Προς το περιεχόμενο

Προστασία & Καθάρισμα Πιατινιών


klimis92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.

Είμουν απο καιρό στο παραμύθι ότι τα πιατίνια δεν χαλάνε ποτέ και ούτε λερώνονται

κ.τ.λ. Τους τελευταίτους 5 μήνες άρχισα να βλέπω πως τα πιατίνια μου πλέον είναι

γεμάτα δακτυλιές, σκόνη και δεν γυαλίζουν όπως στην αρχή.

 

Στα τυφλά παράγγειλα 2 ειδικά μπουκαλάκια της paiste:

 

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Paiste-Cymbal-Cleaner-/art-DRU0007682-000

 

και

 

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Paiste-Cymbal-Protector-/art-DRU0009035-000

 

Δεν θέλω να τα χρησιμοποιήσω γιατί δεν ξέρω πως??!!  :-\

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με προστασία και καθάρισμα γι'αυτό θα ήθελα να μου πείτε πως

να τα καθαρίσω, κάθε πότε πρέπει να τα καθαρίζω, συμβουλές κ.λ.π!

 

Ευχαριστώ!

;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό παλαιότερο θέμα

Απλά κάθε εξάμηνο περίπου τα πλένω με ζεστό νερό και σαπούνι και τα στεγνώνω με μια πετσέτα για να βγάλω δακτυλιές και λίπή που αφήνουν τα δάχτυλα. Δεν υπάρχει λόγος ούτε για μπράσο ούτε για τα επώνυμα γυαλιστικά του χώρου. Ένα απλό πλύσιμο φτάνει και προσεκτικό-γρήγορο στέγνωμα αρκεί.

Δεν χρειάζονται υπερβολές.Απλά αφαιρούμε  σημάδια,υπολείμματα ιδρώτα και λίπος από τις δαχτυλιές γιατί δημιουργούν εστίες οξείδωσης. Οπότε περιστασιακά τα πλένουμε με ζεστό όχι καυτό(για να μην σπάσουν από διαστολή-συστολή) με λίγο σαπούνι και τα τρίβουμε προσεκτικά με το χέρι(σφουγγάρια κτλ θα τα χαράξουν) ξεπλένουμε με ζεστό νερό και με χνουδωτή πετσέτα στεγνώνουμε. Τα αφήνουμε λίγο να φύγει κάθε ίχνος υγρασίας,στεγνώνουμε με άλλη πετσέτα και τέλος. Δεν τα γυαλίζουμε έτσι απλά τα καθαρίζουμε. Τα πιατίνια έρχονται από τα εργοστάσια με βερνίκι προστασίας( στα paiste είναι αρκετά παχύ) οπότε κάθε σκληρό καθαριστικό όπως μπράσο ή groove juice κτλ το αφαιρεί και στην ουσία τα καθιστά πιο ευάλωτα. Γι'αυτο όταν χρησιμοποιούμε groove juice μπράσο ή παρεμφερή χρειάζεται μετά συστηματικη χρήση γιατί η γυαλάδα φεύγει πιο εύκολα και σημάδια από οξείδωση εμφανίζονται ευκολότερα.

Μην τρελαθούμε τα πιατίνια είναι για να τα χαρούμε παίζοντας όχι για να τα καμαρώνουμε στην βιτρίνα! Άσε που πολλοί ορκίζονται ότι με την βρωμιά βελτιώνεται και ο ήχος....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγώ παιδιά με ζεστό νερό και αμέσως μετά με ένα απαλό χνούδινο πετσετάκι!!! και οπώς λέει και ο chembeast  και καθόλου να μην τα καθαρίσεις δέν τρέχει κάτι!!!

 

Peter... :)

phzw kai elpizw paizontas drums...!!!@@!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου