Προς το περιεχόμενο

AKG K240 Τι έχετε να πείτε ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις απέκτησα ένα ζεύγος, αλλα δεν είμαι αυχαριστημένος :-\  με την ένταση. Η ποιότητα μπορώ να πώ οτι είναι αρκετά καλή... λοιπόν τι έχετε να πείτε ;

Τώρα κατάλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πριν κρινουμε, θα μας δωσεις καποιες παραπανω λεπτομερειες:

 

1) Που τα χρησιμοποιησες

2) Σε τι περιβαλλον

3) Με τι εξοπλισμο

 

 

Ολα αυτα και αλλα τοσα, ειναι αρκετοι λογοι για ενα ζευγαρι ( φημισμενων κατα γενικη ομολογια ) ακουστικων να μην αποδιδουν οσο θα επρεπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος η ένταση είναι κατά γενική ομολογία γνωστό μειονεκτηματάκι των Κ240, τουλάχιστον αυτό θυμάμαι απ'την εποχή που έκανα έρευνα αγοράς για ακουστικά, στις αρχές του 2000. Και από προσωπική ακρόαση θεωρώ οτι ισχύει αλλά και ψάχνοντας σε reviews όλοι αυτό επισήμαιναν. Τώρα αν έχει αλλάξει κάτι από τότε...

 

www.myspace.com/nikostsekos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προείπα το ζέυγος αποκτήθηκε σήμερα οπότε υπάρχει δυνατότητα επιστροφής. Αν λοιπόν έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε παρακαλώ μη διστάσετε ....

Τώρα κατάλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική επιλογή και μεγάλος έρωτας από τότε : SONY MDR-7506

Εκέινη την εποχή ήταν στην ίδια κατηγορία τιμής με τα Κ240, τώρα δε ξέρω καν αν υπάρχουν (ελπίζω γιατί θέλω ένα δεύτερο ζευγάρι για backup αν και μετά από 7 χρόνια καθημερινής πολύωρης χρήσης έχει ξεφτίσει μόνο το δέρμα στα μαξιλαράκια)

www.myspace.com/nikostsekos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς! Ξέχασα κάτι σημαντικότατο (παρόλο που εννοείται...): Ο,ΤΙ και να σου πει ο οποιοσδήποτε, άκουσέ τα πρώτα με μουσική που γνωρίζεις καλά.

www.myspace.com/nikostsekos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις τα Studio ή τα Monitor? Τα studio εχουν 55Ohms αντισταση (πιο ευαισθητα=δυνατα) ενω

τα Monitor 600Ohms.Μαλλον χρειαζεσαι ενα ενισχυτη ακουστικων.

Τα συνδεεις κατευθειαν στην καρτα ηχου?Αν εχεις καποια κονσολα δοκιμασε να τα συνδεσεις

στην εξοδο ακουστικων της.

Ριξε ενδεικτικα μια ματια εδω http://www.thomann.de/gr/cat_PG_1.html?gf=headphone_preamps&oa=pra

Εγω εχω τα K141 Monitor(600Ohm) και τα Κ271 Studio(55Ohm).Τα 271 παιζουν και σε mp3 player με μια χαρα

ενταση ενω τα 141 θελουν πολυ γκαζι για να ακουσεις δυνατα(αν και με τα ακουστικα δεν ειναι και οτι

καλυτερο να τα "χωνεις" για πολυ ωρα,καποτε επαιξα 1 ωρα κιθαρα με τα ακουστικα τσιτα και μετα τα αυτακια

μου ηταν σαν να ειχα παει συναυλια :()

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κλασσικό το πρόβλημα. Τα έχουν κάνει έτσι για να χρησιμοποιούνται και καλά σε studio με preamps. Αν μπορείς να τα αλλάξεις πάρε την άλλη σειρά (αυτό που λέει κι ο prodmaster, δε θυμάμαι απλά ποιά είναι τα πιο "δυνατά" τα m ή τα s), ή χτύπα τα 171 ή 271 που τα σπάνε όλα!! :) Κάνε την αλλαγή και θα είσαι ok και με την ένταση και θα έχεις και καταπληκτικό ήχο. Εγώ τα akg δεν τα αλλάζω με τίποτα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου