Προς το περιεχόμενο

Blade Guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.
Πρόσφατα απέκτησα μια Blade texas deluxe.
Δεν έβρισκα πολλές πληροφορίες στο διαδίκτυο, και έτσι έστειλα mail στην ίδια την Blade όπου μου απάντησαν, και μου έστειλαν ένα pdf αρχείο με τα specs.
Σας το παραθέτω παρακάτω .
Γνωρίζει κάποιος ποια είναι η επίσημη αν υπάρχει ονομασία του Alder ξύλου στα ελληνικά;
Επίσης κάτι που δεν γνώριζα, γιατί βάζουν maple top; οχι μόνο σε αυτή, αλλά γενικά σε κιθάρες. Διάβασα κάποια πράγματα αλλά όχι και πολύ σίγουρα.
Ευχαριστω

TD_page-0001.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιες κιθαρες οι Blade, απο τις κλασσικες πρωιμες μαρκες "βελτιωμενων" Fender-style οργανων. Τις εφερνε παλια ο Νακας θυμαμαι, δε ξερω αν κυκλοφορουν ακομα - εχει χρονια να τις παρει το ματι μου οπουδηποτε...

 

Το maple top (συνηθως flamed, ή με καποιο αλλο figuring), σε ηλεκτρικα οργανα μπαινει κατα κυριο λογο για αισθητικους λογους. Τo alder αν δεν κανω λαθος ειναι η συμηδα στα ελληνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σχετικά βαρύ όργανο σε σχέση με μια G&l usa.
Όσο για το flamed λένε ότι είναι και για "πρίμα". Αλλά νομίζω πιο πολύ βάση έχει αυτό που λες.
Πραγματικά ωραίο όργανο.
Ειχες καποια Blade?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, αλλα εχει τυχει να παιξω με μερικες. Ενας φιλος μου ειχε μια, strat οπως η δικη σου αλλα πιο "παραδοσιακη" - σκετο alder σωμα με 3 single coils. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου