Προς το περιεχόμενο

Ενα vintage ΣΚ..


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη φοβασαι....σε.."Frusci" την πουλησε ετσι κι αλλοιως.... ;D....

Ωραία τότε καλύτερα που πήγε σε κάποιον που είναι ''όνομα'' και θα παίζει παρά να πήγαινε στο σαλόνι κάποιου πλούσιου στο οποίο θα στόλιζε τον τοίχο δίπλα από το τζάκι  ???

 

εμένα αυτή μ' άρεσε http://www.tone-nirvana.com/19601/275459.html?cc=0.46834258339367807&sort=byuploaddate&limit=9&offset=0

 

δηλαδή απ' αυτές έχουν ας πούμε λογικές τιμές

magicalhomes.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ε καιρος δεν ειναι να αγορασεις ΚΑΝΟΝΙΚΟ μπασο?....δε θα χασεις και τιποτα ενα jazz θα δωσεις και θα παρεις ΜΠΑΣΟ... ;D

 

Στον κύριο  παραπάν  να τα πεις .....

 

Κύριος .... :-*

 

Και  ναι  είναι  αλήθεια  απο  τότε  που έχω  το classic 50ς p    το jazz  συνήθως  κάθεται..

 

Οπότε άλλο ενα p  με rosewood  ταστιερια  θα ήταν ταμάμ!

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τον 'Frusci' και τις vintage κιθάρες, έχει ενδιαφέρον η άποψή του και ενδεχομένως γιατί δεν απέκτησε την Vintage strat του 54. Έκανα ένα recall μιας κι αναφέρθηκε τ'όνομά του.

 

"Is there a guitar you’re still searching for, or something you’ve always wanted?"

There is; I’d love to have a ’59 Les Paul. For years, I really wanted one and they just kept shooting up in price. I really feel like there’s a war between people who think artistically and people who think with a business sense. Across the board, I think the world would love for people who think artistically to start thinking with more of a business mind. Just as a matter of principle, you don’t buy a guitar just because it’s a good investment. Then you’re thinking of something you’re supposed to be making music on and being creative with as something that has some sort of monetary value or economical benefits. I just don’t feel that’s a good way to think of an instrument, and it’s the same with so many things. I like paintings, but I don’t want to buy paintings just because I think of them as something I could sell one day. I want to look at them and think of them as something that makes me happy. I’d rather look at the paintings my goddaughter made me than look at something and think, “I can sell that one day.”

 

Source: http://www.vintageguitar.com/3743/john-frusciante/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Frusci εχει ΜΟΝΟ vintage κιθαρες (αξιας πολλων χιλιαδων δολλαριων) μια και πιστευει οτι

"αν δεν ειναι φτιαγμενη απο το 1950 εως το 1966 δεν ειναι...καλη" (ή κατι παρομοιο τελος παντων... ;D)... ;D...επισης εχει και αρκετους πανακριβους Marshall Major....φυσικα αναγκαστηκε να πουλησει σχεδον ολη τη συλλογη του την πρωτη φορα που εφυγε απο τους RHCP (για να τη..."χτυπησει στη φλεβα" ... :'( ) & μετα την ξαναχτισε κομματι-κομματι...

 

Τη LP του 1959 απλα δεν την αγοραζει γιατι κανει ΜΙΣΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ δολλαρια (ΑΝ βρει πραγματικη μια και κυκλοφορουν πολλες ψευτικες)...

 

I’ve been offered ’59 Les Pauls, and I’d love to play one. But they’re just too expensive to rationalize

 

και φυσικα συμφωνω μαζι του μια και καμμια κιθαρα δεν αξιζει μισο εκατομμυριο δολλαρια.....

 

την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ 54αρα δεν την αγορασε εκεινη την εποχη γιατι απλα ο φιλος μου ηθελε να την κρατησει για τον εαυτο του (μετα αλλαξε γνωμη).....βεβαια ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ μισο εκατομμυριο δολλαρια...

 

Παντως ειχε μεσολαβησει απο οτι μου ειχε πει για την πωληση μιας 59αρας LP και θυμαμαι

οτι δεν ειχε κοιμηθει για 4 βραδια....οταν την ειχε στην κατοχη του απο το φοβο του μην κλαπει.. μεχρι να ερθει ο Σαουδαραβας με τους 3 σωματοφυλακες για να την παρει... ;D    

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Frusci εχει ΜΟΝΟ vintage κιθαρες (αξιας πολλων χιλιαδων δολλαριων) μια και πιστευει οτι

"αν δεν ειναι φτιαγμενη απο το 1950 εως το 1966 δεν ειναι...καλη"... ;D...επισης εχει και αρκετους πανακριβους Marshall Major....φυσικα αναγκαστηκε να πουλησει σχεδον ολη τη συλλογη του την πρωτη φορα που εφυγε απο τους RHCP (για να τη..."χτυπησει στη φλεβα" ... :'( ) & μετα την ξαναχτισε κομματι-κομματι...

 

Τη LP του 1959 απλα δεν την αγοραζει γιατι κανει ΜΙΣΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ δολλαρια (ΑΝ βρει πραγματικη μια και κυκλοφορουν πολλες ψευτικες)...την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ 54αρα δεν την αγορασε εκεινη την εποχη γιατι απλα ο φιλος μου ηθελε να την κρατησει για τον εαυτο του (μετα αλλαξε γνωμη).....βεβαια ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ μισο εκατομμυριο δολλαρια...

 

Παντως ειχε μεσολαβησει απο οτι μου ειχε πει για την πωληση μιας 59αρας LP και θυμαμαι

οτι δεν ειχε κοιμηθει για 4 βραδια....οταν την ειχε στην κατοχη του απο το φοβο του μην κλαπει.. μεχρι να ερθει ο Σαουδαραβας με τους 3 σωματοφυλακες για να την παρει... ;D    

:o :o :o :o

Superfunk... Get a life man!!  ;D ;D

 

Άκρως ενδιαφέρουσα απάντηση. Σχετικά με τις strat του, ναι έχω διαβάσει τα περί vintage strat που διαθέτει. Φυσικά δεν είχα αντίληψη του κόστους της 59άρας LP αλλά και πάλι... Το μισό Εκατομμύριο δολλάρια αναρωτιέμαι αν είναι 'ποσό' απαγορευτικό για τέτοιους παίκτες που κολυμπάνε στα ... γιου εσ ει ντόλαρς! Προφανώς μέχρι κι αυτοί έχουν κάποιο όριο στα ποσά που διαθέτουν αγορά εξοπλισμού  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς μέχρι κι αυτοί έχουν κάποιο όριο στα ποσά που διαθέτουν αγορά εξοπλισμού 

 

ε αν σκεφτεις τι αγοραζει καποιος με μισο εκατομμυριο δολλαρια....θα καταλαβεις οτι υπαρχουν και ορια στο GAS... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αν σκεφτεις τι αγοραζει καποιος με μισο εκατομμυριο δολλαρια....θα καταλαβεις οτι υπαρχουν και ορια στο GAS... ;D

Ανάλογα σε τί λογική θα μπεις. Αν το αναλογιστώ με τα ποσά που εισπράττουν αυτοί οι καλλιτέχνες, δεν μου κάνει αίσθηση. Αν το πάμε στα δικά μας μέτρα και σταθμά, ε τότε απλά  ;D ;D ;D ;D

 

Πέρα από αυτά, πραγματικά άκρως ενδιαφέρουσες πληροφορίες από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεν είχα διαβάσει το όλο post και πραγματικά well done!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά,θα είμαι λίγο off topic,αλλά μιας και το διάβασα,αλλά έχω πλήρη άγνοια επί του θέματος,πόσο μεγάλη απόσταση υπάρχει σε μια vintage κιθάρα και στην αντίστοιχη reissue;;

 

Είδα ένα vid με τον Eric Johnson να τεστάρει μια American Strat του 56' και την αντίστοιχη ''σημερινή''.

 

*Μη με φάτε,αλλά θεώρησα ότι εδώ είναι το κατάλληλο thread!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,θα είμαι λίγο off topic,αλλά μιας και το διάβασα,αλλά έχω πλήρη άγνοια επί του θέματος,πόσο μεγάλη απόσταση υπάρχει σε μια vintage κιθάρα και στην αντίστοιχη reissue;;

 

 

 

Τωρα πια ΚΑΜΜΙΑ,οι νεες RI ειναι 100% σωστες με φοβερη επιμονη σε λεπτομερειες ,απλα οι καινουργιες  ειναι ΠΟΛΥ καλυτερα κατασκευασμενες (μια και δεν εχουν τις αστοχιες που ενα χειροποιητο οργανο ΜΑΖΙΚΗΣ παραγωγης ειχε στα 50s & 60s) χωρις neck gaps,στραβα neck pockets κτλ.

 

οι παλαιοτερες RI ειχαν αρκετες διαφορες (λαθος body contours,λαθος 12 fret dot spacing,λαθος φινιρισματα,λαθος neck profiles κτλ...) τους πηρε 25 χρονια να τις φτιαξουν ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιες με τις original (οχι βεβαια και πως οι original ηταν ολες ιδιες μια και καμμια δεν ηταν 100% ιδια με την αλλη)...

 

long live the cnc router!!! ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τότε θα είμαι πολύ αφελής αν ρωτήσω γιατί οι vintage κοστίζουν 30.000 και οι reissue ξεκινούν από 1.200 πχ;; ??? ???

 

 

*Να σου ζήσει ο κούκλος και να τον καμαρώνεις μια ζωή! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου