Προς το περιεχόμενο

Αγορα Καρτας Ηχου (μπλεξιμο)


TimothyH

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον...Θελω να διαθεσω γυρω στα 200 με 250 euro για αγορα καρτας ηχου...ειμαι μεταξυ m audio kai emu.Προτιμω να παρω κατι σε εξωτερικο hardware παρα μια pci διοτι μαζευω λεφτα για powerbook mac και να μπορω να τη χρησιμοποιησω μετα.Εχει κανεις τιποτα υποψη του?Μου αρεσε πολυ η M-Audio MIDI-Interface FireWire Audiophile αλλα δεν ειδα να εχει στα inputs mic in.Γνωριζει κανεις τη συγκεκριμενη καρτα?Η τιποτα παρομοιο?Οτι πιστευετε οτι θα με βοηθησει παρακαλω να το ποσταρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Προτιμω να παρω κατι σε εξωτερικο hardware παρα μια pci διοτι μαζευω λεφτα για powerbook mac και να μπορω να τη χρησιμοποιησω μετα.....

 

Σκέψου το ξανά καλά το Mac, σκέψου που θα το χρησιμοποιήσεις! Εάν είναι μόνο για καθαρά ιδιωτική, προσωπική σου χρήση ΟΚ. Εάν πρόκειται για επαγγελματική σε προειδοποιώ ότι θα συναντήσεις άπειρα προβλήματα σε ασυμβατότητες αρχείων που είτε θα πρέπει να μοιραστείς με άλλους είτε απλά να χρησιμοποιήσεις και πολλά άλλα.....

Σε προειδοποιώ ως κολλητός φίλος ενός παθόντος…

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Προτιμω να παρω κατι σε εξωτερικο hardware παρα μια pci διοτι μαζευω λεφτα για powerbook mac και να μπορω να τη χρησιμοποιησω μετα.....

 

Σκέψου το ξανά καλά το Mac' date=' σκέψου που θα το χρησιμοποιήσεις! Εάν είναι μόνο για καθαρά ιδιωτική, προσωπική σου χρήση ΟΚ. Εάν πρόκειται για επαγγελματική σε προειδοποιώ ότι θα συναντήσεις άπειρα προβλήματα σε ασυμβατότητες αρχείων που είτε θα πρέπει να μοιραστείς με άλλους είτε απλά να χρησιμοποιήσεις και πολλά άλλα.....

Σε προειδοποιώ ως κολλητός φίλος ενός παθόντος?[/quote']

 

 

Εγω φιλε μου ειμαι ακρως επαγγελματιας ( Ζω απο την συνθεση και δουλευω βαρια πράγματα, οχι μονο τραγούδια).

 

Λοιπόν, εδω και 6 μηνες χρησιμοποιω Mac και δεν έχω δει καμια ασυμβατότητα.

Ανοιγω εναλαξ, τα ιδια αρχεια cubase, μια απο PC και μια απο Mac και παλι PC και παλι... και τα εχω μετρέψει και σε Logic.( Ενοείται μαζι μαι plugins και τα VSTi και UAD 1)

 

Μαλιστα μια φορα (για να κανω test συμπεριφοράς και ήχου μεταξυ PC cubase και Mac cubase),έτρεχα ενα μεγάλο αρχείο ταυτόχρονα-real time απο το PC και απο τον Mac, το αρχείο ηταν αποθηκευμένο σε NAS server.

 

Εχω μετατρέψει, χωρίς να κανω κατι ιδιαιτερο, ολα τα αρχεία μου απο το PC στο Mac (αρχεία cubase, nuendo, midi files, giga files στο Mac Kontakt και στο EXS24 του Logic. Επσης text files, παλια emails, αρχεία word, Excel, photos, video, παλαια ψημένα στο PC CD, DVD, κλπ)

 

Όσα original και σπασμένα ειχα για PC τα έχω και για Mac (σχετως αν τα δευτερα δεν τα χρησιμοποιω γιατι το Logic στο οποίο μετακομησα ειναι πληρες απο μόνο του)

Οτι hardware ειχα απο PC δεν εχει κανενα προβλημα και μαλιστα ειναι και πιο σταθερό

 

Για την ιστορία: 1990 -94 Cubase Atari,/ 1994 -1999 Performer Mac,/

!999-2005 Cubase PC, τώρα παλι

Mac

 

Μεσω δυκτιου βλεπω και διαχειρίζομαι απο τον Mac ολους τους δισκους στα PC και τ αναποδο...

 

Συνεργαζομαι και μεταφερω, απο και προς το σπιτι μου, projects με ενα σωρο PC/ MAC studios. Editing και mix κανω μονο σε Logic γιατι σεβομαι και αγαπω την δουλεια μου.

 

---

Καλο ειναι οταν δινουμε συμβουλες να εχουμε ιδία γνώση και να μην μιλαμε απο φημες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Προτιμω να παρω κατι σε εξωτερικο hardware παρα μια pci διοτι μαζευω λεφτα για powerbook mac και να μπορω να τη χρησιμοποιησω μετα.....

 

Σκέψου το ξανά καλά το Mac' date=' σκέψου που θα το χρησιμοποιήσεις! Εάν είναι μόνο για καθαρά ιδιωτική, προσωπική σου χρήση ΟΚ. Εάν πρόκειται για επαγγελματική σε προειδοποιώ ότι θα συναντήσεις άπειρα προβλήματα σε ασυμβατότητες αρχείων που είτε θα πρέπει να μοιραστείς με άλλους είτε απλά να χρησιμοποιήσεις και πολλά άλλα.....

Σε προειδοποιώ ως κολλητός φίλος ενός παθόντος?[/quote']

 

...Λοιπόν, εδω και 6 μηνες χρησιμοποιω Mac και δεν έχω δει καμια ασυμβατότητα.

Ανοιγω εναλαξ, τα ιδια αρχεια cubase, μια απο PC και μια απο Mac και παλι PC και παλι... και τα εχω μετρέψει και σε Logic.( Ενοείται μαζι μαι plugins και τα VSTi και UAD 1)

 

...Οτι hardware ειχα απο PC δεν εχει κανενα προβλημα και μαλιστα ειναι και πιο σταθερό

....Μεσω δυκτιου βλεπω και διαχειρίζομαι απο τον Mac ολους τους δισκους στα PC και τ αναποδο...

 

Συνεργαζομαι και μεταφερω, απο και προς το σπιτι μου, projects με ενα σωρο PC/ MAC studios. Editing και mix κανω μονο σε Logic γιατι σεβομαι και αγαπω την δουλεια μου.

 

---

Καλο ειναι οταν δινουμε συμβουλες να εχουμε ιδία γνώση και να μην μιλαμε απο φημες...

 

παρ'ολο που έχω PC συμφωνώ με τον Aiolos. Φιλος που έχει Powerbook χρησιμοποιεί σχεδόν όλα τα προγράμματα που έχω και εγώ χωρίς κανένα πρόβλημα. Γνώμη μου είναι ότι το Powerbook είναι αληθινά POWERbook. Ισως το μόνο που θέλει προσοχή είναι να υπάρχει αρκετή μνήμη (RAM) για να μην έχεις προβλήματα (αυτό δεν είναι μονο για Mac). Για την κάρτα που λες δες στο site της M-Audio http://www.m-audio.com/products/en_us/FirewireAudiophile-focus.html

Η κάρτα είναι καλή. "Τρέχει" σε Mac και PC οπότε ότι και να χρησιμοποιήσεις δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Minimum system requirements για Mac:

Macintosh G3* 600 MHz/G4* 667 MHz

OS 9.2.2, 128MB RAM; OS X 10.1.5, 10.2.6 or greater, 256MB RAM

OMS 2.3.8 for MIDI under OS 9.2.2

* native FireWire port required; G3/G4 accelerator

 

 

 

Συνδεσιμότητα (δεν ξέρω εαν το θέλεις για κιθάρα ή midi) :

1 x 1 16-channel MIDI I/O

2 x 4 analog operation (RCA)

κλπ.. ΔΕΣ ΤΟ SITE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε TimothyH,

 

Αφού θα πάρεις κάτι και θα ασχοληθείς καλύτερα να πάρεις την m-audio fw410 για να έχεις ένα ολοκληρωμένο πακέτο. Αξίζει 100% να δώσεις άλλα 100 ευρώ και να έχεις μία καλή καρτούλα που θα την κρατήσεις και θα σε καλύπτει και αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία: 1990 -94 Cubase Atari' date='/ 1994 -1999 Performer Mac,/

!999-2005 Cubase PC, τώρα παλι

Mac

 

Μεσω δυκτιου βλεπω και διαχειρίζομαι απο τον Mac ολους τους δισκους στα PC και τ αναποδο...

 

Συνεργαζομαι και μεταφερω, απο και προς το σπιτι μου, projects με ενα σωρο PC/ MAC studios. Editing και mix κανω μονο σε Logic γιατι σεβομαι και αγαπω την δουλεια μου.

 

---

Καλο ειναι οταν δινουμε συμβουλες να εχουμε ιδία γνώση και να μην μιλαμε απο φημες...[/quote']

 

Tί να πω? Δεν θα επιμείνω γιατί μου δίνεις την εντύπωση ότι θα παρεξηγηθείς!!!

Βέβαια αν έχεις τόσο καλή εμπειρία από χρήση συστημάτων Mac είναι και κάπου λογικό να τα υπερασπίζεσαι.

Και αφού το απαιτείς είχα και ίδια πείρα όταν ζούσα στο εξωτερικό (2001-2003) από ένα iMac G3. Αν και είχα ακούσει διθυράμβους διαπίστωσα τρίχες. Και προβλήματα είχα στη μεταφορά αρχείων από PC και όταν κόλλαγε (καθόλου σπάνια και πολύ συχνότερα απ’ οτιδήποτε έχω ποτέ χρησιμοποιήσει) παρέλυε το σύμπαν (μια πολύ γελοία κατάσταση).

Ο φίλος μου είχε πάντα πρόβλημα στο να στέλνει προσχέδια της δουλειάς του σε πελάτες μέσω mail.

Βέβαια αν εγώ απογοητεύτηκα από την εμπειρία μου στο Mac δεν σημαίνει ότι ένας άλλος δεν θα μείνει ευχαριστημένος ακόμα και στην δουλεία του. Γενικά πάντως η γνώμη μου είναι ότι για τις περισσότερες τον περιπτώσεων η διαφορά στην τιμή είναι πεταμένα λεφτά. Σε παλαιότερες εποχές και στην δεκαετία του ’90 άξιζε, αλλά σήμερα δεν αξίζει.

Γνώμη μου.

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tί να πω? Δεν θα επιμείνω γιατί μου δίνεις την εντύπωση ότι θα παρεξηγηθείς!!!

Βέβαια αν έχεις τόσο καλή εμπειρία από χρήση συστημάτων Mac είναι και κάπου λογικό να τα υπερασπίζεσαι.

 

Old_Nick με παρεξήγησες δεν έχω κανένα λόγο να παρεξηγηθώ και ούτε εχω αναγκη να υποστηριξω τιποτα. Τα μηχανήματα ειναι για να λυνουν τις εξειδικευμένες αναγκες του καθενός μας, και δεν ειναι ποδοσφαιρο ούτε πολιτική για να έχουν αναγκη υποστηριξης. Οπως διαπιστωσες μαλιστα, την δεκαετία που εσυ υποστηρίζεις οτι τα mac άξιζαν, εγω αντιθέτως, λογω της πολιτικής της Apple, τα μούτζωσα :wink:

 

Απλα απο άποψη, στα forum προσπαθώ να ειμαι λακωνικός και πολύ συγκεκριμένος, χωρίς πολλές φλυαρίες για να ειμαι κατανοητός.

Λυπάμαι αν ενοιωσες ετσι... συγνώμη.

 

Και μια συμβουλή για τον φιλο σου: Αν εχει προβλημα να στελνει email στα Ελληνικα και εχει αμερικανικο Tiger 10.4 χωρις το GR update, τοτε πρεπει να εγκαταστήσει τις γραμματοσειρές : microsoft web ή τις unicode

 

-------

 

Με την ευκαιρια να ξαναπροτείνω δημοσιως, (γιατι ιδιωτικώς στο παρελθόν το ειχα προτεινει), την δημιουργία μιας κατηγορίας για macusers μέσα στο ΝΟΙΖ.

Νομίζω οτι αυτό θα βοηθουσε τους όποιους έλαχιστους χρηστες mac να ανταλασουν απόψεις και να λυνουν υπευθυνα τις αποριες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TimothyH

συγνώμη για τα δύο ασχετα, με το θέμα σου, post που αναγκάστηκα να γραψω αλλά έπρεπε!

Τωρα, για την καρτα ήχου και για τα χρηματα που διαθέτεις θα συμφωνήσω με τον Kostas Iatrelis. Την 410 την ειχα δανεικη για καμια δεκαριά μερες και με τον G5 ηταν απροβληματιστη. Ηχητικά ειναι αντάξια της τιμής της.

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τη βοηθεια και οντως η 410 πληρη ολες τις προυποθεσεις αλλα ειναι λιγο τσιμπημενη η τιμη της..θα δειξει...ισως και να παρω τελικα μια pci μιας και οπως τα υπολογιζω το powerbook παει για απριλιο - μαιο . Ας βολευτω με τη pci....λεω...Τωρα οσο αναφορα τη διαφωνια για το powerbook θα πω το εξης...γνωριζει κανεις το hardware του playstation?αν παρεις το παρομοιο hardware σε pc και πας να παιξεις ακομα και το πιο αθλιο game δεν θα ξεκινησει καν....αυτο για να ξερουμε τι μας γινεται με τα παλιοpc και αχρηστα τα windows...Σε λιγο θα βγαλουν 7 ghz επεξεργαστη και παλι δεν θα τρεχουν καλα τα αθλια τα pc...ELEOS!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου