Προς το περιεχόμενο

Αγορά κιθάρας - Ποιά Fender?


Loki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα στύλ που παίζω είναι Blues - Rock - Hard Rock μέχρι και Heavy.

Εσείς πιό όργανο θα επιλέγατε?

Γεια χαρα.

Λοιπον.

Οταν,πριν χρονια,ημουν στην ιδια θεση με σενα και ηθελα να παιξω ακριβως τα ιδια στυλ μουσικης που αναφερεις,και για να χω το κεφαλακι μου ησυχο,πηρα μια Fender Stratocaster American Standar :

http://www.thomann.de/gr/fender_american_strat_3sb.htm

και εναν διπλο μαγνητη σε μεγεθος μονου :

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_ssjbj1_wh.htm

με την προοπτικη να τον βαλω στην bridge θεση για να χω και τα απαραιτητα γκαζια.Αλλα τελικα η αγορα του μαγνητη ηταν περριτη αφου με το καταλληλο πεταλακι βγαζω το καταλληλο distortion ηχο που χρειαζομαι με τον εργοστασιακο bridge μαγνητη που εχει ηδη.Και μου 'μεινε αχρησιμοποιητος ο seymour dunkan.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

Παρε μια Fender American Standar Stratocaster και καθαρισες.Τα κανει ολα και εχεις το κεφαλι σου ησυχο. ;)

ακριβως την ιδια γνωμη εχω και εγω..

single coil-ιζω επικινδυνα τελευταια :)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελήσω να βάλω διπήνιο στην american strat (τον SH-4 JB) στη θέση bridge θα πρέπει να αλλάξω και ποτενσιόμετρα? θα υπάρχει χώρος στο σώμα ή θα χρειάζεται σκάψιμο? (και τους humbuckers σε single coil size δεν κατάφερα να χωνέψω)

 

 

Στην πρωτη ερωτηση, οχι. Οσον αφορα το σκαψιμο ολες οι καινουργιες μη vintage reissue, μη signature strats εχουν ηδη προβλεψη για διπλο στη bridge και κατα συνεπεια δεν χρειαζονται σκαψιμο.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα για την χώρα προέλευσης.

Μηπώς όμως να πεινάσω ισχυρά αλλά να πάρω αυτή και να τελειώνω?

http://www.thomann.de/gb/fender_american_series_strat_hss_rwbk.htm

είναι μόλις κάτω από το ψυχολογικό και οικονομικό όριο του χιλιάρικου και 115 ευρώ ακριβότερη της απλής στάνταρ. Μήπως θα ήταν καλύτερα να παρω την στάνταρ μαζι με έναν SD SH-4 JB (77 euro)? Θα μπορώ να τον βάλω πάνω χωρις περαιτερω τραβήγματα? (στα χαρακτηριστικά της γραφει H/S/H Pickup Routing αυτό σημαίνει πως μάλλον έχει θέση)

Οι μαγνήτες της hss αξίζουν? Ο diamondback humbucker τι λέει σε συγκριση με τον jb? Οι Custom-Staggered Tex-Mex Single-Coils? 

 

Μη βιάζεσαι τόσο να αλλάξεις μαγνήτη χωρίς να έχεις ακούσει αυτούς που έχει επάνω. Αυτές οι κιθάρες (AmSe) είναι πάρα πολύ καλά όργανα απο όλες τις απόψεις και με ένα καλό ρύθμισμα και λίγο ψάξιμο στο ύψος του μαγνήτη μπορεί να έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα.

 

Ποιό ακριβώς μοντέλο εννοείς σαν "στανταρ" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στανταρ εννοώ την αμερικάνικη με τους 3 single coil. (την black rosewood που είναι η πιο φτηνή με 875 Ε)

Αλλα τελικά μάλλον θα πάω για την HSS.

πιστεύω οτι θα με καλύψουν οι μαγνήτες της, και αν οχι τοτε στο μελλον μπορει να αλλαξω τον διπήνιο.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου