Προς το περιεχόμενο

Plexi Super Lead '69 clone by Electrictabs (+mods)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

sorry για το ασχετο απλα επειδη ηθελα να ευχαριστησω και να βοηθησω και εγω οσο μπορω διαφημιζοντας τη δουλεια του (αν και δεν χρειαζεται) τον  ΧΡΗΣΤΟ (electrictabs)   ,θα ηθελα να πω και εγω ενα μεγαλο ευχαριστω για την δουλεια που μου εκανε στο sansamp triac μου....πραγματικα ειναι πολυ καλος μαστορας.κοινως ειναι μαστορας  με !@!@##@. Να'ναι καλα το παληκαρι και να μας φτιαχνει καλυτερα το μετριο και τελεια το καλο....τα ιδια ισχυουν βεβαια και για τον jam..... ;)

 

 

 

p.s ελπιζω ΧΡΗΣΤΟ να τελειωσεις και το πολυτεχνειο συντομα ή οσο συντομα θες    ;D

 

                                                                                                   

                                                       

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και το "ο ποιο trademark ηχος" ειναι σχετικο...για μενα προσωπικα που εχω συνδεσει τα vibes με το Machine αυτο ειναι το "trademark" για μενα... ;)

 

ok.  whatever rocks your boat, man...  ;)  ;D

 

Μμμμμμμμμ...με το pic και το retrofit πιθανοτατα γινεται αυτο...με το Area51 δεν εχω παρατηρησει τιποτα (μπορει να το κανει αλλα να μην το ακουω εγω)... ;)

 

super!

 

 

Exact copy δεν υπαρχει γιατι και σε αυτα υπηρχε καλως ή κακώς inconsistency...οποτε εξαρτάται ποιο univibe ειχες μπροστα σου και κοπιαρες και πώς το κοπιαρες (πειραζει που σε blindfold test μεταξυ ενος κλωνου univibe και mini dejavibe θεώρησα οτι το Deja ηταν πιο κοντα? Καλά παιζει να ειμαι και κουφός)...anyway το εχω ξαναπει, τα vintage οργανα δεν με ενδιαφερουν...οι vintage ήχοι ναι οπότε προτιμω να κοπιαρεται ο ήχος και η συμπεριφορά του αυτη καθαυτή παρα το οποιο ηλεκτρονικο κυκλωμα με τα οποια αρχαία components...αλλωστε τον ηχο γουσταρουμε, οχι το χρωμα των πυκνωτών και την τελεια κατασκευαστική αρμονια των φωτοσελς του '60... ;)

 

Σιγουρα υπηρχε inconsistency και Υπαρχει και στα σημερινα!!!

 

Το deja θεωρειται πολυ καλο vibe, αλλα οταν επαιξα ενα απογοητευτηκα!...

Το βρηκα πολυ "αδειο"... σχεδον καθολου "swoosh"...

...διακινδυνευοντας να φανω ψιλο-καραγκιοζης(:o), το δικο μου παιζει πολυ καλυτερα απο ΕΚΕΙΝΟ το deja (ηταν σε ενα απο τα μαγαζακια της denmark street στο Λονδινο)

Παρεμπιπτοντως, το "modern mode" μου φανηκε πιο κοντα στον vintage ηχο...  ;D

 

Το Sweet sound mojo vibe, θεωρειται ως το κορυφαιο αντιγραφο παλιων univibes. Δεν εχω παιξει με τετοιο, απλα μεταφερω γνωμες ΠΟΛΛΩΝ users.

 

Mojopic2900.JPG

 

Καλα τα λες περι vintage components, αλλα σε ενα πραμα κανεις λαθος.

Τα original photocells των παλιων univibe, ΔΕΝ υπαρχουν πλεον και δυστυχως ειναι ο μονος τροπος να πετυχεις 100% συμπεριφορα και ηχο ομοιο με των παλιων. (αν σε ενδιαφερει ο ηχος καθαρα)

Με τα μοντερνα φτανεις κοντα, πολυ κοντα, αλλα οχι 100%.

Μπορεις να "ξεγελασεις" ...τη φυση πειραζοντας αλλα μερη/στοιχεια του κυκλωματος και να μειωσεις το handicap, αλλα... ο παλιος ειναι αλλιως...

 

Για ολα τα αλλα στοιχεια συμφωνω. Ιδιως στο univibe οπου οι πυκνωτες ως επι το πλειστον ειναι ηλεκτρολυτικοι 1μF, μετα απο χρονια θα χρειαστουν αλλαγη...

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσε ο ηχος σου, μου εκανε εντυπωση ποσο "πολιτισμενο" ακουγεται το fuzz σε σχεση με το fuzz factory που εχω αλλα και με αλλα fuzz.

 

Κατσε Κωστή, το fuzz factory εκτος των αλλων εχει και καμια 500αρια ρυθμίσεις, ιδιο δεν θα ακουστει σιγουρα αλλα το εχεις ψαξει οσο θα ήθελες? ;)

 

Αν εχεις φωτογραφιες, θα ηθελα να δω τη κατασκευη του isolation box.

 

Ορίστε: http://homepages.pathfinder.gr/fommof/Gear/IsolationBox%2Ehtml

 

To fuzz factory μου ηρθε λιγο πριν τα χριστουγεννα και ειναι αληθεια οτι δεν εχω παιξει πολυ. Ειδικα σε θεμα χροιων, μονο με θρουβο ασχολουμαι... Παντως το gypsy fuzz απο τα δικα σου και τα samples της εταιρειας μου φαινεται σαν μια μιξη fuzz + overdrive.

 

Το isolation box το κατασκευασες εσυ; Eχεις δοκιμασει να τοποθετησεις μικροφωνο στο πισω μερος του ηχειου;

 

Το E906 πως το κρινεις σε σχεση με το SM57; Οι επιλογες που εχει (Hi-Boost-Flat--Hi-Cut) σε εχουν βοηθησει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα υπηρχε inconsistency και Υπαρχει και στα σημερινα!!!

 

Το οποιο inconsistency του τότε παλι δεν εχει σχεση με του τώρα γιατι τοτε γινοταν της τρελλης, τωρα ακομα και οι μερακληδες μπουτικάδες τα φτιαχνουν ενα ενα, τα ακουνε ενα ενα και τα "ρυθμίζουν" ενα ενα για αυτό και εχουν μια σειρα αναμονης 3,6, 12 μηνες...γιατι δεν φευγουν 1000 τον μηνα αλλα 50 τον χρονο (όχι δεν μιλαω για τον Fulltone)... ;)

 

 

Το deja θεωρειται πολυ καλο vibe, αλλα οταν επαιξα ενα απογοητευτηκα!...

Το βρηκα πολυ "αδειο"... σχεδον καθολου "swoosh"...

...διακινδυνευοντας να φανω ψιλο-καραγκιοζης(:o), το δικο μου παιζει πολυ καλυτερα απο ΕΚΕΙΝΟ το deja (ηταν σε ενα απο τα μαγαζακια της denmark street στο Λονδινο)

Παρεμπιπτοντως, το "modern mode" μου φανηκε πιο κοντα στον vintage ηχο...  ;D

 

Το Sweet sound mojo vibe, θεωρειται ως το κορυφαιο αντιγραφο παλιων univibes. Δεν εχω παιξει με τετοιο, απλα μεταφερω γνωμες ΠΟΛΛΩΝ users.

 

Mojopic2900.JPG

 

Αυτα είναι γνωμες mate και απο ενα σημειο και μετα αρχίζουν να γινονται και γελοιες διαμαχες στυλ "το καλυτερο vibe" (ειδικα στο tgp ειναι ισως το πιο αστειο θεμα ever) και ο καθενας γραφει το μακρύ του και το κοντο του...το μονο πραγμα που εμπιστευομαι ειναι τα αφτιά μου και μονο ετσι κανω συγκρίσεις ειτε απο κλιπς (δεν λενε ολη την αληθεια) ειτε απο κοντα...btw το "καλυτερο" και πιο κοντινό sweetsound vibe πετάλι στο original υποτιθεται οτι ειναι το UltraVibe και όχι το Mojovibe...ναι ναι ναι, το οποιο φυσικα δεν εχει διαφορα απο το Mojovibe αλλα ελα που κατι διαφορετικο εχει και αυτο...ας το, οπως ειπα, τα αφτακια μας να ειναι καλα και ας παιζουμε με οτι γουστάρουμε, αλλα το 1:1 κλωνος και τα τοιαυτα να με συγχωρεις αλλα δεν μου λενε και πολλα ουτες σε ενισχυτές (συμπεραλαμβανομενου και του πλεξι μου) ουτε σε τιποτα... ;)

 

Τις προάλλες ηταν σπιτι ενας συμφορουμιτης και καθισαμε να ακουσει τον ενισχυτή, τα πεταλια, τα παντα, μου αρεσει καποιος να εχει προσωπική αποψη απο πρωτο χερι σε οτι εχω και τυχαινει να μην το βρισκεις ευκολα στην αγορα, παρα να κανω αμφιλεγομενα κλιπακια κλπ κλπ, για αυτο και το σπιτι μου ειναι ανοικτο σε ολους, ξερω πως ειναι να αγοραζεις πραγματα χωρις να τα εχεις ακουσει πρωτα...

 

Λοιποοοοοοον, χαρηκα παρα μα παρα πολυ γιατι μεταξυ megavibe και dejavibe γουσταρε το δευτερο περισσοτερο...χαρηκα παρα μα παρα πολυ γιατι μεταξυ του Area51 και του RMC γουσταρε περισσότερο το RMC...ξερεις γιατι χαρηκα φιλτατε? Γιατι τα ακουσε με τα δικα του αφτάκια, δεν αρχισα να του λεω ιστορίες για κλωνους και το τι πιστευω εγω και αποφασισε ο ιδιος ποια του κανουν...ε ετσι ειναι ολα mate...πολυ κακο για το τιποτα... ;)

 

Επισης τις προάλλες ημουν σε αλλον συμφορουμιτη και επισης πηγα με τα πεταλια μου...ακουσα για πρωτη φορα το Deja σε Mesa Boogie και μου επεσε το σαγόνι...ειναι ό ήχος που ψαχνω? Νο φακιν γουέϊ...απλα ηταν η πρωτη φορα που ακουσα το πεταλι και οχι τον ενισχυτή...για αυτο σου ξαναλεω...αστο, ενα πεταλι δεν το συνδεεις απο την μια με την κιθαρα και απο την αλλη με monitor ακουστικα για να ακουσεις το πεταλι...πολλες φορες ακους και αλλα πραγματα που μπαινουν στην μεση ή εξυψωνουν το ιδιο το εφε (και εδω εχει πολυ πλακα η ιστορία με τα φαζ)... ;)

 

Καλα τα λες περι vintage components, αλλα σε ενα πραμα κανεις λαθος.

Τα original photocells των παλιων univibe, ΔΕΝ υπαρχουν πλεον και δυστυχως ειναι ο μονος τροπος να πετυχεις 100% συμπεριφορα και ηχο ομοιο με των παλιων. (αν σε ενδιαφερει ο ηχος καθαρα)

Με τα μοντερνα φτανεις κοντα, πολυ κοντα, αλλα οχι 100%.

Μπορεις να "ξεγελασεις" ...τη φυση πειραζοντας αλλα μερη/στοιχεια του κυκλωματος και να μειωσεις το handicap, αλλα... ο παλιος ειναι αλλιως...

 

Φιλτατε, αν θελεις το 100% τοτε πολυ απλά παρε 3 original του 69 δες ποιο ακουγεται καλυτερα και πουλα τα υπολοιπα...εμενα μου αρκει να ξεγελανε οι ηχοι τα αφτια μου και τα χερια μου (γιατι τα εφε και οι ενισχυτες "ακουγονται" και στο χέρι ειναι το feeling που σου δινουν οταν παιζεις δεν ειναι μονο οι κιθαρες) και ας εχει μεσα ledάκια απο το αυτοκινητο του Κιτ...δεν με ενδιαφερει, δεν με αφορά... ;)

 

Τελειώνω το Off topic εδω... ;)

 

EDIT: ελα ρε συ...Ντενμαρκ στρητ και Τσαρινγκ κροσ ροουντ ειχα παρει το '93 την στρατ μου... ;D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To fuzz factory μου ηρθε λιγο πριν τα χριστουγεννα και ειναι αληθεια οτι δεν εχω παιξει πολυ. Ειδικα σε θεμα χροιων, μονο με θρουβο ασχολουμαι...

 

Δεν το ειχα ποτε, ουτε το εχω ακουσει απο κοντα αλλα ειμαι σιγουρος οτι μεσα του εχει πολλους ηχους, τσεκαρε το... ;)

 

Παντως το gypsy fuzz απο τα δικα σου και τα samples της εταιρειας μου φαινεται σαν μια μιξη fuzz + overdrive.

 

Μπαααα, καρα-φαζ ειναι...ο ήχος είναι OD και fuzz με την μονη διαφορα οτι το OD ειναι του ίδιου του πλεξι (pre στο 8  )... ;)

 

Το isolation box το κατασκευασες εσυ; Eχεις δοκιμασει να τοποθετησεις μικροφωνο στο πισω μερος του ηχειου;

 

Σχεδιαστηκε απο τον μαστρο-Αρη (τον πατερα μου) και εμενα και υλοποιήθηκε απο τον μαστρο-Αρη και τον μαστρ-Ανδρέα... ;)

 

Μικροφωνο στο κατω μερος όχι δεν εχω δοκιμασει δεν νομίζω να μου φανει χρησιμο... ;)

 

Το E906 πως το κρινεις σε σχεση με το SM57; Οι επιλογες που εχει (Hi-Boost-Flat--Hi-Cut) σε εχουν βοηθησει;

 

Δεν μπορω να το κρινω το 906 γιατι δεν ασχολήθηκα πολύ με ηχογραφησεις χρησιμοποιώντας μονο με το συγκεκριμένο...μια βδομαδα επαιζα με τις θεσεις μονο του SM57 και κανα 5άρι μερες με την θεση του 906 σε σχεση με το SM57 για να δω πως ηχογραφουνται ταυτοχρονα...το φιλτρο ειναι μονιμως φλατ, οτι ακους διαφορα ακους αλλα στην δική μου την περιπτωση (μιλαμε για το isolation box) δεν πιστευω να βοηθησε καποια αλλη ρυθμιση...κανουν δουλεια παντως, το κανουν ευελικτο... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Freedom, συμφωνω μ'αυτα που λες.

 

Ολα ειναι να σου κατσουν στο αυτι και στο χερι και δεν πανε να λενε οι αλλοι...

 

Κι εγω μετεφερα τις προσωπικες μου εντυπωσεις, και καποιες απο το tgp...  ;)

 

Απλα το συγκεκριμενο deja το ειχα δοκιμασει σε πολλους ενισχυτες και με μερικες Strats. Θυμαμαι το παληκαρι ηταν πολυ εξυπηρετικος και γουσταρε που βοηθουσε... Γενικως εκει με "έσκισαν" απο εξυπηρετηση. Να σου δινει να δοκιμαζεις, ετσι σαν να μη συμβαινει τιποτα, αρχαια οργανα που κοστιζουν μια περιουσια...  αλλη αντιμετωπιση!  (ωχ... παλι για vintage σου λεω..... χεχε)

 

Φιλε, oτι βολευει τον καθενα, no matter what!

 

Eιτε παλια, ειτε καινουρια, ειτε boutique (OXI fulltone... ;D ), ειτε mass production, δε λενε τιποτα αν δεν δοκιμασεις/μιλησεις μαζι τους.

 

Οι γνωμες ειναι ως επι το πλειστον ευπροσδεκτες για να κατηγοριοποιουν τις οποιες αναζητησεις, αλλα μεχρι εκει.

 

Το ιδιο και τα κλιπακια, τα οποια ενιοτε ειναι και λιγο ...κατασκευασμενα.  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω μετεφερα τις προσωπικες μου εντυπωσεις, και καποιες απο το tgp...  ;)

 

Εμ αυτο ειναι που ηθελα να αποφυγω, οχι μονο να μεταφερω τις γνωμες των μελων του tgp αλλα ουτε καν την δικια μου...η δική μου παντως αισθηση ειναι οτι οι "ψαγμένοι" του tgp (π.χ. carlgtr56 και οχι μονο που εχει αγορασει τα μισα vibes, octaves, wahs, fuzz του πλανητη αλλα διαθέτουν ή διεθεταν και οριτζιναλ) θεωρουν οτι τα 2 πιο κοντινα ειναι το Ultravibe (αν δεν κανω λαθος ξανακυκλοφορησε σε λιγα κομματια) και το Megavibe...αλλα τι σημαινει αυτο για μενα? Απολυτως τιποτα...τι θα πρεπει να σημαινει για καποιον που δεν τα εχει παιξει? Κανονικά απολυτως τίποτα...γιατι καπου εκει γεννιέται και το hype... ;)

 

Απλα το συγκεκριμενο deja το ειχα δοκιμασει σε πολλους ενισχυτες και με μερικες Strats. Θυμαμαι το παληκαρι ηταν πολυ εξυπηρετικος και γουσταρε που βοηθουσε... Γενικως εκει με "έσκισαν" απο εξυπηρετηση. Να σου δινει να δοκιμαζεις, ετσι σαν να μη συμβαινει τιποτα, αρχαια οργανα που κοστιζουν μια περιουσια...  αλλη αντιμετωπιση!  (ωχ... παλι για vintage σου λεω..... χεχε)

 

Φιλε, oτι βολευει τον καθενα, no matter what!

 

Ακουσε με, η γνωμη σου ειναι απολύτως σεβαστη και την καταλαβαίνω, ιδια σχόλια εχω διαβασει κατα καιρους απο χρηστες Dejavibe, εχει και αυτος ο χριστιανος 500 γενιες... ;)

 

Οπως το ειπες...οτι βολευει τον καθενα, μάζί σου... ;)

 

Eιτε παλια, ειτε καινουρια, ειτε boutique (OXI fulltone... ;D ), ειτε mass production, δε λενε τιποτα αν δεν δοκιμασεις/μιλησεις μαζι τους.

 

Χαχααχαχχαχαχαχαχααχαχαχαχα, ελα βρε ανθρωπε, βγαζει ωραια πραγματακια ο τύπος απλα κανει και πολύ bullshiting... ;D

 

Οι γνωμες ειναι ως επι το πλειστον ευπροσδεκτες για να κατηγοριοποιουν τις οποιες αναζητησεις, αλλα μεχρι εκει.

 

101% μαζι σου και για να το παω πιο μακριά (σε καμια περιπτωση ειλικρινα δεν αναφερομαι σε εσενα) υπαρχει μια γενική ταση (δυστυχώς δεν ειναι μονο ελληνικη) για το φαινομενο "οτι εχω εγώ ειναι αυτοματως το καλυτερο"...ότι μισω περισσοτερο δηλαδη...οπως το ειπες, αυτος ειναι ο ρόλος των γνωμων δεν θα μπορουσα να το θεσω καλυτερα... ;)

 

Το ιδιο και τα κλιπακια, τα οποια ενιοτε ειναι και λιγο ...κατασκευασμενα.  ;)

 

Χεχεχεχε, προπάντων μιλαω για κλιπακια ιδιωτών... ;)

 

(αν εχουν και την ευγενη καλοσύνη οταν κανουν ενα μαμημένο κλιπ καποιου εφε ή ενισχυτή να μην βαζουν και 20 κιλα reverb και 40 delay για μπορεις να τα ακουσεις οπως ειναι τότε ανοιγω και σαμπάνιες)  ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα λες περι vintage components, αλλα σε ενα πραμα κανεις λαθος.

Τα original photocells των παλιων univibe, ΔΕΝ υπαρχουν πλεον και δυστυχως ειναι ο μονος τροπος να πετυχεις 100% συμπεριφορα και ηχο ομοιο με των παλιων. (αν σε ενδιαφερει ο ηχος καθαρα)

Με τα μοντερνα φτανεις κοντα, πολυ κοντα, αλλα οχι 100%.

 

Δηλαδή τα παλιά photocells τι ακριβώς είχαν στην... μοριακή τους σύνθεση που δεν έχουν τα καινούργια; Kαι γιατί θα πρέπει να γίνει αυτοσκοπός το κυνήγι του 110% του αυθεντικού, παλιού ήχου του Vibe, κι όχι ενός απλού vibe που θα μας ικανοποιεί ηχητικά; Ίσα ίσα που το Deja Vibe με ενθουσίασε, έχοντας κατά την δική μου γνώμη υπέροχα, μουσικότατα και απολύτως διακριτά swirls (εχμ, "στροβιλισμούς" εις την ελληνικήν).

 

Για να γυρίσω και στο θέμα, να πω στον φίλο Freedom ότι το κοινό απαιτεί ενδελεχή κλιπάκια, μάλιστα μαζί με το Gypsy Fuzz (το οποίο μάλλον ονομάστηκε έτσι από την Band Of Gypsys). Πραγματικά αξίζει τον κόπο...  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γυρίσω και στο θέμα, να πω στον φίλο Freedom ότι το κοινό απαιτεί ενδελεχή κλιπάκια, μάλιστα μαζί με το Gypsy Fuzz (το οποίο μάλλον ονομάστηκε έτσι από την Band Of Gypsys). Πραγματικά αξίζει τον κόπο...  ;)

 

Ψυχραιμια Σπυρο, εχει πολυ ψωμι το πεταλίδιο...θα το ηχογραφησω καποια στιγμή ολομοναχο, εκτος των αλλων με εχει ψιλοσοκάρει με το πως καθαρίζει (οχι απο το vol της κιθαρας στο 10 μεχρι το 8 και μετα απλα χαμηλωνει και χανεται...λιγο πολυ σαν το 69, δινοντας διαφορες αποχρώσεις, οχι καμια σχεση με το 69 αυτες)...επισης στα κλιπς το παρακανα με το fuzz (στο 10) για αυτο και βγηκε σουπερ μπουκωμενος ο ηχος (χθες που τα ακουσα το καταλαβα), ειχα συνηθίσει απο άλλα Si fuzz, δεν χρειαζοταν τοσο πολυ...i 'll be baaaaaaaaaaaaaaaaaaaack.... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου