Προς το περιεχόμενο

Plexi Super Lead '69 clone by Electrictabs (+mods)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπα..οι συγκεκριμενοι ειναι οι πλεον αθορυβοι (μια και ειναι overhauled απο τον νο.1 τεχνικο ενισχυτων του... πλανητη...

 

Να με συγχωρνάς αλλα δεν αναγνωρίζω φρασεις οπως "ο νο.1 τεχνικος ενισχυτών του πλανητη", "'η καλύτερη κιθαρα του πλανητη", "το καλύτερο τρομπόνι του πλανητη", "ο καλύτερος κιθαριστας του πλανητη" κλπ κλπ μαλλον ειναι εννοιες πολυ μεγαλες για να τις συλλαβω...αλλα δεν καταλαβα, εκαναν διαγωνισμό ολοι οι τεχνικοι του πλανητη και βγήκε αυτος πρωτος?  ;D

 

με original NOS υλικα βεβαια... :))

 

40 ετων ε?  :)

 

(μπρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ)  ;)

 

προβλημα ειναι οτι μονο ο...Prince μπορει να τους αγορασει  (ειδικα τους δυο 50αρηδες 2Χ12 κομπο)

 

Ταλαιπωρία και αγχος μαν...π.χ. να εχεις original vintage ενισχυτή και να τρεμει το φιλοκαρδι σου μπας και σκασει κανας ΜΣ εξοδου (βγαλε και -50% κατω απο την τιμη μετα και που να βρεις εστω και μεταχειρισμενο original του '69, '68, '67, 400π.Χ. κοκ)...πίκρα λεμε... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο που εννοουσα ειναι οτι ειναι Overhauled απο κορυφαιο τεχνικο του εξωτερικου (απλα γιατι ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ στο εξωτερικο,ο συγκεκριμενος τεχνικος θεωρειται μια απο τις 3 αυθεντιες  στους Marshall παγκοσμια,τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω)

 

Τα παλια Parts & 100 ετων να ειναι αν ειναι καλα διατηρημενα δεν εχουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα προβλημα,και δυστυχως για εμας τους κοινους θνητους ακουγονται ΠΟΛΥ καλυτερα απο τα μοντερνα (αυτα ΟΝΤΩΣ δεν τα ..φτιανουν οπως τα φτιανανε τι να κανουμε τωρα  αλλο ηχο εχει μια εξαιρετικη JJ και αλλο μια NOS Mullard... ;D)

 

Α,πρωτα θα σκασει ο ...πυρηνας της γης και μετα οι Μετασχηματιστες Εξοδου των συγκεκριμενων ενισχυτων.... :) :) :)

 

Εννοειται βεβαια οτι αν εισαι κοινος θνητος δεν τους βγαζεις απο το σπιτι..αν εισαι ομως οι...ΑCDC :) τους πας οπου θες... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εννοουσα ειναι οτι ειναι Overhauled απο κορυφαιο τεχνικο του εξωτερικου (απλα γιατι ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ στο εξωτερικο,ο συγκεκριμενος τεχνικος θεωρειται μια απο τις 3 αυθεντιες  στους Marshall παγκοσμια,τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω)

 

Ενταξει αρα ξερουμε και τους άλλους 2 που ηρθαν δευτεροι στον διαγωνισμο... ;)

 

Τα παλια Parts & 100 ετων να ειναι αν ειναι καλα διατηρημενα δεν εχουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα προβλημα,και δυστυχως για εμας τους κοινους θνητους ακουγονται ΠΟΛΥ καλυτερα απο τα μοντερνα (αυτα ΟΝΤΩΣ δεν τα ..φτιανουν οπως τα φτιανανε τι να κανουμε τωρα...? ;D)

 

Τι να σου πω, εγω αλλα εχω ακουσει και εχω διαβασει...για τους πυκνωτες ειναι οι ενστασεις μου αλλα νο προμπλεμ... ;)

 

Α,πρωτα θα σκασει ο ...πυρηνας της γης και μετα οι Μετασχηματιστες Εξοδου των συγκεκριμενων ενισχυτων.... :) :) :)

 

Χεχεχεχε, εδω θα μου επιτρεψεις να εχω πολλες αμφιβολιες εκτος αν οι συγκεκριμενοι ενισχυτές δεν φορανε τους original ή αν δεν τους παιζουν οπως τους πρεπει (τιιιιιιι? ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ 11 ΟΙ ΠΛΕΞΙ??? damn!!!)  ;)

 

Εννοειται βεβαια οτι αν εισαι κοινος θνητος δεν τους βγαζεις απο το σπιτι..αν εισαι ομως οι...ΑCDC :) τους πας οπου θες... :) :)

 

Το θεμα δεν ειναι αν θα τους βγαλεις ή όχι απο το σπίτι (το πας και στην κλοπη, δικιο εχεις)...το θεμα ειναι οτι αν παθουν χλαπατσα (και να με συγχωρησεις αν γινομαι κουραστικος αλλα θα επιμεινω στους μετασχηματιστες, τσεκαρε ποσοι vintage marshall απο την 10ετια του '60 εχουν μεινει με τους original) οντως θα πρεπει να μην εισαι θνητος για να τον αντικαταστησεις με εναν ιδιο...γιατι ειπαμε...αν βαλεις MM, Mastran, Heyboer, Custom by Barba Melios παυουν να ειναι original... ;)

 

αλλο ηχο εχει μια εξαιρετικη JJ και αλλο μια NOS Mullard... ;D)

 

Εδω θα συμφωνησω απολυτα μιας και τον ακουσα και με JJ και με τις (used) NOS που εχω...δυστυχως για την τσεπη μου οι NOS λαμπες τουλαχιστον δεν ειναι hype... :(  Για τα υπολοιπα θα σε γελάσω γιατι πολυ απλα για να βγαλεις ασφαλή συμπερασματα θα πρεπει στον ιδιο ενισχυτή να βαλεις και τους μεν πυκνωτες και τους δε... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος παντων ο καθενας δικαιουται να εχει την αποψη του,προσωπικα πιστευω οτι τα παλια parts (πυκνωτες,αντιστασεις,λυχνιες κοκ) ακουγονται καλυτερα απο τα νεα (βεβαια εχω ακουσει πλαϊ πλαϊ παλαιους και νεους ενισχυτες κατι που δυστυχως στην Ελλαδα ελαχιστοι μπορουν να κανουν μια και δεν υπαρχουν πουθενα οι παλιοι εκτος απο μερικους διαλυμενους sf Fender που μονο ελαχιστοι τεχνικοι μπορουν να..αναστησουν,ο Χρηστος π.χ...)

 

βεβαια αυτες οι διαφορες ακουγονται πραγματικα στις σπανιες περιπτωσεις που καποιος παιζει καρφι-καρφι ,οσα περισσοτερα μπλιμπλικια και εφε βαζεις τοσο και αυτες μειωνονται.... ;)

 

Και παλι αυτες οι διαφορες ακομα και καρφι να παιζεις συνηθως σε μεγαλες εντασεις  ,στους συγκεκριμενους ενισχυτες,ακουγονται οποτε εισαι more than ok με το υπεροχο αυτο εργαλειο που εφτιαξαν ο Μητροπουλος ο Χρήστος ;) (και γνωριζοντας τη..μαστορια του Χρήστου θα τον εχεις ..μεχρι να ανατιναχθει ο... πυρηνας της γης... :)) & που ξερεις και ο Χρήστος σε λιγα χρονια μπορει μπει στην .....Αγια Τριαδα μια και ο συγκεκριμενος τεχνικος εκφραστηκε λιαν κολακευτικα για το..εργο του.. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα πιστευω οτι τα παλια parts (πυκνωτες,αντιστασεις,λυχνιες κοκ) ακουγονται καλυτερα απο τα νεα (βεβαια εχω ακουσει πλαϊ πλαϊ παλαιους και νεους ενισχυτες κατι που δυστυχως στην Ελλαδα ελαχιστοι μπορουν να κανουν μια και δεν υπαρχουν πουθενα οι παλιοι εκτος απο μερικους διαλυμενους sf Fender που μονο ελαχιστοι τεχνικοι μπορουν να..αναστησουν,ο Χρηστος π.χ...)

 

Βρε και εγω μαζί σου απλα για να συγκρινεις τις διαφορες καθε component -NOS ή μή-  θα πρεπει στον ίδιο ενισχυτή να ακουσεις το κάθε component (ή συνολο components) ενα την φορα ...2 ενισχυτες ειδικα εκεινης της εποχης δεν ακουγονται ουτως ή άλλως το ιδιο με την λογική του "βαζω οτι εχω στο ραφι" γιατι πως να το κανουμε, αυτο τουλαχιστον ειναι σχεδον αυταποδεικτο, δεν υπηρχε consistency, μετά απο τόσα χρονια εχει γινει και το σχετικό shift στις τιμες π.χ. καποιων αντιστασεων...ποσο μαλλον το να συγκρινεις εναν συγχρονο ενισχυτή με τους Α πυκνωτες και εναν Β ενισχυτή του '60 ο οποιος ειναι μια απο τις 13000 παραλλαγές του ιδιου μοντελου αναλογα με το ποιος προμηθευτής τον ειχε "κρεμασει" λιγοτερο και να βγαλεις ασφαλή συμπερασματα για τις ακουστική ανωτερώτητα των NOS mustards απεναντι στις Mallory (ενταξει, λεμε τωρα)... ;)

 

Ευτυχώς υπαρχουν μερακληδες (με χρονο, χρημα και παθος) σε φορουμς που αυτο το κανουν, στον ιδιο ενισχυτή δοκιμαζουν mallory, Sozo, NOS mustards, 3 διαφορετικης εταιρίας ΜΣ εξοδου, πολλα σετς NOS και συγχρονων λυχνιων, carbon comp αντιστασεις κλπ κλπ...

 

Αλλά προσεξε...στον ίδιο ενισχυτή... ;)

 

Ετσι μόνο κατα την ταπεινή μου άποψη βγαζεις ασφαλη συμπερασματα για τον ρόλο του καθε component...αλλιως απλα δεν βγαζεις... ;)

 

(...θα τον εχεις ..μεχρι να ανατιναχθει ο... πυρηνας της γης... :))

 

(εκτος και αν πρωτα σκάσει ο πυρήνα του ΜΣ εξόδου...  ;) )

 

Τερμα με το off topic, παω να πλεξοπαιξω...  ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τα χερια μου ειναι ξύλα απο το κρυο δεν μπορουν να λυγίσουν, καλοριφερ δεν εχουν αναψει, εχω ριξει μια κουβερτα απο πανω μου και ανυπομονώ να ηχογραφησω μερικά πετάλια με τον πλεξι να δω αν οι θεσεις των μικροφώνων στο isolation box (μετα απο πειραματα 10 ημερων) ειναι οκ...

 

Οι λογοι που ποστάρω αυτα τα 2 φαιδρα κλιπακια ειναι πρώτον για να μοιραστώ την χαρά μου με εσας, ενας απο τους ηχους που λαχταρουσα πανω απο μια 15ατια ειναι στα κουλά μου (ανεξαρτήτως κρύου ή οχι)  χερια πλεον και δευτερον για να τα αφιερώσω σε εναν φιλο που ζει στην Αμερική που μου εκανε την χαρη χωρις κανενα ανταλλαγμα να παραγγείλει το Gypsy fuzz (περιμένοντας 3+ μηνες να του το στειλει ο KR) και να μου το στείλει Ελλάδα...

 

ΓΑΒΡΙΗΛ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!  :)

 

http://soundclick.com/share?songid=6142632

http://soundclick.com/share?songid=6142638

 

Strat (CS69)--->Area51 Wah--->Gypsy Fuzz--->Mega Vibe--->Plexi--->Isolation box (Tonker, SM57, E906)

 

Master Volume στο 5, pre στο 8, bright cap δεν θυμαμαι γιατι οπως επαιζα αλλαζα την τιμη (ειπαμε δοκιμαστικα ειναι τα κλιπς), EQ ολα στο 5 εκτος απο Middle και Treble που ειναι απο 6-8 (και αυτα τα αλλαζα καθως επαιζα, το πρωτο που ειναι πιο μουντο με τον neck πρεπει να ειναι middle και treble στο 6, στο δευτερο και τα δύο στο 8...εχμ...μαλλον...)...

 

Δεν υπαρχει reverb ουτε κανενα αλλο εφε πλην απο αυτα που ανεφερα πριν ή μετα την ηχογραφηση...

 

Οι "εξωγήινοι" που ακουγονται ειναι απο το Area51 επειδή ηταν πολυ κοντα στον ενισχυτή (και εγω μαζι, τι να κανω ρε παιδια, ειναι ζεστα κοντα στον plexi, 4 λαμπες εξοδου εχει, ΚΡΥΩΝΩ ΛΕΜΕΕΕ!!!!), δεν οφειλονται στην κακή συνεργασία wah και fuzz (το εχω δει το εργο πολλες φορες αλλα δεν ειναι αυτο το case εδω περα)...α επίσης ισα που ακουω το backing track, δεν ειχα καν το μυαλο μου σε αυτο, προσπαθουσα να ακουσω τον ηχο...οποτε απλα καντε και εσείς το ιδιο (χέστε το παιξιμο)...

 

Παω να καψω κανενα guitar player να ζεσταθω... :(

 

 

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Strat (CS69)--->Area51 Wah--->Gypsy Fuzz--->Mega Vibe--->Plexi--->Isolation box (Tonker, SM57, E906)

 

 

πολυ jimi φαση ρε freedom...  ;)  8)  8)  8)

 

αλλα κοψε λιγο rate στο vibe.

 

το backing track ηταν το machine gun?

 

παρεμπιπτοντως το φαζακι ακουγεται πολυ ωραια.

Το Α51 εχει buffer μεσα? Πως "κολλαει" με το φαζ?

...Η μηπως το φαζ εχει καμια πονηρια?

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αυτός ο ήχος για τα δικά μου προσωπικά γούστα δε μου λέει και πολλά (πέραν του ότι έχεις πετύχει 100% ήχο Hendrix), οφείλω να παραδεκτώ ότι το αποτέλεσμα είναι αρκετά εντυπωσιακό ;)

 

Για το παίξιμο σου, στα έχω πει και κατ' ιδίαν...;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα κοψε λιγο rate στο vibe.

 

Εννοεις το speed προφανως...naaaaaaaaaaaaaaaaaaah...στην προκειμενη στιγμή έτσι μου αρεσε mate (αυτο το άκουγα,no worries)... ;)

 

το backing track ηταν το machine gun?

 

Yeap...

 

παρεμπιπτοντως το φαζακι ακουγεται πολυ ωραια.

Το Α51 εχει buffer μεσα? Πως "κολλαει" με το φαζ?

...Η μηπως το φαζ εχει καμια πονηρια?

 

To 51 εχει buffer το οποιο το ενεργοποιείς/απενεργοποιείς με ενα εσωτερικο διακοπτάκι...στην προκειμενη περιπτωση ειναι ενεργοποιημενο...

 

Το φαζ και το vibe σιγουρα έχουν "πονηριές" γιατι ειναι η πρώτη φορα που εβαλα φαζ πρίν το vibe και ακουστηκε οπως πρεπει (για μενα) και οχι απλα απεραντο λεπτό φαζο-phasing... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το παίξιμο σου, στα έχω πει και κατ' ιδίαν...;D

 

Ναι ναι ναι θυμαμαι τα μπινελίκια... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου