Προς το περιεχόμενο

Πως ξεκίνησε η επαφή με τη μουσική και η πορεία σας


xidoulis1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 88 όντας 6 χρονών είχα πάει σε μια ξαδερφή μου και θυμάμαι σαν εικόνα να περπατάω στο σαλόνι της, με τις μελωδίες του welcome home από metallica. Πέρασαν τα χρόνια και εννοείται πως ο μικρός Γιαννάκης ούτε που το θυμόταν το σκηνικό αυτό. Τες πα πάω σε μια κατασκήνωση 13 χρονών και εκεί γνωρίζω κάτι πιτσιρικάδες μαλλιάδες πιθηκάνθρωπους. Ε κάποια στιγμή βάζουν και το master of puppets και με το που παίζει το welcome home, μου διαπέρασε σαν οβίδα το μυαλό, το προηγούμενο σκηνικό! Άρχισα να το ψάχνω και έτσι κόλλησα με τη μουσική! Μετά από κάμποσο καιρό σε 1 γάμο μου είπε η ξαδερφή μου αυτή ότι όντως τότε άκουγε μεταλ και ειδικά θρας, οπότε τα μυαλά μου επανήλθαν στην θέση τους και ηρέμησα.

Σας λέω ήταν το όλο σκηνικό σαν κάτι ταινίες, που ο πρωταγωνιστής κάτι θυμάται και το βλέπει στον ύπνο του, αλλά δεν μπορεί να καταλάβει τι ήταν αυτό; Κάτι τέτοιο ;D ;D

 

Με την κιθάρα κόλλησα στα στην πρώτη δημοτικού περίπου, που με πήγε η μάνα μου σε μια συναυλία του Παπακωσταντίνου τότες (όχι δεν έχει καμιά επαφή, απλά τα άτομα από τη δουλειά της πήγαν όλα μαζί σαν έξοδο 1 πράμα). Θυμάμαι που ήταν αυτός μες τις καπνούρες και να του φυσά την πλούσια (τότες) κόμη του 1 αέρας, να έχει μια ηλεκτρική και δίπλα του άλλοι 2 να τρέχουν πάνω κάτω. Ε αυτό ήθελα να κάνω κι εγώ. Το είπα στον μπαμπά και τη μαμά με έγραψαν μετά από πολλά βάσανα σε 1 ωδείο, μετά από 2 χρόνια (με μηδενική πρόοδο) τα παράτησα, γιατί αυτά που μου κάνανε τα βαριόμουν, στην 2α λυκείου πήρα την 1η μου ηλεκτρική, μαζί με 1 Kastom 80άρη ενισχυτή και άρχισα να πραγματοποιώ κι εγώ το όνειρό μου.

Βέβαια όλα αυτά γκρεμίστηκαν τώρα που έμεινα καράφλας (τι να φυσά ο αγέρας μου λέτε;).....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ηταν ενα πρωι τ'Αυγουστου, κοντα στην χαραυγη(χωρις πλακα ;D)... Καθομουν με ενα φιλο και λιωναμε με FIFA εισπνεοντας αφθονη φυσικη μαστουρα (βλ. αερια ;D ;D ;D)... Αντι για τους ηχους του παιχνιδιου, ακουγαμε System Of A Down, που και οι δυο γουσταρουμε απιστευτα. Πανω στη χαρα μας, πεταει ο φιλος μου "φτιαχνουμε γκρουπακι?" :o

Του λεω "και τι θα παιζουμε??? ????"

Αυτη ηταν η αφορμη να ξεκινησει ο φιλος μου το μπασο, και εγω την κιθαρα. Οταν με το καλο ηρθε ο Οκτωβρης, γραφτηκαμε σε ενα ωδειο, και ξεκινησαμε. :D :) :D

Μπορει τελικα να μην καναμε ποτε παρεα γκρουπ, αλλα αυτο το ονειρο και μονο ηταν αρκετο για να μπουμε και οι δυο μας στον απεραντο κοσμο της μουσικης...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς είμαι γεννηθεις του 90. Μια μέρα λοιπον, οταν είμουν 5 ετών, με ρώτησε ο πατέρας(μουσικός) του φίλου μου αν θέλαμε να αρχίσουμε πιάνο, είπαμε ναι και εμείς και απο εκεί αρχίζει η όλη ιστορία..μας έγραψαν σε μια ιδιωτική κλασσική σχολή πιάνου. Αγοράζω το πρώτο μου αρμονιάκι (ούτε θυμάμαι τι ήταν), και μετά απο 4 χρόνια μου αγοράζει ο πατέρας μου γερμανικό πιάνο απο έναν παλιατζή. Δυστηχώς στην 1η γυμνασίου σταματάω την κλασσική, κυρίως λόγου οικογενειακού προβλήματος, αλλα συνεχίζω σε μουσικό σχολείο (γυμνάσιο-λύκειο). Εκεί εκτός απο το πιάνο ασχολήθηκα παράληλα και 4 χρόνια με τρομπέτα (1ος στην μπάντα  ;D ;D) και ταμπουρά,θεωρία σολφες κ αρμονία. Στην 1η λυκείου αρχίζω πιάνο jazz, αλλα μετά απο 2 χρόνια το σταματώ γιατι δεν υπήρχε(υπάρχει) δάσκαλος. Τώρα πάω 2α λυκείου,έχω φύγει απο το μουσικό (γιατί είχαν μαζευτεί πολοί καθυστερημένοι δασκαλοι,διευθυντές,κλπ ::)) έχω πάρει ένα τρίτον extreme κ kurzweil pc1x και παίζω σε ένα συγρότηματάκι μαζί με τους φίλους μου, α! επίσης άρχισα μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας :D φέτος! Επαγγελματικά οδεύω μάλλον προς τους υπολογιστές, 2η κατατάσω την μουσική.

α και εδώ μια φώτογραφία μικρός, που σκάναρα πρόσφατα  :P

ΥΓ: ΑΚΟΜΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΠΟΣΟ ΧΕΣΜΕΝΟΣ ΕΙΜΟΥΝ!!!!!!! αλλα οταν άγγιζα τα πλήκτρα ήταν σαν να μην υπήρχε τίποτα γύρω μου  :D

 

Αυτά απο μένα  :P sorry αν σας τα ζάλισα noizzzzz καλη χρονιά σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλωσα σε ένα σπίτι χωρίς ιδιαίτερη ζέση σε ό,τι αφορά την ακρόαση μουσικής. Υπάρχουν πάντως κασέτες που αποδεικνύουν ότι υπήρξα τραγουδισταράς από πολύ νωρίς, με το αζημείωτο μάλιστα.

 

Ιστορικό είναι το συμβάν, πιθανότατα το '85, που ένας αρκετά μεγαλύτερος ξάδερφος μου με έβαζε να του τραγουδάω το ρεφρέν του "Σαλονικιού" (γειά σου ρε Στράτο) και μου έδινε μετά από κάθε φορά ένα σοκολατάκι. Κάπου στα 20 σοκολατάκια η μάνα μου πήρε είδηση το γεγονός, και έσπασε το αποδοτικό deal. :'(

 

Κίνητρο για να ψαχτώ υπήρξε ο αυτοδίδακτος μπουζουξής παππούς μου. Ψάρωνα άσχημα με τις μελωδίες των ρεμπέτικων, και ψαρώνω ακόμα. Ξεκινώντας κιθάρα στα 11, δεν έβρισκα αυτή τη φτιάξη στις ασκήσεις του Sangreras, οπότε στο δίμηνο...αποχαιρέτησα.

 

Στο Γυμνάσιο, παίρνοντας τζούρες από Brian May και Iommi, σκέφτηκα "Χμ. Έτσι μάλιστα."

 

Ο πατέρας ψήθηκε τελικώς να στάξει το υστέρημα στον μπαρμπούλη του DoReMi, και από τον Οκτώβρη του '98...νυμφέφθηκα τον ταύρο.

 

Όταν άκουσα κομμάτια όπως "Powerslave" και "Gates Of Babylon", κατάλαβα ότι αυτό που προσπαθούσα να πετύχω δεν ήταν και τόσο ξεκούδουνο τελικά. Επέμεινα, και τις συνέπειες τις λούζονται οχτώ χρόνια τώρα οι λοιποί The Low Budget Orchestra. 8)

 

 

 

 

Όταν μεγαλώσω θέλω να παίξω σε πανηγύρια με τους Krabathor.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετάρτη δημοτικού με έστειλε ο πατέρας μου να "μάθω νότες" αφού δεν μπόρεσε τελικά η μητέρα μου να με στείλει κολυμβητήριο λόγω άσθματος.Μπήκα στη φιλαρμονική του δήμου και έμαθα τρομπέτα.Και επειδή ψήθηκα ήθελα και πιάνο όπου έκανα τα επόμενα 5 χρόνια.Ώσπου άκουσα απο μια εκπομπή το Johnny Be Goode και κόλλησα τον ιο του ροκ και ζάλιζα το μπαμπά μου να μου πάρει κιθάρα ;D ;D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να σας πω και εγώ.

Ξεκίνησα από 6 χρονών μουσική προπαιδεία.Ήταν της μόδας τότε το ωδείο. :PΕ έκανα ένα χρόνο μετά έπρεπε να ξεικινήσω ένα όργανο και εγώ έ με τα πολλά ξεκίνησα φλογέρα.Έκανα έναν χρόνο άλλα δε μου άρεσε και ξεκίνησα πιάνο.Μου άρεσε σαν ιδέα αλλά τα χαλούσα στην υλοποίηση αλλά ποτέ δε κατάφερνα να βγάλω κάτι σωστό,με θυμάμαι πάντα με φασαρίες διάβαζα σέ ένα αρμονιάκι casio που είχαμε στο σπίτι(σε αυτό το σημείο να πω ότι το έχω ακόμα,ούτε κάν ευαισθησία δεν έχει ;D).Έ με αυτά και με αυτά έκτσα δύο χρόνια στο πιάνο με κλασσική μουσική ώς που την είχα σιχαθεί την μουσική και μαζί και την θεωρία που έκανα υποχρεωτικά.

Σε εκείνο το σημείο υπάρχει ένα μεγάλο κενό5-6 χρόνων.(την είχα σιχαθεί ντε >:()Παρόλα αυτά άκουγα πολύ μουσική.Άκουγα κυρίως ελληνικά λαικά,μακρόπουλο κιάμο κτλ.Μετά άρχισα τα beatia λίγο trance,dance το ένα το άλλο άρχια να ασχολούμαι λίγο με το fl6(Δε το έμαθα ποτέ).Κατά καιρούς έλαγα οτί θα πάω μουσική,σε μιά σχολή  που είχε ανοίξει εδώ στη πόλη μου άλλα δεν αποφάσιζα,γιατί είχα και ξένες γλώσσες.Τελικά πήγα και γράφτηκα από τον προηγούμενο Νοέμβριο στην σχολή που έλεγα.Παίζω κυρίως ελαφρολαική ποιοτική μουσική(πάριος,και γενικά εκπαιδευτικά τραγούδια,όμως γνωστά κτλ)Επίσης μαθαίνω και εντόπικα ναι ναι για όσους γνωριζουν και τίποτα λαικά παίζω μόνος μου αν ου την βαρέσει.Μετά από δυό μήνες που έπαιζα σε εκείνο το άθλιο αρμόνιο,και αφού είχα πρήξει τους γονείς μου και τους έλεγα ότι δε θα σταματήσω ποτέ πια μουσική) αγόρασα και το πρώτο μου αρμόνιο ένα korg pa50 :).Ναι πολύ χαρά το πρώτο μυο αρμόνιο για εκπαιδευτικό μια χαρά είναι.

Τώρα πάω 2α λυκείου παίζω περίπου 2ώρες την ημέρα όταν έχω χρόνο αλλά το σκ και 3(είναι πολλά τα φροντιστήρια)και θέλω να περάσω γεωπονικό ή φυσικό.

Όταν τελιώσω με το καλό το σχολείο και περάσω θέλω να ασχοληθώ και λίγο με την rock και jazz μουσική και ίσως με την κλασσική αν και πιστεύω ότι η τζαζ με αγκίζει περισσότερο.

Αυτά απο μένα πιστεύω να μη σας κούρασα και θέλω κάποιος να σχολιάσει την κατάσταση που περιέγραψα με το ωδείο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα μεταδόθηκε ο ιός από τα cd του αδερφού μου. Είμαι ιδιαίτερα περήφανος που από τα 10 μου ήξερα τους Scorpions, τους Blind Guardian, Shadow Gallery, Anathema και διάφορους άλλους. Ήταν και το "καινούριο στερεοφωνικό", που έπρεπε οπωσδήποτε να χρησιμοποιώ.. Λίγο το πιάνο (μικρόβιο που πέρασε από τον αδερφό στην αδερφή και σχεδόν υποχρεωτικά σε μένα). Μετά ήρθαν τα Ημισκούμπρια, που γούσταρα πολύ τη ρίμα και τον αστείο στίχο. Και τέλος, η ανακάλυψη του brother, Porcupine Tree. Θέλετε κι άλλα;;;

 

Σε επαφή κυρίως με τη ροκ ήρθα όμως όταν έκανα με τους φίλους μου εκπομπή στον τοπικό ραδιοφωνικό σταθμό, οπότε για να οργανωθούμε έπρεπε να ακούσω και να μελετήσω τα πάντα από τη δεκαετία του 50' και μετά. Και να που φτάσαμε σήμερα, με τους Blue Oyster Cult, Uriah Heep, Deep Puprle, Wihsbone Ash, Yes, King Crimson και τρέχα γύρευε.

 

Φανταστικό το ταξίδι μας στο χρόνο στο καράβι της μουσικής, δεν νομίζετε;;

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απο αλλού αρχισα κι αλλιώς κατέληξα.Στα 8 μου θυμάμε στο χωριό μου στην όμορφη Θάσο,ακομη με τον παππού και τη γιαγιά,γιατι οι γονείς μου στην ''πικρη ξενιτιά''δούλευαν από το πρωί έως το βράδυ,για να έχω μιά πιό άνετη ζωή εγώ το ρεμάλι ;D Παρεα λοιπόν με την κασσετα του Νταλάρα,μπροστα σε μια στιβα απο τάπερ και δυο κουτάλια για μπάκέτες,Λομπάρντο ο Τασουλης.Φυσικά και τώρα στα τυμπανα τα καταφέρνω μια χαρά κι αυτοδίδακτος παρακαλώ(δεν περιαυτολογώ καθόλου ε; :D)Μετά από 3 χρόνια. αφού ''ήρθε'' και αδερφός μου ο μικρός,(ο οποίος ειναι κοντα στο πτυχίο για πιάνο τώρα,μεχρι τα 40 εχει ακόμα,βλεπεις τα τσιγάρα τα ποτά και τα ξενύχτια... ;))το '84 περιπου εχοντας στα χερια μου μια κιθάρα του(ξέρετε αυτές που πουλαν στα jumbo )και μάλιστα με μία και μοναδική χορδή,διαπίστωσα ότι μπορούσα να παίζω τραγούδια με μοναδική ευκολία.Αυτο ήταν το ερέθισμα για τους γονείς μου για να μου αγοράσουν μία μελόντικα.Οτι ακουγα το έπαιζα.Ενα χρόνο αργότερα είχα μπροστά μου το electone με-30 της yamaha το δισκαλο.¨Ολη η πολυκατοικία στο πόδι.

Αργότερα λογο του οτι ξεκίνησα πιάνο ένα Yamaha c-109 ορθιο(ήταν το κερασάκι στην τούρτα).Δυστηχώς ξεκίνησα μεγάλος σχετικά (11-12 χρονων)και στην τρελή ηλικία των 19 τα παράτησα τα μαθήματα.Εκτοτε συνεχίζω με τον ίδιο ζήλο,οχι μονο με τη μουσική αλλά και με την μουσική τεχνολογία,ηχοληψία.Πειραματίζομαι είτε μόνος είτε με φίλους και φυσικά με τη βοήθεια του noiz εδω και 4 χρόνια που ειμαι μέλος μέσα απο διαφορα άρθρα αλλά κι από πολύ χρήσιμα posts.(Σαν αυτοβιογραφια το κοβω αυτό :o :o ::))

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να σας πω και εγώ γιατι ζηλεψα... ;D

 

Ημουν στην ηλικια 9-10 χρονων οπου οι γονεις αρχιζαν τα παιδια τους κολυμβηση cricket καρατε 10 ξενες γλωσσες και παει λέγοντας....και πανω σε αυτη την μανια...η μανα μου...θελοντας να μην μου λειψουν πραγματα που κανουν αλλα παιδακια με πήρε απο το χερι και γυρισαμε ολες τις εξωσχολικές δραστηριοτητες....

 

Επειδη δεν ειμαι και ο πιο αθλητικος και extreme τυπος...μου κινησε το ενδιαφερον η μουσική...Η αληθεια ειναι οτι απο πολύ μικρος γουσταρα 2 πραγματα μουσική και υπολογιστες (εχω απο τα 8 μου υπολογιστη... :))...Το ερεθισμα μαλλον ηρθε οταν ο θειος μου γυρισε απο το London Και εφερε μαζι του ενα super-oυαου-κουρδισμενο (...για τα αυτιά μου) στερεοφωνικό... μαζι με τονους απο cd απο Brit Pop και New Wave μεχρι Fusion και εντεχνα ελληνικά...Ε αυτο ηταν...εκει ξεκινησε το κακο...

 

Αρχισα το ωδείο...αρμονιο αρχικά...με μια πολύ καλη καθηγητρια...(μεχρι σημερα εχουμε σχεσεις)...η οποια επειδη εβλεπε οτι τα παω καλά στη μεση της χρονιας μου το γύρισε σε πιανο....

 

Ε..Αυτη εβαλε λογια στην μανα μου να παρω το πιανο μου (στο οποιο σε ηλικια 13 χρονων τσονταρα 1000 euro...δηλ. 3 χρονια κάλαντα και δώρα...) και συνεχισα για ακομα 2 χρονια πιανο και θεωρία....

 

Προπερσυ σταματησα λογω μαθηματων και επειδη δεν ημουν τελικά και τοσο ταλαντουχος...παραλληλα ομως παιζω με φιλους...περσυ αποφασισα να αρχισω να μαθαινω μονος μου drums και αρχισα να οργανώνω τον χωρο μου...μεχρι του χρονου οπου ελπιζω να περασω αθηνα και να φτιαξω μονιμα σοβαρο home studio...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου