Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση τέλειας βρώμας.....


creep7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους!!Εχω μια απορια και θέλω τα φωτα σας..Ειμαι κατοχος ενος Vox Bulldog Distortion και μιας Gibson Les Paul Menace...Δεν εχω τα καταλληλα μικροφωνα για να παρω την τελεια βρωμα απο ενισχυτη και ουτε τον καταλληλο ενισχυτη...Πως θα μπορουσα να επεξεργαστω τη βρωμια ετσι ωστε να ακουστει καλα??

 

Υ.Γ. Εχω χρησιμοποιησει Guitar Rig 2 βαζοντας καμπινες αλλα το αποτελεσμα και παλι δεν ειναι καλο....

Carpe Diem!!Memento Mori

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε και καμια πληροφορία παραπάνω για να μπορέσουμε να πούμε.Είσαι διατεθημένος να αγοράσεις τπτ(πχ.μικρόφωνο,κάρτα ήχου,ή οτιδήποτε άλλο);

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δές και το καινούριο guitar rig 3.

 

ΜΠορεις να κατεβάσεις δωρεάν την demo έκδοση του.

 

Εχεί τελειοποιήσει τις βρώμες του. (Δεν είναι τυχαίο που γράφεται GR3 = grrrrrrrrrrr)

 

Αν δεν σου κάνουν ούτε οι βρώμες του gr3, μάλλον φταίει  ο εξοπλισμός σου ή ο τρόπος που τα συνδέεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω ενα Marshall transistor 15w ,καρτα ηχου M-Audo Delta 44,Eurorack Behringer 8καναλo μικτη,1 πυκνωτικο Behringer C-1 ,και θελω τη βρωμα του πεταλλιου μου,γιατι δεν συγκρινεται σε καμια περιπτωση με τις ψηφιακες....

Carpe Diem!!Memento Mori

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ,δοκίμασε κιθάρα->πετάλι->cd in(έχει αν θυμάμαι καλά)->c-1 μπροστά από το κέντρο του ηχειόυ->κάρτα ήχου->cubase(ή ό,τι άλλο πρόγραμμα έχεις για ηχογράφηση)

Αν θες βάλε και την κονσόλα ανάμεσα στο μικρόφωνο και την κάρτα για να φτιάξεις κάνα eq ή να βάλεις προενίσχυση(αν και λογικά θα τα έχει αυτά η κάρτα).Πάντως σύντομα θα χρειαστείς καινούριο ενισχυτή...

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πιστευω οτι την ζημια στην κάνει το μικρο ηχειο του ενισχυτη. ακούγεται σαν κομοδίνο. (8άρι δεν έχει?)

δοκίμασε να γράψεις κιθάρα->πετάλι-> κάρτα ήχου, και μετά να περάσεις αυτο που θα γραφτει από έναν καθαρό ενισχυτή του guitar rig...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω ενα Marshall transistor 15w ,καρτα ηχου M-Audo Delta 44,Eurorack Behringer 8καναλo μικτη,1 πυκνωτικο Behringer C-1 ,και θελω τη βρωμα του πεταλλιου μου,γιατι δεν συγκρινεται σε καμια περιπτωση με τις ψηφιακες....

 

Με Marshall tranzistor και θα σου έφταιγε το gr3/gtr3/ampl2 (και το μεταλ που βγαίνει οσονούπω); Τσίμπα μια καλή κάρτα με είσοδο για κιθάρα, βάλε και το gtr3 της waves (που με λίγο πείραγμα βγάζει τόνους βαρύτητας), πέτα το μαρσαλ τρανζιστοράκι (που συνήθως αυτά της μαρσαλ είναι για το 3 το μακρύτερο) και πάρε κάτι σε λαμπάτο στα 15-30 Watt.  ;) Έτσι έχεις και για το σπίτι να παίζεις όσο θες και για κανά Live τον συνδυασμό Bulldog-λαμπάτου.

Ο μόνος τρανζιστορ που βγάζει τόνους βρώμας είναι ο randall.  :)

 

Αν θες να εκμεταλλευτείς το bulldog και στο σπίτι σου για καμιά ηχογράφηση, κάνε και το άλλο. Πάρε το vamp pro της behringher (ναι ναι ετοιμάζομαι να πω καλά λόγια για προϊόν της), που έχει τρομερές προσομοιώσεις στις κεφαλές-καμπίνες (άνετα κοντράρουν αυτές των άλλων μεγάλων εταιριών) και εκεί που το χάνει στα εφε (dist, reverb κτλ κτλ) το συμπληρώνεις με το bulldog. Και όλα αυτά με 150€ μαξ. Ακολούθα και αυτά

http://www.noiz.gr/index.php?topic=6184.0 μαζί με αυτά

http://www.noiz.gr/index.php?topic=10225.0 πειραματίσου και θα έχεις το μόνιμο χαμόγελο!  :)

 

Τώρα βέβαια αν δεν είναι αυτού του είδους η παραμόρφωση που θες, ξέχνα όσα σου λέω και ανέφερε κανά συγκρότημα να πάρουμε και καμιά ιδέα

 

Το είχα ξαναπεί τότες και θα το ξαναπώ και τώρα. Κάποια στιγμή να τα ενώσουμε αυτά τα 2 και να γίνουν sticky ή άρθρο; Κρίμα είναι να χάνονται έτσι μέσα στο forum, αν και ενδιαφέρονται μερικοί

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου