Προς το περιεχόμενο

Μεταλλικές πένες / κέρματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκεί που χάζευα την Κυριακή το απόγευμα ξύνοντας την κιθάρα, είδα ένα βιντεάκι στο γιουτιουμπ για τον Brian May ότι παίζει με κέρμα αντί για πένας και είπα να το δοκιμάσω.

Πραγματικά μου άρεσε πολύ. Δοκίμασα με 2λεπτο και 5λεπτο. Το κέρμα βγάζει ένα ωραιότατο κλανγκ (που λένε και στο χωριό μου) ακόμα και στις κιθάρες μου που οι χορδές έχουν να αλλαχτούν κάτι μήνες. Ιδιαίτερα σε στρατοκάστερ σε καθαρό ενισχυτή έχει μεγάλη διαφορά.

 

Μόνα πρόβλημα οτι το κέρμα ενίοτε κολλάει στους μαγνήτες (λολ) και ότι δεν είναι εύκολα τα upstrokes λογω του στρογγυλού σχήματος του κέρματος.

 

Τώρα σκέφτομαι να βρώ καμμιά κανονική μεταλλική πένα να δοκιμάσω. Εσείς τι λέτε; Έχετε κάνει ποτέ τέτοια δοκιμή και πώς σας φάνηκε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατά τη γνώμη μου δεν έχει καμία σχέση ο ήχος του κερματος με αυτόν της μεταλλικης πένας. Ο ήχος εκτός από το μέταλλο έχει να κάνει και με το στρογγυλό σχήμα. Οπότε θα σου έλεγα να μην μπεις στον κόπο με τις μεταλλικές πένες.  Οσον αφορά στα κέρματα διάλεξε κάτι σε μέγεθος περίπου όσο το παλιό δεκαρικο αλλά λεπτό. Το κέρμα του δολλαριου ας πούμε. Επίσης, αν λιμαρεις το κέρμα ο ήχος θα αλλάξει, προς το καλύτερο κατά τη γνώμη μου. Αν μπορείς βέβαια να βρεις κέρμα έξι πεννων, όπως ο May, είναι το καλύτερο. Δεν κυκλοφορούν πλέον όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσα ξέρω ο Billy Gibbons λέγεται πως χρησιμοποιούσε για ένα διάστημα ένα peso για πένα αν και ο tech του σε συνέντευξη είπε ότι είναι απλά μύθος...

 

Φαντάζομαι κάτι τέτοιο...

 

if6was9-albums-quarter-pick-picture11815-p1010885.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο ειναι οταν προσπαθησες να παιξεις με κερμα γιατι πολυ απλα ο may παιζει με την καμπυλωτη επιφανεια του κερματος.Ορθια δλδ  ;)

 

Επισης

Κατά τη γνώμη μου δεν έχει καμία σχέση ο ήχος του κερματος με αυτόν της μεταλλικης πένας.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε ,κάπου στη δεκαετία του 80,δεν θυμάμαι σε ποιό μαγαζί στην Αθήνα ,είχα βρει κάτι πέννες μεταλλικές με πάχος που μετριέται μόνο με μικρόμετρο.........υποθέτω πως πρέπει να είναι γύρω στα 2μm βαριά-βαριά ;D και είναι ινόξ.Όσο το πάχος μιας σελίδας χαρτιού.

Είχα πάρει τότε καμμιά δεκαριά ,δεν ξανάπαιξα ποτέ κιθάρα με άλλες .Όσο κι αν έχω ψάξει τελευταία δεν έχω δει τπτ αντίστοιχο ,εκτός από κάτι βαμμένες ''τσίγκινες'' κουμούτσες-χοντρές που δεν λυγίζουν με τπτ .

Ο ήχος είναι θέμα γούστου και καθότι πάντα έπαιζα με χορδές από 11 και πάνω ,πάντα στα αυτιά μου ακουγόταν όμορφα το τσίγκι-τσίγκι  ;D...................καμιά σχέση με νομίσματα ,είναι χονδρά σα φρατζόλες  ;D ;D

 

Δυστυχώς πλέον έχω μόνο 4 ,οι 2 φυλλάσονται στα κεντρικά της τραπέζης της Ελλάδος ,ή μία είναι στο πορτοφόλι μου και η τελευταία κοντεύει να λιώσει απ τη χρήση και πολλάκις σκαλώνει και στις χορδές αν δεν τη λιμάρω  ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα και στις κιθάρες μου που οι χορδές έχουν να αλλαχτούν κάτι μήνες.

 

Οι μεταλλικές πένες θα σου λύσουν ΚΑΙ αυτό το πρόβλημα. Δεν θα έχεις πλέον χορδές για μήνες. 'Somethin's gotta give' που λεν και στο χωριό μου...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεταλλικές πένες θα σου λύσουν ΚΑΙ αυτό το πρόβλημα. Δεν θα έχεις πλέον χορδές για μήνες. 'Somethin's gotta give' που λεν και στο χωριό μου...

 

Ανάλογα πως βαράς,ξέρω άνθρωπο που και με χαρτοπετσέτα τις διαλύει  ;D...........ύστερα είναι και οι ώρες που παίζει ο καθένας .........

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου