Προς το περιεχόμενο

Motherboard με Intel High Definition Audio


BKostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε ολους,

 

Εχω μια motherboard Gigabyte GA-8I915P-D Pro με το Intel 915P chipset.

 

Το codec ειναι της Realtek ALC880 που δίνει 8 audio channels.

 

Το OS ειναι Windows XP και χρησημοποιώ το Sonar 4 Producer Edition.

 

Θέλω να κάνω πολυκαναλες εγγραφες.

 

Δεν μπορώ να ενεργοποιησω επιπλεων input channels περα του Line In.

 

Εχω κάνει απειρες δοκιμές με διάφορους drivers κλπ. αλλά το Sonar "βλέπει" μονο 1 input (stereo) channel (απο το Line In).

 

Απο τη βιβλιογραφία της Intel και της Realtek διαβασα οτι ολα τα channels ( 8 ) μπορείς να τα κάνεις ειτε in ειτε out. Αλλά πώς ?

 

Το μονο που καταφερα ειναι στα Windows να έχω 2 inputs (Mic και Line In)

αλλά το Sonar δεν βλέπει το Mic.

 

Καμιά ιδέα ?

 

Φιλικά,

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ ένα κανάλι δεν γίνεται είτε IN είτε OUT. Τα 8 κανάλια του συγκεκριμένου MB (και γενικότερα της Realtek) είναι για 7.1 surround και είναι όλα έξοδοι (OUT). Έχεις τις κλασσικές εισόδους MIC και LINE IN και όλα τα υπόλοιπα είναι έξοδοι. Επίσης, στην τιμή που κάνει το MB θα ήταν υπερβολικό να είχες 8 in/out.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ ένα κανάλι δεν γίνεται είτε IN είτε OUT

 

κι ομως γεροασιμε γινεται , το εχω δει σε φτηνοκαρτα on Board η οποια για οικονομια μαλλον ειχε πχ 7 <<τρυπες>> και τις εκανες οτι ηθελες... :oops:

 

(καλα σας εχω φτιαξει τωρα, ουτε μια ουτε 2 αλλα 7 τρυπες και τις κανεις οτι θελεις.....!!!!! ) :lol:

 

εμπαινες στο control panel της καρτας και απλως διεταζες τι θες να γινει. αλλα δε θυμαμαι να μπορουσες να κανεις 7 εισοδους , απλα μπορουσες το line in Πχ να το κανεις ξερω γω left out.

και θυμαμαι οτι οσες μ******ς κι αν εκανα δε καιγοταν τιποτα ...!!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ ένα κανάλι δεν γίνεται είτε IN είτε OUT

 

κι ομως γεροασιμε γινεται ' date=' το εχω δει σε φτηνοκαρτα on Board η οποια για οικονομια μαλλον ειχε πχ 7 <<τρυπες>> και τις εκανες οτι ηθελες... :oops:

[/quote']

 

Έχεις δίκιο, τεχνικά γίνεται πριν το βύσμα να υπάρχει ηλεκτρονικός επιλογέας που να δρομολογεί το σήμα στο A/D ή στο D/A, απλά είναι κακή πρακτική καθώς μπορεί να καταστρέψεις τον εξοπλισμό σου αν έχεις μία συνδεσμολογία και ξαφνικά γυρίσεις από το software τις εισόδους και τις εξόδους ανάποδα.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για το συγκεκριμένο chip της Realtek που γράφει ο BKostas

 

- 8 DAC channels support 16/20/24-bit PCM format for 7.1 audio solution

- 3 stereo ADCs support 16/20-bit PCM format' date=' two for microphone array, one for legacy mixer recording[/quote']

 

θα μπορούσες να έχεις τυπικά 8 εξόδους και 6 εισόδους, αλλά η υλοποίηση της gigabyte περιέχει μόνο το 7.1

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Το Data Sheet της Realtek λεει οτι ολες οι πόρτες ειναι In/Out.

Αρα ειναι θέμα drivers ή motherboard.

 

Το κόλπο ίσως να ειναι εδώ: (3 stereo ADCs support 16/20-bit PCM format, two for microphone array, one for legacy mixer recording)

 

Πρέπει να καταφέρω να ενεργοποιήσω και τα 2 Mic In.

Ετσι θα έχω 3 (Stereo) In.

Ισως με μελλοντικούς drivers...

 

Στο Sonar 4 τώρα δεν βλέπω να γινετε τιποτα καθώς δεν "βλέπει" ουτε το Mic In 1 που λειτουργεί τωρα στα Windows.

 

Τελικά με βλέπω να αγοράζω τη Phase 88 .........

 

Αχ, και εκανα ονειρα για (φτηνό) 8ακάναλο DAW !!!!!!!!!

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμε καλά για να ενεργοποιηθεί το in/out πρέπει να κουμπώσεις βύσματάκι πρώτα και μετά να διαλέξεις τι είναι αυτό που κούμπωσες, in ή out. Τώρα 8κάναλο daw με on board κάρτα βρε συ; :lol:

θα σηκωθούν τα 8κάναλα daw και θα μας κοπανάνε μέχρι τελικής πτώσεως. :lol: Πάρε την terattec να βρεις την υγειά σου ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταφέρω να ενεργοποιήσω και τα 2 Mic In.

Ετσι θα έχω 3 (Stereo) In.

Ισως με μελλοντικούς drivers...

 

Ίσως σε μελλοντικό revision του motherboard να γίνει κάτι' date=' δεν είναι θέμα driver, είναι θέμα καλωδίωσης στο chipάκι της Realtek.

 

Στο Sonar 4 τώρα δεν βλέπω να γινετε τιποτα καθώς δεν "βλέπει" ουτε το Mic In 1 που λειτουργεί τωρα στα Windows.

 

Το line-in το βλέπεις από το SONAR; Έχεις κατεβάσει τους τελευταίους drivers από την Realtek;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που γίνεται στανταρ είναι να χρησιμοποιήσεις τα line in και mic σαν εξόδους, το οποίο χρησιμοποιείται στους φορητούς υπολογιστές ακριβώς για να αποφύγουν τα πολλά βύσματα μετατρέποντας την κάρτα σε 5.1 για παράδειγμα. Το αντίστροφο δεν το έχω δει ποτέ.

Πάντως και να γίνεται δεν πρόκειται όντως να είναι αποδοτικό, καλύτερα να επενδύσεις σε μια πολυκάναλη κάρτα (θα έχεις και την υποστήριξη ASIO :wink: ) για να κάνεις άνετα την δουλειά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου