Προς το περιεχόμενο

Πόσοι,πόσο και τι είδους προθέρμανση κάνετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημαντικό για να αποδόσεις σωστά και καλά είναι η προθερμανση του σώματος του για οποιοδίποτε όργανο.Συγκεκριμένα στην κιθάρα όσοι κάνετε τι ακριβώς κάνετε?

Εσείς που δεν κάνετε για ποιό λόγο δεν κάνετε?Συμπεράνατε κάτι διαφορετικό?

 

Δίνω ένα αρθράκι απο ένα γνωστό βιβλίο στα αγγλικά βέβαια που λέει τι είναι καλό να γίνεται πρίν ακόμα ακουμπίσουμε το όργανο.

 

Αφού πιάσετε το κιθαρόνι με τι προθερμένεστε μετά?Με σκάλες, με αρπέζιο,με ανοίγματα σε δάχτυλά σε όλη την ταστιέρα?

Περιγράψτε όλους τους τρόπους που χρησιμοποιείται για να ζεσταθείτε είτε πρίν είτε με το όργανο παρέα.

 

Είναι σημαντικό αυτό να γίνετε.Όπως ο αθλητής ετοιμάζεται να τρέξει και κάνει προθέρμανση έτσι και σε μας ισχύει το ίδιο.Αλλιώς έχει δωράκι τενοντιτιδες και αρκετα πονάκια με αποτέλεσμα να παρατάμε το όργανο για μήνες και να αρχίζουμε πάλι απ την αρχή μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ κάνω μία ώρα ζέσταμα με ασκήσεις ξεκινώντας από τοποθέτηση δακτύλων,κλίμακες σε-16α-τρίτες-τετάρτες και πέμτες,μία σειρά από ασκήσεις που περιλαμβάνουν τρίηχα-δέκατα έκτα και mix playing και τελειώνω με ρυθμικό παίξιμο κάποιων pattern.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τα βαζω στο καλοριφερ και ειναι ενταξει σε 2 λεπτα ;D :P πλακα πλακα το ζεστμα ειναι το πιο σημαντικο για να αποφυγεις τενοντιτιδες....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη "γελασετε" αλλα το δικο μου ζεσταμα στην ηλεκτρικη αλλα και την ακουστικη , ειναι 3 φορες ολες οι κλιμακες (ματζορε/μινορε) με την σειρα που εμφανιζινται στο βιβλιο του SEGOVIA-για κλασσικη κιθαρα-.

εν συνεχεια τα πρωτα 20 modes αρπεζ απο το βιβλιο του μπουντουνη.

 

η υλη αυτη υποτιθεται οτι διδασκεται σε "κλασσικους" κιθαριστες αλλα απο τοτε που επιασα ακουστικη και εν συνεχεια ηλεκτρικη στα χερια μου , αυτα παιζω για ζεσταμα και μαλιστα με πολυ καλα αποτελεσματα.

 

αν βαριεμαι ,

παιζω διαφορα μικρα και ευκολα jazz solos που ξερω ηδη , μαζι με backing tracks.

 

αυτα....

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνω καποιες απ τις ασκήσεις του Petrucci σε δάχτυλα και καρπούς (ψάξτε στο youtube, θα τις βρείτε είναι πολύ καλές) για προληπτικούς λόγους.....

 

όσο για ζέσταμα κλπ κάποιες κλίμακες (παίζω μπάσο) σιγά-σιγά ανεβάζοντας ταχύτητα και μετά......παίρνει φωτιά η ταστιέρα μπουαχαχαχα

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στα χέρια δεν έχω πρόβλημα. Για δουλεύω σωστά τα πετάλια κάνω 10 λεπτά ποδήλατο για ζέσταμα.

 

 

(Ενοείται ότι αστειεύομαι/αυτοσαρκάζομαι. Είναι γνωστό ότι όσοι παίζουν εντατικά πρέπει να τα προσέχουν τα χέρια τους, και το ζέσταμα είναι μέσα σε αυτά που πρέπει να κάνουν.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνω ζέσταμα για 2 λόγους:

1)Βαριέμαι ::)

2)Δεν παίζω παπαδιές,ούτε καν γρήγορα,οπότε νομίζω πως δεν χρειάζεται... ???

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια απολύτως καμία. Δυστυχώς.

 

Παλιότερα έπαιζα χρωματικές μέχρι το δωδέκατο τάστο, 15 λεπτά σε συγκεκριμένο τέμπο ξεκινώντας από τα 40 bpm και την επόμενη μέρα το ανέβαζα 1bpm.

 

Σπαστικό και απαιτεί φοβερή υπομονή στην αρχή αλλά θαυματουργό στα αποτελέσματα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου