Προς το περιεχόμενο

Tele vs Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μία tele από την οποία γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, το πρόβλημα είναι ότι στα solo δεν έχει τον όγκο που έχει η LP του συμπαίκτη μου, ειδικά στα καντίνια.

Έτσι λοιπόν μένω κάπως "πίσω" σε ήχο..

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο booster ώστε να βγαίνω μπροστά στα solo και να μου δώσει λίγο "όγκο"..

Ποια είναι η γνώμη σας??

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω μία tele από την οποία γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, το πρόβλημα είναι ότι στα solo δεν έχει τον όγκο που έχει η LP του συμπαίκτη μου, ειδικά στα καντίνια.

Έτσι λοιπόν μένω κάπως "πίσω" σε ήχο..

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο booster ώστε να βγαίνω μπροστά στα solo και να μου δώσει λίγο "όγκο"..

Ποια είναι η γνώμη σας??

 

Ένα eq χρειάζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι απολυτα φυσικολογικο να μην εχει τον ογκο μιας κιθαρας με διπλους μαγνητες (οι οποιοι εχουν και διπλη εξοδο....) it is the nature of the beast οποτε αγαπα την & μαθε να ζεις μαζι της (αλλωστε ποιος ειπε οτι απαραιτητα πρεπει μια κιθαρα να εχει "ογκο" για να ακουστει το "σολο" της? ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι λοιπόν μένω κάπως "πίσω" σε ήχο..

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο booster ώστε να βγαίνω μπροστά στα solo και να μου δώσει λίγο "όγκο"..

 

ok, και πως μπορώ να βγαίνω μπροστάααα?

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το volume του ενισχυτή σου στο 11!  ;D ;D ;D

Ή πάρε ταυράκι (για να μην μπερδεύεστε...)  ;D ;D ;D ;D ;D

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα booster σίγουρα θα σε βοηθήσει σε αυτό που θες, όπως επίσης και το EQ που πρότεινε ο zelur_zenabi.

 

Από την άλλη, παραξενεύομαι που λες ότι η κιθάρα δεν "βγαίνει μπροστά" μιας και οι Tele λόγω πρίμου ήχου, σίγουρα ξεχωρίζουν και "κόβουν" μέσα στη μίξη.

 

Μήπως χρειάζεται (και) καλύτερη ενορχήστρωση στα σημεία που παίζεται και οι 2 μαζί, έτσι ώστε να μην επικαλύπτεστε;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εννοούσε ο προηγούμενος είναι να πάρεις ένα booster ή ένα πετάλι EQ.

Αν δεν είσαι διατεθειμένος να πάρεις πράγματα, τότε κανονίστε τις ρυθμίσεις στους ενισχυτές σας.

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως μπερδεύεται μια τέλε με μια λες πολ σε μια μπάντα! Είναι τελείως διαφορετικά σαν όργανα.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου