Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα ενισχυτή (?)


Grigoris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν ενισχυτή dean markley (60 watt νομίζω, με τρανζίστορ), ο οποίος παρουσιάζει το εξής: Συνδέω την κιθάρα, ανοίγω το volume και παίζει σε πολύ χαμηλή ένταση για τα βατ του, ακόμα και με το volume στο 10.  ξαφνικά, καθώς παίζω,μοιάζει να εκρήγνυται και παίζει τρομακτικά δυνατά, οπότε αναγκάζομαι να χαμηλώσω την ένταση, που όμως πάλι δεν παραμένει σταθερή. (μετά από λίγο χαμηλώνει υπερβολικά).Δεν μπορώ να τον χρησιμοποιώ. Τι φταίει? Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη-ευχαριστώ.

 

Γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν ενισχυτή dean markley (60 watt νομίζω, με τρανζίστορ), ο οποίος παρουσιάζει το εξής: Συνδέω την κιθάρα, ανοίγω το volume και παίζει σε πολύ χαμηλή ένταση για τα βατ του, ακόμα και με το volume στο 10.  ξαφνικά, καθώς παίζω,μοιάζει να εκρήγνυται και παίζει τρομακτικά δυνατά, οπότε αναγκάζομαι να χαμηλώσω την ένταση, που όμως πάλι δεν παραμένει σταθερή. (μετά από λίγο χαμηλώνει υπερβολικά).Δεν μπορώ να τον χρησιμοποιώ. Τι φταίει? Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη-ευχαριστώ.

 

Γ.

υπάρχουν πιο ειδικοι απο εμένα εδώ, αλλά εμένα για κάτι που χρειάζεται καθάρισμα μου κάνει... ίσως το ποτενσιόμετρο του volume ή του master αν έχει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

υποθετω δοκιμασες με αλλο καλωδιο και κιθαρα? γιατι το πρωτο πραγμα που μου φερνει το συμπτωμα ειναι παιγμενο καλωδιο (η προβλημα στο βυσμα της κιθαρας, η τελικα προβλημα στο βυσμα εισοδου του ενισχυτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθετω δοκιμασες με αλλο καλωδιο και κιθαρα? γιατι το πρωτο πραγμα που μου φερνει το συμπτωμα ειναι παιγμενο καλωδιο (η προβλημα στο βυσμα της κιθαρας, η τελικα προβλημα στο βυσμα εισοδου του ενισχυτη)

 

....η΄  και στα καλωδια του μεγαφωνου

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτενσιομετρο μου μυριζει.  Μαλλον το (master) Volume.

 

Δοκιμασε λιγο να το "παιξεις" αριστερα δεξια η ακομα και να κουνησεις τον αξονα (παρολο που δεν κουνιεται ιδιαιτερα).

 

Αν το παιξεις πολλες φορες μηπως βελτιωνεται για λιγο? Κανει "χρατς-χρατς"?

 

Μπορει βεβαια να εχει προβλημα και το "τελικο" τρανζιστορ (Mosfet, ή οτι εχει τελοσπαντων)

 

Αλλα αυτη η ανακριβεια στη ρυθμιση μυριζει πολυ ποτενσιομετρο.

 

Βεβαια, δοκιμασε και αλλο καλωδιο, αλλη κιθαρα, βαλε-βγαλε το βυσμα μηπως δεν παταει καλα...

 

Οι ακροδεκτες των μεγαφωνων πατανε καλα? Μηπως παιζουν λιγο?

 

Καλη τυχη!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι πρόβλημα αποκλειστικά του ενισχυτή, το οποίο είτε αφορά κάποιο ποτενσιόμετρο είτε το τελικό στάδιο ενίσχυσης.

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ξέρω το μοντέλο του ενισχυτή: Είναι λαμπάτος; Αν ναι, τότε είναι μάλλον πρόβλημα με τις λάμπες... Πόσο καιρό τον έχεις; Είναι κλασσικό πρόβλημα παλιάς λάμπας αυτό το πράγμα, που εμφανίζεται μετά από τρία-τέσσερα χρόνια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ξέρω το μοντέλο του ενισχυτή: Είναι λαμπάτος; Αν ναι, τότε είναι μάλλον πρόβλημα με τις λάμπες... Πόσο καιρό τον έχεις; Είναι κλασσικό πρόβλημα παλιάς λάμπας αυτό το πράγμα, που εμφανίζεται μετά από τρία-τέσσερα χρόνια...

 

 

Trantzistor είπε ο άνθρωπος... :) :)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trantzistor είπε ο άνθρωπος... :) :)

 

 

Ουώπα! Τι κάνει η βιασύνη!!! :o

 

Σόρρυ, παίδες.... :-[

 

Σε αυτή την περίπτωση δεν ηγνωρίζω.... τι να σε πώ.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρισμος ποτενσιομετρων με καποιο σπρευ ειδικο , ελεγχος εισοδου return αν εχει κ αν την χρησιμοποιεις γιατι απομονωνει την προενισχυση κ καμμια φορα μπορει να παρουσιαζει διαρροη σηματος. Οταν παιζει χαμηλα ακους μηπως τιποτε χρατσ χρατσ στον ηχο?

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου