Προς το περιεχόμενο

Bass Power amp


Pakos69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βγαζω ακυρο και το P.A. τοτε να μη χαλασει το ακυρo post

..εαν εννοουσες το P.A.

 

Για να μην παρεξηγουμαστε

 

Εννοουσα πως:

 

1) Περαν του οτι του προτεινεις μια κεφαλη ενω ζητησε τελικο ενισχυτη, οι καμπινεδες και οι κεφαλες B-οτιδηποτε της Ampeg ειναι "δευτερες" (που σημαινει οτι και η ιδια η εταιρια ΔΕΝ τις κατατασει στην κατηγορια "για μια ζωη" αλλα στην "παρε κατι που γραφει Ampeg πανω, μεχρι να μπορεσεις να αγορασεις το καλο το πραγμα").

 

2) 1U τελικοι ενισχυτες υπαρχουν (προτεινεις μαλιστα εναν στο τελος του ποστ σου, ακυρωνοντας αυτο που λες πιο πριν). Αν παλι εννοουσες πως δεν υπαρχουν 1U κεφαλες, παλι ακυρο (Markbass F1, GK MB2 κλπ, κλπ).

 

3) Οι all-tube ενισχυτες ειναι οντως γενικα ακριβοι. Ομως επαναλαμβανω πως ΔΕΝ ζητησε φουλ κεφαλη, αλλα εναν τελικο ενισχυτη.

 

4) Το οτι υπαρχουν προενισχυτες για μπασο σημαινει οτι για να βγει ηχος απο τα ηχεια σου πρεπει να τσονταρεις και εναν τελικο. Τελικοι για μπασο υπαρχουν ελαχιστοι και ο πιο πολυς κοσμος χρησιμοποιει τελικους για PA με ωραιοτατα αποτελεσματα.

 

5) Τις τελευταιες 2 γραμμες δεν εχω λογο να τις αμφισβητησω. Απλα να αναφερω οτι για μπασο 100 και 120 watts θα θαφτουν κατω απο εναν "ανοιγμενο" 100αρη κιθαρας και εναν ντραμμερ με βαρυ χερι. Εκτος αν χρησιμοποιεις τιποτα καμπινεδες Schroeder με κατι τρελα Sensitivity...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να μην παρεξηγουμαστε

 

σε ολα τα 1,2,3 το περιοριζει μεχρι 400 ευρω.. o markbass etc  ποσο κανουν?

 

kai ο αμπεκ μου ειναι αρχαιος και δε τον βλεπω να "τελειωνει" αρα.. ήδη μια ζωη

 

στο 4  διαφωνω καθετα...  τα αποτελεσματα ειναι το λιγοτερο απαραδεκτα (PA)

 

καΙ  sOLID state ειναι με mosfet.

 

πρεπει να ετοιμαστω για δουλεια, καποια στιγμη τα ξαναλεμε.

 

και οκ δεν υπαρχει παρεξηγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ashdown cabs. (1χ15) ή (2x10)  ειναι oi πιο μικρών διαστάσεων στην αγορα.

 

 

Oi Schroeder τοτε τι ειναι?!?! Οπως και πολλες αλλες... (TecAmp, PJB κτλ)

1U power amps υπαρχουν πολλοι, κυριως σε D-class, και βγαζουν και πολλα βατ, τωρα απο τιμες δεν ξερω που κυμαινωντε αυτοι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να με συγχωρείτε για το hijack του thread, αλλά μιας και μαζεύτηκαν οι μπασίστες και μιλάμε για κεφάλια, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει ακούσει την κεφαλή της BEHRINGER την BVT4500H. Έχω την εντύπωση ότι είναι πιστή αντιγραφή της AMPEG SVT450H (την οποία ούτε και αυτή έχω ακούσει ο ίδιος αλλά έχω ακούσει πολλά καλά λόγια).

 

Any ideas ?

 

Εάν σας το χαλάω το πάω και σε άλλο thread. Απλώς είπα να ρωτήσω λίγο και να φύγω........ ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να με συγχωρείτε για το hijack του thread, αλλά μιας και μαζεύτηκαν οι μπασίστες και μιλάμε για κεφάλια, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει ακούσει την κεφαλή της BEHRINGER την BVT4500H. Έχω την εντύπωση ότι είναι πιστή αντιγραφή της AMPEG SVT450H (την οποία ούτε και αυτή έχω ακούσει ο ίδιος αλλά έχω ακούσει πολλά καλά λόγια).

 

Any ideas ?

 

Εάν σας το χαλάω το πάω και σε άλλο thread. Απλώς είπα να ρωτήσω λίγο και να φύγω........ ;D

 

Ο SVT450H ειναι ο B2RE σε αλλο κουτι. Εμενα δε μου αρεσει και πολυ ο ηχος των SS Ampeg. Τον Behringer δεν τον εχω ακουσει και η αληθεια ειναι πως ειμαι και λιγο προκατειλημενος...  Θα σου προτεινα να κοιταξεις ως εναλλακτικες λυσεις για κεφαλη γυρω στα 300 ευρα:

 

http://www.thomann.de/gr/ashdown_mag_300h.htm

 

http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_backline_600.htm

 

http://www.thomann.de/gr/warwick_profet_33.htm

 

Και οι τρεις καρατσεκαρισμενα "σκυλια" που τιμανε τα λεφτα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο δυσκολο το βλεπω να εχει ακουσει καποιος την BVT-4500H,εψαξα στο site του Στολλα(που αντιπροσωπευει τη Behringer)και δεν την εχει φερει,οπως και ο Νακας που εχει την Ampeg δεν εχει φερει την SVT 450H.

Eχω παιξει σε live και προβα την ΒΧ-4500Η(450 watts στα 4 Ohm)με 1Χ15+2Χ10 καμπινες,η οποια κεφαλη οντως τιμαει τα watts που της αναλογουν,αλλα ο ηχος ειναι λιγο ξερεις... ::) και σε συνδυασμο με τις παραπανω χάλια καμπινες της Behringer δεν γινεται σωστη δουλεια.

Για αυτο και εγω πηρα την Ampeg SVT 3 PRO και ειδα το φως μου ;D

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια, ποια η γνωμη για τους Warwich Profet 3.2 , 5.1 , 5.2 kai 3.3 ?

 

Τιμια μηχανηματα για τα λεφτα τους, οπως οι περισσοτεροι ενισχυτες της Warwick.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο δυσκολο το βλεπω να εχει ακουσει καποιος την BVT-4500H,εψαξα στο site του Στολλα(που αντιπροσωπευει τη Behringer)και δεν την εχει φερει,οπως και ο Νακας που εχει την Ampeg δεν εχει φερει την SVT 450H.

Eχω παιξει σε live και προβα την ΒΧ-4500Η(450 watts στα 4 Ohm)με 1Χ15+2Χ10 καμπινες,η οποια κεφαλη οντως τιμαει τα watts που της αναλογουν,αλλα ο ηχος ειναι λιγο ξερεις... ::) και σε συνδυασμο με τις παραπανω χάλια καμπινες της Behringer δεν γινεται σωστη δουλεια.

Για αυτο και εγω πηρα την Ampeg SVT 3 PRO και ειδα το φως μου ;D

 

Στο Νακα εχω δει τον SVT450H παλιοτερα. Ο πωλητης με περασε για ασχετο (η ηταν αυτος ασχετος) και προσπαθουσε να με πεισει οτι η Ampeg βγαζει μονο λαμπατους ενισχυτες...  ::)

 

Οσον αφορα τα watt των Behringer, στα υπ'οψιν οτι γενικα βαζουν το peak rating και οχι το RMS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως με τα Watts των Behringer ισχυει αυτο που λες,αλλα δεν συναντησα ποτε προβλημα με την ενταση τους.

Τωρα για τους πωλητες τι να σου πω?

Ολοι εχουμε γνωρισει καλους, αλλα και παρα πολλους αδιαφορους-ασχετους

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου