Προς το περιεχόμενο

Από Piano roll σε Key editor (απορεία)


AdithetoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γίνετε ότι έχω γράψει στο Piano roll του FLStudio να το περάσω στο Key Editor του CuBase ? Ξέρει κανείς να μου πει και αν ναι πως? γιατί μου είναι ανάγκη κάτι τέτοιο....

Κι επίσης αν υπάρχει κανένα soundfont player όπως του FLStudio και για το CuBase. απλό σχετικά

Εκτός αν γίνετε να δει το CuBase to vst αυτό του FL, γιατί προσπάθησα αλλά δεν έγινε τπτ....

ίδα τα όνειρα σάρκα να παίρνουνε,

τώρα μαζί του τα βλέπω πεθαίνουνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλά samplers που παίζουν soundfonts και μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ως VST plug-ins για να τα παίξεις μέσα στο Cubase.

Π.χ. ένα είναι to Halion, κάποια της Native instruments και άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο πολύπλοκα μωρέ αυτά για να ασχοληθούν με τα soundfonts (νομίζω)... ο player του FL έχει τα βασικά και δεν είναι βαρής... βρήκα ένα sfz αλλά είναι εντελώς απλό! αν και πιο πολύ καίγομαι για να περάσω αυτό που έχω γράψει στο piano roll του FL στο Key editor του CuBase[/img]

ίδα τα όνειρα σάρκα να παίρνουνε,

τώρα μαζί του τα βλέπω πεθαίνουνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πολλά χρόνια να παίξω με το FL και δεν είμαι σίγουρος αν αυτό που σου λέω ισχύει....

 

Λογικά το FL θα έχει midi export.

Κάνε το κομμάτι σου export και μετά πήγαινε στο cubase και κάνε midi import το αρχείο που παρήχθη από το FL.

 

 

Φιλικά,

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορθό μου ακούγετε και μη φύγεις να σου πω αν όντος είναι όπως το λες! thnx man :)

ίδα τα όνειρα σάρκα να παίρνουνε,

τώρα μαζί του τα βλέπω πεθαίνουνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι ωραίος! μόνο αυτό έχω να πω! ;)

και καθόμουν και έγραφα με το μολύβι μια μια νότα βλέποντας από το FL..

Είχα τεντωθεί στο Alt + Tab :P

 

Τώρα θέλω να μου πεις κι έναν απλό soundfont player εκτός της NATIVE και της Steinberg και σε χρίζω άρχοντα! :D

ίδα τα όνειρα σάρκα να παίρνουνε,

τώρα μαζί του τα βλέπω πεθαίνουνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου