Προς το περιεχόμενο

Plexi Super Lead '69 clone by Electrictabs (+mods)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δεν ειμαι φαν των vintage components και ειδικα των πυκνωτων, πες με τρελλο αλλα δεν τους εμπιστευομαι μακροπροθεσμα, αλλιως π.χ. θα μπορουσα καλλιστα αντι για Sozo να βρω original NOS μουστάρδες... ;)

 

Ευχαριστω παντως... ;)

 

OK, you got a point... Δεν εχεις αδικο για "vintage components" γιατι ειναι πολυ πιθανο να πεσεις σε πατατες ή rejects.

 

Βεβαια, αυτα που δινει ο alessandro ή αλλοι ειναι αντιγραφα των παλιων και οχι N.O.S.

 

Παντως, οι sozo δεν ειναι και τραγικα ακριβοι (ιδιως σε συγκριση με κατι αλλους)

 

Δε μου λες? τον Plexi τον εκανες απο το μηδεν ή τον ειχες και τον αναβαθμισες?

(sorry αν το λες καπου, αλλα δεν εχω χρονο να διαβασω... :-[)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βεβαια, αυτα που δινει ο alessandro ή αλλοι ειναι αντιγραφα των παλιων και οχι N.O.S.

 

Παντως, οι sozo δεν ειναι και τραγικα ακριβοι (ιδιως σε συγκριση με κατι αλλους)

 

Και ακριβως αυτο ηθελα...αντιγραφα των παλιών και όχι NOS ή used NOS... ;)

 

Δε μου λες? τον Plexi τον εκανες απο το μηδεν ή τον ειχες και τον αναβαθμισες?

(sorry αν το λες καπου, αλλα δεν εχω χρονο να διαβασω... :-[)

 

Νο worries...ο πλεξι εγινε απο το μηδεν και με την μία...η μονη "αναβαθμιση" που εγινε ηταν το push-pull volI (ιδεα του Electrictabs οταν ειδε οτι δεν μπορουσα να καταλήξω σε μια μονο τιμη) και ο δευτερος bright cap Sozo για να επιλεγω την τιμη που θελω... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως, με 5000pF bright cap θα πρεπει να εχει πολλη διαφορα, εε?

 

Και οντως το bright "πιανει" σε χαμηλες εντασεις.

 

Εγω το διαπιστωσα απο ενα πεταλι που εφτιαξα και βασιζεται στον Super Lead, αλλα με FET αντι για λαμπες... (εγω εχω εναν 470pF για bright)

 

 

Thor2.jpg

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως, με 5000pF bright cap θα πρεπει να εχει πολλη διαφορα, εε?

 

Και οντως το bright "πιανει" σε χαμηλες εντασεις.

 

Να το θεσω ως εξης...οταν τον ακουσα χωρις bright cap ήταν παρα πολυ γλυκος ενισχυτής (οσο ακριβως ειναι και τωρα για την ακριβεια), απλα θα ελεγα οτι περισσοτερο ερχόταν προς την μερια των JTM 100 (ναι ναι ξερω, δεν μιλαμε για ιδιο filtering, αισθηση στο παιξιμο, κοκ)...μου αρεσε αρκετα...δοκιμασαμε αρκετες τιμες (250p, 500p κοκ μεχρι και 5000p)...οταν μετα απο λίγη ωρα τον αφησαμε παλι χωρις bright cap κατι ελλειπε απο τον ηχο...και πλέον φαινοταν οτι ηταν "μουντος" ακομα και με την στρατ μου...το contrast ήταν  τεραστιο...απλα ελλειπε η εξτρα "μαρσαλίλα" που λεω εγω... ;)

 

Καλως ή κακως κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι μερος του ηχου και ο bright cap εκτος και αν καποιος παιζει μονίμως στο ή πανω απο το 8 (που ουτως ή άλλως δεν εχει effect)...κατι αλλο που επισης φαινεται ανετα στην πραξη ειναι και το gain που "δινουν" οι μεγαλες τιμες bright cap (και ταυτοχρονα βεβαια και ο εξτρα θόρυβος αλλα οκ και αυτο μεσα στο παιχνίδι ειναι)... ;)

 

Anyway και η επιλογή ή οχι του bright (και αν ναι, η τιμή του) ειναι και αυτή πολύ προσωπικη υποθεση, αναλογα με τα γουστα... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοτατη δουλεια!

Το μονο που θα εκανα διαφορετικα ειναι να εβαζα τα καλωδια στο Lead dress σταυρωτα και οχι παραλληλα για λιγοτερο θορυβο (και δεν θα εκανα κουβαρακι το excess wiring αριστερα..)

Kατα τα αλλα ευγε

 

βεβαια υστερα απο ενα Σαββατοκυριακο παρεα με....αυτους

 

218028988cc3da4d9097732f70bb2f434d42011415815f4b9d14c9d7f81e4bf2942421b7.jpg

 

20088765f8efc6c2d72ff15d1e8f50af4e24418325b1da6bd70a7a19b3d0b7dc0a0834c2.jpg

 

δυσκολα μπορω να ξανακουσω αλλους Μarshall..... :) :) :)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk που περνας τα σαββατοκυριακα σου?? :o.......Πολυ ενδιαφερουσα...τουριστικη τοποθεσια!!.....(μεχρι και UFO εχει απο πισω!!).. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που θα εκανα διαφορετικα ειναι να εβαζα τα καλωδια στο Lead dress σταυρωτα και οχι παραλληλα για λιγοτερο θορυβο (και δεν θα εκανα κουβαρακι το excess wiring αριστερα..)

 

218028988cc3da4d9097732f70bb2f434d42011415815f4b9d14c9d7f81e4bf2942421b7.jpg

 

20088765f8efc6c2d72ff15d1e8f50af4e24418325b1da6bd70a7a19b3d0b7dc0a0834c2.jpg

 

Χεχεχεχε...εγω παλι γιατι εχω την υποψία οτι ο κλωνος ειναι πιο αθορυβος απο όοοοοολους τους ανωθι και με πιο συμμαζεμενα τα καλωδια  :) (αν συμμαζευτουν πεφτει η αξία του ενισχυτή κατα 23,5%, τσεκαρε μερικες φωτογραφιουλες οριτζιναλ 69άρηδων με το συγκεκριμένο transf. layout και θα καταλαβεις γιατι πραμα μιλαω)...  ;)

 

Το "excess wiring" στα αριστερα δεν ενοχλει ή επιβαρυνει τιποτα...αστα να υπαρχουν για ενδεχομενη μελλοντική χρηση... ;)

 

No worries λεμε...οσον αφορα τον θόρυβο πιο πολυ με απασχολει οτι το pc ειναι ακριβως διπλα του και παντα ανοικτο στις ηχογραφησεις και οτι απο το ιδιο πολυπριζο τροφοδοτουνται 350 συσκευες παρα οτιδήποτε άλλο (καλά, αντε και οι μονοπηνιακοι μου)... ;)

 

PS: βρε λες να εδωσε λαθος οδηγίες ο Μετρόπουλος?  ;D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα..οι συγκεκριμενοι ειναι οι πλεον αθορυβοι (μια και ειναι overhauled απο τον νο.1 τεχνικο ενισχυτων του... πλανητη ,με original NOS υλικα βεβαια... :)) το προβλημα ειναι οτι μονο ο...Prince μπορει να τους αγορασει :) :) :) (ειδικα τους δυο 50αρηδες 2Χ12 κομπο) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου