Προς το περιεχόμενο

epiphone sg 400 ή fender squier standard stratocaster ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από σκέψη και έρευνα κατέληξα στην φάση που είμαι ( προς blues και clean γενικότερα ήχους) να αγοράσω μια απο τις epiphone sg 400 και fender squier standard stratocaster (για αριστερόχειρα).Koντά οι τιμές τους αλλά χρειάζομαι τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από σκέψη και έρευνα κατέληξα στην φάση που είμαι ( προς blues και clean γενικότερα ήχους) να αγοράσω μια απο τις epiphone sg 400 και fender squier standard stratocaster (για αριστερόχειρα).Koντά οι τιμές τους αλλά χρειάζομαι τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ :)

Είναι 2 πολύ διαφορετικές κιθάρες, με τα καλά και τα κακά τους. Προσωπικά έχω κι από τις 2 και συνήθως χρησιμοποιώ ταυράκι για hard rock και της strat για πιο smooth ήχους.

To ταυράκι με τους 2 διπλούς μπορεί να βγάλει άνετα πιο rock και high-gain ηχο. Είναι βέβαια πιo μπάσο-μεσσαίος ο clean ήχος του από τη στρατ.

Η στρατ ειναι καταλληλότερη για clean λόγω των μονών μαγνητών της που έχουν και περισσότερες πρίμες. Έτσι κι αλλιώς οι απλοί μονοί μαγνήτες κάνουν και πολύ θόρυβο/hum στο drive κανάλι...

 Επίσης, διαφέρουν σημαντικά και ως προς την κατασκευή(set neck, bolt-on μπράτσο) και την κλίμακα της ταστιέρας(scale). Το ταυράκι έχει πιο ¨κοντή¨ scale ταστιέρας και κλίση μπράτσου ως προς το σώμα.

Επίσης, αν σκοπεύεις να χρησιμοποιείς το ταυράκι με ζώνη, θα γέρνει λίγο προς τη μια πλευρά (προς το μπρατσο)λόγω του κακού κέντρου βάρους (neck dive). Η λύση είναι συνήθως να μπει το strap button στο κερατάκι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω για κατι οικονομικο απλα ξέροντας πως για blues  καλυτερα ι strat με φοβιζει ι ποιοτητα μιας squier εναντι τις sg.Λετε δηλαδη πως ακομα και squier ειναι καλυτερα για clean ηχους ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω για κατι οικονομικο απλα ξέροντας πως για blues  καλυτερα ι strat με φοβιζει ι ποιοτητα μιας squier εναντι τις sg.Λετε δηλαδη πως ακομα και squier ειναι καλυτερα για clean ηχους ;

 

Έχω μια Squier STD του 2002. Γενικά δε χρειάζεται να φοβάσαι την κατασκευή τους καθότι είναι αρκετά προσεγμένα όργανα. Μη σε ξεγελάει το Squier έναντι του Epiphone.

 

Απο κει και πέρα εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ τη συγκεκριμένη Squier με εναν Seymour Duncan Hot Rails στη θέση bridge κι έτσι έχω τα γκάζια σ'αυτή τη θέση για να βγάζω τους hard rock/hi gain ήχους και τους άλλους δύο για τα καθαρά και μπορώ να πω ότι είναι μια αρκετά καλή ισορροπία. Μπορείς να το τσεκάρεις κι αυτό...

 

Ισχύει πάντως ότι παιχτικά είναι δύο τελείως διαφορετικά όργανα γι'αυτό οπωσδήποτε δοκιμή πριν κατευθυνθείς για αγορά προς κάποια από τις δύο.

 

Ένα μειονέκτημα στη δική μου strat είναι το αρκετά στενό μπράτσο αλλά δεν ξέρω αν τις κάνουν ακόμα έτσι...μπορεί και όχι...δοκιμάζεις και βλέπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι του λέτε του παιδιού έλεος... δεν έχει να κάνει ο μαγνήτης με το βρώμικο ήχο, αν θέλεις καθαρό βγάζεις καθαρό και από vintage μονό και από EMG81, τέλος. Ο ενισχυτής και το headroom θα πούνε τι ήχος θα βγεί. Λες και δεν έχει παιχτεί ποτέ clean blues ή jazz με Les Paul ούτε βρώμα από strat!

 

Λοιπόν φίλε και οι δύο τύποι κιθάρας σου κάνουν, αλλά είναι τελείως διαφορετικοί μεταξύ τους. Άκουσε και τις δύο στα καθαρά τους για να καταλάβεις προς τα που προτιμάς. Μετά μιλάμε για ενισχυτή ;)

 

Τελείως πρόχειρα δύο βιντεάκια ενδεικτικά για να πιάσεις το στύλ:

 

Gibson SG Blues (Gibson, δεν έβρισκα Epiphone :P)

 

Squier Stratocaster Demo with backing track

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου