Προς το περιεχόμενο

Πόσοι,πόσο και τι είδους προθέρμανση κάνετε?


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια αφηστε!!! Εσπασα το δεικτη στο δεξι με τη μηχανη και επαιζα κλασσικη!! Ειναι οκ, και μαντηλια να βγαλετε επιτρεπετε, μη φουσκωσουν και τα παρκε!!! Στην ιδια τρακα, εσπασα σκαφοειδες και ωλενη στο αριστερο!! Αυτο ομως δε ενοχλει τοσο, απλα δε μπορω να πιασω μπαρα οταν αλλαζει ο καιρος μετα απο 10 λεπτα!!! Οπως και να χει δε μου φταινε αυτα!!! Κουραγιο φιλε!!!ν Παλι με χρονια και καιρους!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ με τις συμβουλές των παραπάνω...

 

Μην πηγαίνουμε στους γιατρούς με το παραμικρό. Το σώμα μας έχει τους δικούς του μηχανισμούς προστασίας και γιατρειάς. Αρκεί να ξέρουμε να τους αναγνωρίζουμε και να μην αδιαφορούμε.

 

Οσο για μένα, δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Αυτά που διαβάζω ότι τα παίζετε για ζέσταμα, για μένα είναι το βασικό μου ρεπερτόριο.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση λόγω $#^@%θητείας θα πω και εγώ πως κάνω ζέσταμα.

 

1)Χρωματική αργά αυξάνοντας περιοδικά ταχύτητα

2)Λίγο legato

3)Trills ξεκινώντας αργά και ανεβάζοντας

 

Όλα αυτά για 20 λεπτά περίπου :)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εχω ενα παρομοιο καμμια εικοσαρια χρονια. :P

 

Τωρα να σου πω αν βοηθησε; ??? ??? ???

 

Δεν ειδα και καμμια διαφορα.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχωρα την πλακα, τοσα χρονια μεσ' τα σκυλαδικα, ποτε δεν θυμαμαι να εχω κανει ζεσταμα. :-\

 

Επαιζα 5-6 ωρες, τι να το κανω το ζεσταμα;Φωτια επαιρνα. :P

 

Πιο νεοι ,οταν παιζαμε τις ...ροκιες και το αιμα εβραζε, σιγα μην θελαμε και ζεσταμα.Βουρ στον πατσα. ;D ;D ;D

 

 

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Λοιπόν μιας και είναι φλέγον το θέμα με τις τενοντίτιδες και τις άλλες παθήσεις, ας αναφέρω κ εγώ τις προθερμάνσεις μου και την αποκάλυψη που είχα σήμερα. (Δε θα σχολιαστεί η νεκρανάσταση εε;;)

Συνληθως κάνω ένα δυο λεπτά απλά ζέσταμα τα δάκτυλα και τους καρπούς με απλές κινήσεις κυκλικές και ανοιγοκλείσιμο των δακτύλων και λίγο ίσως ώμους κτλ.

Μετά κανένα τεταρτάκι κλίμακες ή αρπέτζιο ότι έχω διάθεση σε αργή ταχύτητα σε όλη την ταστιέρα.

 

Σήμερα λοιπόν αποφάσισα να επικεντρωθώ περισσότερο στους ώμους παρά στις παλάμες και τους καρπούς και εντυπωσιάστηκα από το πόσο πιο πετυχημένο ήταν το ζέσταμα που έκανα. Το αποτέλεσμα φάνηκε πάρα πολυ έντονα στα δάχτυλα και δεν το περίμενα.

 

Προτείνω σαν άσκηση, ανοίγετε τα χέρια σε διάταση με κλειστές τις γροθιές να κοιτάζουν στο πάτωμα, και το σώμα να σχηματίζει σταυρό.

Κινείστε τα χέρια γύρω από το νοητό άξονα που δημιουργούν τα χέρια σας σε μικρές κυκλικές κινήσεις. Επαναλάβετε αρκετές φορές (δοκίμασα 50 κύκλους) και μετά σε ανάποδη φορά (πολύ σύντομα θα νιώσετε τέντωμα στους ώμους, καλό είναι αυτό)

 

Α ναι μη ξεχάσετε μετά το διάβασμα τις διατάσεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βαζω για 10' χερια μου στις μασχαλες μου που ειναι παντα ζεστες

και το καλοκαιρι ειδικα που ειναι και ιδρωμενες τα χερια γλυστρανε καυτερα πανω στην ταστιερα!!! ;D ;D ;D

 

περα απο την πλακα ειναι απαραιτητο το ζεσταμα ειτε παιζεις γρηγορα ειτε οχι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου