Προς το περιεχόμενο

Πόσοι,πόσο και τι είδους προθέρμανση κάνετε?


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Καποτε μπορει να δεησει και για εμε.....

 

κι εγω ειχα παθει ασχημη τενοντιτιδα μικρος και ειχα σταματησει εντελως νσ παιζω για εννια μηνες, (απο κει που επαιζα ολη μερα).  τελικα το πηρα αποφαση και ξαναρχισα να παιζω (προσεκτικα και με λιγο πονο στην αρχη), και δε με ξαναενοχλησε απο τοτε (περασαν 17 χρονια κιολας!!). οι τενοντιτιδες φευγουν, φτανει να μη σε παρει απο κατω, και να ξαναρχισεις προσεκτικα χωρις υπερβολες. και προσεκτικα με τους γιατρους, ειδικα οταν προτεινουν ακραια πραγματα.. περαστικα - ξεκουραση και γυμναστικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βοηθήστε με λίγο να καταλάβω.Όταν λέτε γυμναστική τι εννοείτε?Μόνο στο χέρι και στον καρπό?Ή κανονικά όλο το σώμα?Και τι κάνετε ακριβώς στη γυμναστική αυτή?

 

Τώρα τελευταία που σκίζομαι αρκετά επειδή είμαι και αργόσχολος έχω κάτι πονάκια και στο άσχετο σε όλο το χέρι.Ας πούμε αυτή τη στιγμή έχω αφήσει την κιθάρα πριν απο κανα 10 λεπτο και με ενοχλεί σε όλο το χέρι το πληκτρολόγιο που γράφω.Βέβαια δεν είναι μεγάλος πόνος, ίσα-ίσα που το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι παίρνω αγκαλίτσα το αρκουδάκι που μου έχει χαρίσει το αμόρε για να ενεργοποιηθούν αρτηρίες, καρδιά, εγκέφαλος και λοιπά, μετά πλακώνομαι στο ξύλο και στα βυζοτραβήγματα με τον μπασσίστα (το προτείνω ανεπιφύλακτα), πίνουμε και λίγο μίλκο και βασικά,

 

[glow=red,2,300](sfyraki.blogspot.com)[/glow]

 

τεντώνουμε καρπούς, δάχτυλα, μούντζες, κωλοδάχτυλα, περιστροφές καρπών και αγκώνα.. Όλα αυτά για πλήκτρα πάντα. Αν ξέρετε κάτι επιπλέον να το πείτε. Να διαβάσετε το Σωματικές και Ψυχολογικές Παθήσεις των Μουσικών, του Ηλία Σακάλακ (Musicorama). Λέει κυρίως για όργανα ορχήστρας, αλλά έχει και μερικά καλά και για τη φάρα μας. 8) 8)

 

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται ιδιαιτερο ζεσταμα απλα οτι κανεις για ξεκινημα πρεπει να ειναι χαλαρο χωρις υπεβολικα ανοιγματα και ταχυτητα.

ετσι μπορεις να εκμεταλευτεις περισσοτερο χρονο για να μελετησεις νεο υλικο,και δεν ..καιγεσαι (απο βαρεμαρα ) στο ζεσταμα..

Παντως λιγο μασαζ στο αριστερο και λιγες διατατικες ασκησεις βοηθουν..

 

συμφωνω απολυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα μην μου αγχωνεσται παιχταραδες μου....Εγω οσο παω και χειροτερευω.Στην αρχη ξεκινησε απο το πηχη,μετα ωμο(εκει ειναι το βασικο προβλημα) και τωρα δακτυλα.....Παιζω ελαχιστα(σχεδον καθολου) εδω και 14 μηνες,εχω κανει ολες τις θεραπειες,αλλα εγχειρηση δεν κανω.Το θεμα ειναι οτι εχω συνηθησει το πονο(που ειναι αρκετος) και δεν παιρνω ουτε παυσιπονα,ουτε αντιφλεγμωνοδη.....Ουτε ο Rambo να ημουνα....

Παντως ονειρευομαι την μερα που θα ξαναπαιξω χωρις να ποναω....

Εσεις μην μασατε,διαλειματα αναμεσα στις ωρες μελετης,καλο ζεσταμα εαν ειναι να μελετησετε δυσκολα πραγματα και ολα θα ειναι οκ.

 

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σε πέρνει απο κάτω ρε.Θα γιάνεις και θα το σκίσεις πάλι το κιθαρόνι σου.Σίγουρα όχι εγχείρηση.Μακριά απο φάρμακα και γιατρούς όσο μπορεί ο καθένας.Καλό είναι να αποκτά το σώμα απο μόνο του τα αντισώματα και τις αντοχές του.(Σαν τα γυφτάκια που δεν μασάνε μία).

 

Άσχετο αλλά σχετικό.Απο που σου ξεκίνησε ρε το πρόβλημα.Απο πάνω ως κάτω.Τι λες τώρα ρε συ.Μηπως να αρχίσω τα γυμναστήρια και τις οικοδομές για να τα γυμνάζω?Τι κακό είναι αυτό με την κιθάρα ρε.Πρέπει μου φαίνεται να μας βάζουν και για αναπηρικες συντάξεις σε λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληκτρονι ειναι,οχι κιθαρονι....

Δυστυχως στο πιανο ειναι πιο συχνα τα κρουσματα.....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D Όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείτε. η απουσία από τη μουσική ξεπληρώνεται σε έμπνευση και πάθος αργότερα. Εξάλλου, αν δεν χάσεις, δεν θα ξέρεις τι κερδίζεις. Κουράγιο, θα έρθουν και καλύτερες μέρες για τους απανταχού "αρρώστους". Μην ξεχνάτε ότι η μουσική μας από μόνη της είναι μια αρρώστια που, δόξα σοι ο θεός, δεν θα χρειαστεί ποτέ να γιατρέψουμε.

 

sfyraki.blogspot.com

 

Κλείνοντας, μόνο μια συμβουλή. Ξεκούραση και ήρεμα πράγματα. Το χεράκι ξέρει τι κάνει. Θα γιάνει με την ησυχία του όταν χρειαστεί, και τότε θα παίζεις παπάδες. Έτυχε να σπάσω το πόδι μου μικρός, και από κει και μετά ξεκίνησα να τρέχω δέκα φορές πιο γρήγορα. A mediter..

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείνοντας, μόνο μια συμβουλή. Ξεκούραση και ήρεμα πράγματα. Το χεράκι ξέρει τι κάνει. Θα γιάνει με την ησυχία του όταν χρειαστεί, και τότε θα παίζεις παπάδες. Έτυχε να σπάσω το πόδι μου μικρός, και από κει και μετά ξεκίνησα να τρέχω δέκα φορές πιο γρήγορα. A mediter..

 

14 μηνες ειναι παρα πολυς καιρος και ακομη μετραει.......Μακαρι να γινουν οπως τα λες......

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου