για P.A. δινω ενα SAMSON (1U) για ράκ 19''

2χ80 watts στα (8 ωμ.) ή 120 watts γεφυρωμένος (4 ωμ.)  100 eur.

 

 

 

 

 

Σορρυ κιολας, αλλα ακυρα ειναι σχεδον τα παντα σε αυτο το ποστ, εκτος ισως απο τις τελευταιες 2 γραμμες του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ κιολας, αλλα ακυρα ειναι σχεδον τα παντα σε αυτο το ποστ, εκτος ισως απο τις τελευταιες 2 γραμμες του...

 

βγαζω ακυρο και το P.A. τοτε να μη χαλασει το ακυρo post

..εαν εννοουσες το P.A.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου