Προς το περιεχόμενο

Πως φτιαχνω αυτον τον ηχο κιθαρας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ακουσει σε πολλα τραγουδια αυτο τον ηχο κιθαρας και παντα ειχα την απορεια πως φτιαχνετε?? Ειναι ακουστικη η οποια δεν εχει σχεδον καθολου χαμηλες συχνοτητες και ακουγετε σαν ηλεκτρικη χωρις ενισχητη. Για να μην σας ζαλιζω με λογια βαζω ενα κομματι απο youtube που εχει αυτο τον ηχο. Ξερει κανεις να μου πει τι εφε η τι επεξεργασια χριαζετε για να πλησιασω τον συγκεκριμενο ηχο. Να ΠΛΗΣΙΑΣΩ γιατι ξερω οτι δεν προκειτε να τον φτασω.

Η ακουστικη στο intro:

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ηλεκτρική με piezo βγάζει άνετα τέτοιο ήχο. Επίσης αν έχεις κιθάρα τύπου Strat και γραφικό ισοσταθμιστή, βάλε την στον μεσαίο μαγνήτη, κόψε αρκετά το volume και λίγο το tone και κόψε τελείως τα μεσαία από το equalizer, τονίζοντας αντίστοιχα μπάσσα και πρίμα (eq "χαμόγελο").

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα koxcygr

 

δεν ειναι κατι δυσκολο - εγω οταν το εβαλες και το ακουσα σαν πρωτη σκεψη εκανα το εξης - πηγα qbase ofc LOL εβαλα σας plug in το GTR3 της waves - εβαλα μονο ενισχυτη και εκοψα μεσαια και μπασα και ανεβασα λιγο εως πολυ treble και ανεβασα λιγο το presence - κατι βγηκε σαν αυτο αλλα να εχεις υποψην σου οτι παιζει πολυ μεγαλο ρολο ο τροπος παιξιματος (ποσο δυνατα βαρας τις χορδες κ.τ.λ. ) και το οτι αυτο που ακους στο βιντεο που εβαλες ειναι προιον πολυ καλου mastering

 

η κιθαρα που χρησιμοποιησα ηταν αυτη http://www.thomann.de/gr/takamine_eg530ssc.htm οχι κατι το σοβαρο δλδ απλα επειδη δεν εχω χρονο να στον φτιαξω ακριβως  :P

 

ελπιζω να βοηθησα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδι ο ηχος μπορει να βγει και με ηλεκρικη ε??  Ημουν σχεδον σιγουρος οτι ηταν ακουστικη ουτε καν ηλεκτροακουστικη.  Επισης αυτο με το eq που μου ειπες να τονισω χαμηλες λιγο περιεργο μου φενετε γιατι δεν ακουω καθολου μπασα.

 

Ευχαριστω...δοκιμαζω και επανερχομαι :)

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα πες μας εντυπωσεις αλλα και ο genious δεν εχει αδικο μια ηλεκτρικη στον βγαζει αυτον τον ηχο ανετα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδι ο ηχος μπορει να βγει και με ηλεκρικη ε??  Ημουν σχεδον σιγουρος οτι ηταν ακουστικη ουτε καν ηλεκτροακουστικη.  Επισης αυτο με το eq που μου ειπες να τονισω χαμηλες λιγο περιεργο μου φενετε γιατι δεν ακουω καθολου μπασα.

 

Ευχαριστω...δοκιμαζω και επανερχομαι :)

 

Παίξε και όσο μπορείς πιο κοντά στη γέφυρα.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου