Προς το περιεχόμενο

Bass Power amp


Pakos69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως με τα Watts των Behringer ισχυει αυτο που λες,αλλα δεν συναντησα ποτε προβλημα με την ενταση τους.

 

Δεν ειναι τοσο θεμα εντασης (αλλωστε τα διπλα watt σου δινουν μολις 3 db παραπανω, ισα που ακουγεται) οσο headroοm. Εναν behringer "300 watt" που τρεχει σε υψηλη ενταση τον ακους να "ζοριζεται" σε σχεση π.χ. με εναν Gallien Krueger "300 watt" που τρεχει στην ιδια ενταση στην ιδια καμπινα.

 

Υ.Γ.: Το original topic το'χουμε στειλει για βρουβες, αλλα τεσπα...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

http://www.thomann.de/gr/ashdown_mag_300h.htm

 

http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_backline_600.htm

 

http://www.thomann.de/gr/warwick_profet_33.htm

 

Και οι τρεις καρατσεκαρισμενα "σκυλια" που τιμανε τα λεφτα τους.

 

απο αυτους που γραφεις προτιμω gallien_krueger_backline_600. αλλα επιμενω στον ampeq

γιατι κατασκευαστικά υπερτερει μεταλα και υλικα, εμφανισιακά παλι τον προτιμώ,

για ηχο..  δε σχολιαζω, συνήθως στα τοσα χρηματα δε ειναι για πολλα,

όμως επειδη εχει και την Tech21 (και οποια αλλη).. jack στο input Amp του ampeq.

παιζει και τι καμπινα εχεις.. τι να λεμε για ηχο, εχει πολλές παραμετρους και εξοδα..

απόψή μου παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο SVT450H ειναι ο B2RE σε αλλο κουτι. Εμενα δε μου αρεσει και πολυ ο ηχος των SS Ampeg. Τον Behringer δεν τον εχω ακουσει και η αληθεια ειναι πως ειμαι και λιγο προκατειλημενος...  Θα

 

FYIW........... B2RE = SVT450H (σε άλλο κουτί) = BVT4500H (ειδικά αν αναλογισθεί κανείς κάποιες μεταγραφές μηχανικών από την Ampeg στην Behringer  ;) )

 

Είναι αλήθεια ότι είναι τιμή χώμα και από τις λανθάνουσες ακουστικές μου μνήμες οι Ampeg μου άρεσαν.

 

Σε σκόρπιες επισκέψεις στα μαγαζιά του χώρου έχω δει αρκετές κεφαλές στη χαμηλή κατηγορία. Καίτοι πάρα πολύ καλές, όλες μου φαινόταν λίγο "hi-fi". Και τι θέλεις θα μου πεις. Μιά κεφαλή σε λίγα χρήματα που θα μεταφέρεται εύκολα σχετικά και θα μου δίνει εκείνο το growl των Peavey Mark 3/4 ή το authority/fullness των παλιών smx (τον 350 νομίζω είχα παίξει) Trace Eliott και των Ampeg. Για αυτό και μ' άρεσε η ιδέα του Behringer.

 

Ζητάω πολλά;  Εσείς που τριgearίζετε θα μου πείτε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ως μπασσιστα και εμενα,

(στην ψυχη,γιατι στο σωμα οχι τοσο πλεον..),μου επιτρεπετε..! 8)

 

Νομιζω οτι τα watt γενικοτερα,ειναι αρκετα αναλογως του σετ τυμπανων και στυλ του εκαστοτε ντραμμερ!

Ο κανονας ειναι: "ανετος" ενισχυτης-ανετος ηχος,(μιλαω για την ενισχυση και την τροφοδοσια ασχετως αν ειναι τελικος η κεφαλη)που με λιγα watt και ψηλα το master,αλλαζει οτι φτιαξαμε στην προενισχυση και σε χαμηλοτερη ενταση...

 

Στη σκηνη βεβαια το συν-πλην στην ισχυ του ενισχυτη δεν αλλαζει και τιποτα,αφου βασιζομαστε στα μονιτορ

(..και στον ηχοληπτη..) και ουτως η αλλως κανενας μας δεν ακουει ποτε αρκετα τον εαυτο του... ;D ;D ;D

 

Ψηφιζω κεφαλη-καμπινα (-ες)! Ευελιξια! :D

 

τον ηχο του trace μου παντως δεν τον εχω συναντησει αλλου, εχει εναν πολυ συγκεκριμενο "στρογγυλο" ηχο που δεν εχουν οι περισοτεροι.

Jesus,στις μερες μου τους θεωρουσαμε "φλωρικους",χεχε! ;D

(ηταν καινουρια και σχετικα ακριβη εταιρια και ειχε αναλογους πελατες)

Η αποψη μου αλλαξε οταν σε ενα φεστιβαλ ηταν ενας (πρωιμος) trace στημενος για ολους,

και ακουσα και ειδα τον μπασσιστα της "πριν απο μας" μπαντας στο soundcheck (απο Αγγλια) να παιζει (με δαχτυλα)

ενα απιστευτα στρογγυλο,"στακατο" και ταυτοχρονα καθαρο και με "κλωτσια στο στομαχι",και τον ενισχυτη να βοηθαει απλως...τοτε επαιζα μονο με πενα,(δαχτυλα μονο για "βαρετα" κομματια)και μενα καλα μου πηγε!

Κανεις,απο καμμια μπαντα δεν παραπονεθηκε εκεινη τη μερα οτι δεν βρηκε τον ηχο του,

ολοι κοντα πεσαμε,και τιποτα δεν μας χαλασε... :)

 

οn-off topic:

 

Επικυρισεται,

ο PEAVEY MARK IV (4 αν γραφω λαθος λατινικα)

οχι ομως σε e-δημοπρασιες (Κωστα σε ευχαριστω,το'χω παρακολουθησει το θεμα και ειναι ψυχοφθορο για μενα...)

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!

Ας ειναι και χαλασμενος,θα τον φτιαξουμε!

Τι-ειτς-εξ! :)

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ο ηχος του θα ελεγα ειναι ακριβως οπως τον περιεγραψες, το περιεργο ειναι οτι το ιδιο μοτιβο ακολουθουν τα περισοτερα μοντελα της εταιρειας, ακομα και οι βαρβατες κεφαλες αν συνδιαζωντε με τις καμπινες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου