Προς το περιεχόμενο

Tele vs Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Άσε την κιθάρα ήσυχη ρε Alekelis  :D :D :D :D

 

Άλλο tele, κι άλλο Les Paul.

Όταν λες μένεις πίσω....μάλλον εννοείς ότι δεν μπορείς να ανεβάσεις ένταση χωρίς να "ξυρίζουν" τα πρίμα...

 

Μπορείς να "παχύνεις" τον ήχο της tele με τους τρόπους που προαναφέρθηκαν (μάλλον όμως κόβοντας πρίμα και "σπρώχνοντας" τα μεσαία). Και αυτό να το κάνεις νωρίς-νωρίς στην αλυσίδα.

 

Αυτό όμως είναι λύση ανάγκης. Το πιο σωστό είναι αυτό που ειπώθηκε προηγουμένως (και το ανέλυσε γλαφυρά και ο Earendil  :) ), δηλαδή να ταιριάξετε τους ρόλους των 2 οργάνων.

Αν πάλι -ντε και καλά- ζηλέυεις αυτό το παχύ ντιστόρσιο.....πάρε μια άλλη κιθάρα με αντίστοιχα χαρακρτηριστικά για έκείνες τις στιγμές.

Κράτα την όμως την τέλε....έχει άλλη χάρη και αν τη δώσεις θα την 'πεθυμήσεις... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορείς να "παχύνεις" τον ήχο της tele με τους τρόπους που προαναφέρθηκαν (μάλλον όμως κόβοντας πρίμα και "σπρώχνοντας" τα μεσαία). Και αυτό να το κάνεις νωρίς-νωρίς στην αλυσίδα.

 

 

Τελικά μάλλον μου φαίνεται το ποιο σωστό..

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν μας ειπες το πληρες σετ απ σου (δηλ.θελουμε να μας πεις και τι ΠΕΤΑΛΙΑ χρησιμοποιεις) θα σου δωσω λιγες συμβουλες μια και παιζω με τελε 3 δεκαετιες τωρα.... ;)

 

Καταρχην αν χρησιμοποιεις καποιο overdrive ΚΟΨΕ τα ΠΡΙΜΑ (και οταν λεω ΚΟΨΕ εννοω ΚΟΨΕ...) 

 

Κατα δευτερον ναι μεν ο "συνηθισμενος" μαγνητης για σολα ειναι ο ΠΙΣΩ αλλα αν θες περισσοτερο παχος στη νοτα δοκιμασε να παιξεις στη ΜΕΣΑΙΑ θεση (θα εκπλαγεις απο τη διαφορα)

 

Το να αλλαξεις τον πισω μαγνητη με κατι "hot" δεν ειναι λυση γιατι ο ΚΑΘΑΡΟΣ ηχος της τελε σου θα παει περιπατο (εκτος κι αν παιζεις ΜΟΝΟ βρωμικα οποτε αλλαξε τον,βεβαια αν παιζεις μονο βρωμικα δεν καταλαβαινω γιατι πηρες τελε.... :))

 

Παμε τωρα στα του ενισχυτη...εχεις την τυχη να παιζεις με τον KOCH ο οποιος εχει ενα πολυ χρησιμο MID BOOST χρησιμοποιησε το (για αυτο αλλωστε ειναι εκει)

 

Επισης γενικα μιλωντας οι τελε αρεσκονται σε FLAT ρυθμισεις του eq του ενισχυτη (με αλλα λογια βαλε τα πριμα,μεσαια και μπασα στο 5)

 

Τελος το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ειναι να ΜΗΝ χρησιμοποιεις ΠΟΛΥ Gain,σου "λεπταινει" τον ηχο και δεν αφηνει τους μαγνητες της τελε να "κανουν τη δουλεια τους"

 

Επισης (το δευτερο σημαντικοτερο) ΑΓΟΡΑΣΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΕΤΑΛΑΚΙ COMPRESSOR (κατα τη γνωμη μου θα επρεπε υποχρεωτικα να πωλουνταν ΜΑΖΙ με ΚΑΘΕ τελε....)

 

Κανε τα παραπανω και αποκλειεται να μη "βγαινεις μπροστα" στο εγγυωμαι..... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω εμπεριστατωμένη απάντηση....

Φίλε Superfunk δεν θα μοιράζονταν πολλοί αυτές τις γνώσεις....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στην δικά μου τελε έχω εναν dimarzio chopper t (εχω βαλει και ενα switch για να splitαρει)και ειμαι πολύ ευχαριστημένoς από τον ήχο

 

Λες να το δοκιμάσω?..

Τυχαίνει μάλιστα να έχω αυτόν τον μαγνήτη σπίτι...

 

 

Δυστυχώς η δοκιμή μαγνητών είναι φασαριοζικη διαδικασια, δεν βαζεις 5 πεταλάκια στην σειρά και τα αναβεις ενα ενα και τα συγκρινεις, συνήθως ρισκάρεις για χάρη της μανούρας..... Εαν εισαι διατεθιμένος να θυσιασεις λίγο από το twang και vintage ηχο της τελε σου, εναντι του gain, στο προτείνω. Βέβαια και οι προτάσεις του superfunk είναι πολύ καλές αν και θα διαφωνήσω στο ότι ο καθαρός ήχος θα παει περίπατο. Θα χασεις λίγο (αν και σε μη εμπειρα αφτια νομίζω δεν θα φανεί η διαφορά) από τον χαρακτηριστικό ήχο αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έχεις ασχημα καθαρά. Δεν γινεται με την αλλαγή μαγνητών η τελε-jackson..... Παρεμπιπτόντως για τι τελε μιλάμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην αν χρησιμοποιεις καποιο overdrive ΚΟΨΕ τα ΠΡΙΜΑ (και οταν λεω ΚΟΨΕ εννοω ΚΟΨΕ...) 

 

Κατα δευτερον ναι μεν ο "συνηθισμενος" μαγνητης για σολα ειναι ο ΠΙΣΩ αλλα αν θες περισσοτερο παχος στη νοτα δοκιμασε να παιξεις στη ΜΕΣΑΙΑ θεση (θα εκπλαγεις απο τη διαφορα)

 

Το να αλλαξεις τον πισω μαγνητη με κατι "hot" δεν ειναι λυση γιατι ο ΚΑΘΑΡΟΣ ηχος της τελε σου θα παει περιπατο (εκτος κι αν παιζεις ΜΟΝΟ βρωμικα οποτε αλλαξε τον,βεβαια αν παιζεις μονο βρωμικα δεν καταλαβαινω γιατι πηρες τελε.... :))

 

Παμε τωρα στα του ενισχυτη...εχεις την τυχη να παιζεις με τον KOCH ο οποιος εχει ενα πολυ χρησιμο MID BOOST χρησιμοποιησε το (για αυτο αλλωστε ειναι εκει)

 

Επισης γενικα μιλωντας οι τελε αρεσκονται σε FLAT ρυθμισεις του eq του ενισχυτη (με αλλα λογια βαλε τα πριμα,μεσαια και μπασα στο 5)

 

Τελος το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ειναι να ΜΗΝ χρησιμοποιεις ΠΟΛΥ Gain,σου "λεπταινει" τον ηχο και δεν αφηνει τους μαγνητες της τελε να "κανουν τη δουλεια τους"

 

Επισης (το δευτερο σημαντικοτερο) ΑΓΟΡΑΣΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΕΤΑΛΑΚΙ COMPRESSOR (κατα τη γνωμη μου θα επρεπε υποχρεωτικα να πωλουνταν ΜΑΖΙ με ΚΑΘΕ τελε....)

 

Κανε τα παραπανω και αποκλειεται να μη "βγαινεις μπροστα" στο εγγυωμαι..... :)

 

Φίλε SF σε ευχαριστώ πολύ..

Έχω: GL ASAT Classic

      Vox Big Ben Overdrive

      Koch Studiotone

 

Παίζω πολύ με καθαρό ήχο..

 

Ο Compressoras σε τι θα με βοηθήσει?

 

θα σου δωσω λιγες συμβουλες μια και παιζω με τελε 3 δεκαετιες τωρα.... ;)

 

RESPECT .- ;)

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Compressoras σε τι θα με βοηθήσει?

 

θα σου "στρογγυλεψει" τη νοτα,θα σου δωσει ενα ελαφρυτατο Boost & λιγο sustain παραπανω (θα του κανεις βεβαια ΗΠΙΑ ρυθμιση δηλ. το vol στις 2 η ωρα και το sustain στις 10 η ωρα,αν εχει attack θα το βαλεις στο μηδεν)

 

ειδικα στα "γκαζια" θα δωσει πολυ "ψωμι" στον ηχο σου

 

εννοειται οτι θα τον εχεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ ανοιχτο.

 

Μια και η κιθαρα σου δεν εχει κλασσικους τελε μαγνητες (εχει πιο γκαζωμενους κεραμικους) δεν νομιζω να ειναι οι αδυναμοι μαγνητες το προβλημα σου,οποτε μη τους πειραζεις....

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου