Προς το περιεχόμενο

Home Studio από την αρχή


dionisp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτο ποστ στο forum με πολλές απορίες και θα εκτιμούσα πάρα πολύ την βοήθεια σας.

 

Ξεκινώ από τους στόχους που έχω:

1. Να κάνω αξιοπρεπείς ηχογραφήσεις μικρών σχημάτων ή σόλο οργάνων στο σπίτι (ακουστικά όργανα από duos μέχρι septets).

2. Να καταστήσω το PC μου ικανό audiophile player ώστε να αντικαταστήσω σιγά σιγά το CDP που έχω.

 

Τι έχω αυτή τη στιγμή:

- PC: core2duo Ε6400, 2GB RAM 667, μητρική Asus P5B.

- Κύρια όργανα που θα ηχογραφούνται: Φλάουτο (α), Clavinova, Βιολοντσέλο, Κιθάρα (ες) [κλασσικές] και συνδυασμοί αυτών των οργάνων. Φωνές δεν με πολυ- απασχολούν προς το παρόν.

- Στέρεοφωνικό: ενισχυτικά classe- ηχεία Sonus Faber Grand Piano. Αυτά δεν αλλάζουν (τουλάχιστον προς στιγμήν) και θα χρησιμοποιούνται εκτός των άλλων για τις ακροάσεις των ηχογραφήσεων και για τυχόν μίξεις.

- Γνώσεις: μηδαμινές περί τεχνολογίας και ηχογραφήσεων.

 

Αυτά σαν εισαγωγή και προχωράω στο ζουμί.

 

Κάρτες ήχου

Από τις πληροφορίες που έχω μαζέψει μέχρι στιγμής προσανατολίζομαι σε firewire εξωτερική κάρτα (για να μπορώ να ηχογραφώ πρόχειρα και κάποιο live με το laptop μελοντικά). Οι υποψήφιες είναι οι παρακάτω:

- http://www.thomann.de/gr/alesis_io14.htm

- http://www.thomann.de/gr/m-audio_firewire_410_audiointerface.htm

 

Οι κάρτες πρέπει να εξυπηρετούν τις ηχογραφήσεις αλλά και πολύ καλής ποιότητας αναπαραγωγή από το PC. Θα πρέπει επίσης να διευκρυνήσω ότι η Μητρική μου δεν έχει firewire είσοδο αλλά είδα σε άλλο post ότι κυκλοφορούν ανταπτοράκια. Αυτά δουλεύουν; Αναμένω γενικότερα προτάσεις/ διευκρυνήσεις.

 

Μικρόφωνα

Μου πρότειναν ζυγισμένα ζευγάρια όπως παραδείγματος χάρη αυτά (http://www.thomann.de/gr/the_tbone_sc180_stereoset.htm). Ποια είναι η άποψη σας; Τι είδους μικρόφωνα και πόσα θα χρειαστώ για να καταφέρω να κάνω αυτό που λέω παραπάνω;

 

Παρελκόμενα

Καλώδια, βάσεις, κτλ. Τι θα χρειαστώ και τι προτείνετε για αυτά;

 

Ελπίζω να μη σας ζάλισα :(. Περιμένω εναγωνιωδώς  ;D

 

ΥΓ. Όσο αφορά την ηχητική αναπαραγωγή σκέφτομαι σοβαρά την προσθήκη του Benchamark DAC1 στην αλυσίδα που θα αναλαμβάνει το D/A conversion όταν παίζει μουσική. Άρα θα παίρνω ψηφιακή έξοδο από την κάρτα και θα οδηγώ το Benchmark.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρα .Για καρτα δες και την ONYX της mackie σε Firewire ή USB2 καλυτερα το πρωτο .Μικροφωνακι σιγουρα ,τα S.E. ειναι καλα για αρχη και οπωσδηποτε καλη ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ προενισχυση .Τα ηχεια παρ'ολο που γ****ε ειναι ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΕΝΑ δηλ. εχουν αλλη αποκριση απο το FLAT που θεσ για να ξερεις τι γραφεις ειδικα αφου μιλας για ακουστικα οργανα.Για τα υπολοιπα δες και την αγγελια μου στα STUDIO & PA μηπως και σε ενδιαφερει τιποτα.Αν θες καμμια ιδεα στειλε πμ να τα πουμε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, σιγά σιγά!

 

Να κάνω αξιοπρεπείς ηχογραφήσεις μικρών σχημάτων ή σόλο οργάνων στο σπίτι (ακουστικά όργανα από duos μέχρι septets).

 

με την προϋπόθεση ό,τι ο χώρος σου είναι "κατάλληλος" για τέτοιου είδους ηχογραφήσεις, θέλεις καλά πυκνωτικά μικρόφωνα.Δεν θα σου προτείνω κάτι συγκέκριμένο ό,τι αντέχει η τσέπη σου. Μικρού διαφράγματος κατα προτίμηση, ένα για κάθε όργανο και ένα ή δυο room mics.

 

Οι κάρτες πρέπει να εξυπηρετούν τις ηχογραφήσεις αλλά και πολύ καλής ποιότητας αναπαραγωγή από το PC. Θα πρέπει επίσης να διευκρυνήσω ότι η Μητρική μου δεν έχει firewire είσοδο αλλά είδα σε άλλο post ότι κυκλοφορούν ανταπτοράκια. Αυτά δουλεύουν; Αναμένω γενικότερα προτάσεις/ διευκρυνήσεις.

 

Δεδομένο λοιπόν ό,τι θα χρησιμοποιήσεις πάνω απο δύο μικρόφωνα θα χρειαστείς μια πολυκάναλη κάρτα με αξιοπρεπείς προενισχυτές.

Εδώ θα σου προτείνω την PRESONUS FP10. http://www.thomann.de/gr/presonus_firepod.htm

Firewire interface με 8 πολύ καθαρούς προενισχυτές.

Firewire κυκλοφορούν καρτούλες PCI οπότε δέν έχεις πρόβλημα.

 

Παρελκόμενα

Καλώδια, βάσεις, κτλ. Τι θα χρειαστώ και τι προτείνετε για αυτά;

 

Έτσι ακριβώς βάσεις και καλώδια για τα μικρόφωνα σου, ακουστικά και ενισχυτή ακουστικών για τα overdubs.

 

ΥΓ. Όσο αφορά την ηχητική αναπαραγωγή σκέφτομαι σοβαρά την προσθήκη του Benchamark DAC1 στην αλυσίδα που θα αναλαμβάνει το D/A conversion όταν παίζει μουσική. Άρα θα παίρνω ψηφιακή έξοδο από την κάρτα και θα οδηγώ το Benchmark.

 

Μήν κάνεις βιαστικές κινήσεις στήσε σιγά σιγα το setup σου και θα καταλάβεις μόνος σου τι χρειάζεσαι και τί όχι.

...we are the knights that say Ni, Ni, Ni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να συνδυάσεις προενισχυτές μικροφώνων (αρκετούς) και κάρτα ήχου με καλούς μετατροπείς εγω θα σου πρότεινα την λύση του Focusright Saffire Pro firewire με 10 ή 26 in/out αν κρίνεις ότι θα χρείαστείς και τα 16 adat καναλια στο μελλον.

http://www.thomann.de/gb/focusrite_saffire_pro_10_io.htm

http://www.thomann.de/gb/focusrite_saffire_pro_26_i_o.htm

Νομίζω οτι σε ποιότητα προενίσχυσης και ήχου θα σε καλύψουν και σίγουρα θα μετατρέψει το PC σου σε ένα ικανό audiophile player (αν δεν σε καλύψουν οι μετατροπείς του μπορείς να προχωρήσεις και στην αγορα του Benchamark DAC1 αν και νομίζω ότι αυτό είναι το τελευταίο που σου χρειάζεται τουλάχιστον για αρχή).

Για μικρόφωνα κοίτα τι χρειάζεσαι και πόσα χρειάζεσαι και πάνω απο όλα πόσα λεφτά διαθέτεις και πράξε αναλόγως.

Εγώ μπορεί να σου πώ να πάρεις ένα matched pair AKG 414Β-XLS που μαμουν αλλά να είμαι τελείως άκυρος σε σχέση με το χρήμα που διαθέτεις κάθως κοστιζουν τα δεκαπλάσια και βάλε από τα t-bone που ανέφερες.Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα όπως βάσεις καλώδια κτλ.

Αν ηχογραφήσεις τελικά επτά όργανα μαζί θα πρεπει να τα στήσεις κατάληλλα σε έναν κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο για να μπορέσεις να πάρεις καλό αποτέλεσμα χρησιμοποιώντας μια στερεοφωνική διάταξη μικροφώνων (ασε που πρλεπει να είναι και οι μουσικοί τσακάλια γιατί αν κάνει ένας λάθος θα πρέπει να ξαναπαίξουν όλοι). Πράγμα πολύ δύσκολο αλλά αν το καταφέρεις τότε μπράβο σου.Ακόμα και στο ενδεχόμενο να ηχογραφείς έναν έναν ξεχωριστά πού είναι πιό εύκολο και πιό πρακτικό ειδικά στην μίξη (ξεχωριστή επεξεργασία στο καθε όργανο) θα χρειαστείς τουλάχιστον δύο μικρόφωνα και δύο καλά ζευγάρια ακουστικά (ένα για σένα και ένα για τον μουσικό σκεπτόμενος ότι η ηχογράφηση και η μίξη θα γίνεται στον ίδιο χώρο). Γενικά κοίτα στο ιντερνετ και ψάξου σχετικά με τρόπους ηχογράφησης κουαρτέτων ή συγκεκριμένων οργάνων γιατί από οσο είπες δεν γνωρίζεις περί μουσικής τεχνολογίας και η γνώση σε μια τέτοια ενασχόληση είναι συνηθως σημαντικότερος παράγοντας απο τον εξοπλισμό που διαθέτεις. Κοίτα οπωσδήποτε την βιβλιογραφία recording στο noiz θα σε βοηθήσει αρκετά να ξεκινήσεις. http://www.noiz.gr/index.php?topic=576.0

Ελπίζω να βοήθησα...καλή τύχη!

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου