Προς το περιεχόμενο

AKG K240 Τι έχετε να πείτε ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά επειδή θέλω κι εγώ να πάρω ακουστικά στην ίδια κατηγορία, θέλω τη γνώμη σας! Είμαι ανάμεσα στα 4 akg, 171,141,240,271 και αναρωτιέμαι και πόσο καλό θα ήταν αυτό: http://www.thomann.de/gr/audio_technica_athm40fs.htm βλέπω ότι έχει πολύ ευρεία frequency response, αλλα αυτό δεν λέει κάτι για την ποιότητα και δεν ξέρω επίσης και αν χρειάζεται τόσο ευρεία.

 

Τα θέλω για χρήση studio, για monitoring, μίξεις κλπ Αλλά και για γενικότερη χρήση. Η κύρια απορία μου είναι τι να προτιμήσω closed, ή half-open? Ποιές οι κύριες διαφορές τους? Θέλω επίσης να μην είναι τόσο κουραστικά για πολύωρη χρήση. Φαντάζομαι τα half-open υπερτερούν στον τομέα αυτό, αλλά σε τι υστερούν?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε μου εγώ δεν θα τα άλλαζα, εξάλλου αυτά έχω κι εγώ..  ;D

Καταρχάς θεωρούνται ιστορικά ακουστικά, ποιοτικότατα και κορυφέα. Εγώ προσωπικά ότι μίξεις έχω κάνει τα ίδια στοιχεία διακρίνω όταν ακουω μετά τις μίξεις χωρίς τα 240. Κι εγώ έχω την έκδοση που υστερεί έντασης και καλά υπερτερεί σε flat ¨ηχο (δεν έχω ακούσει τα άλλα ΑΚg για να δω αν ισχύει αυτή η ραδιο αρβύλα). Παντως κάπου είδα ότι κι ο yameth έχει προτίνει τα akg240 600omhs και αυτό από μόνο του το θεωρώ πολύ καλό.

Γενικώς θα πρότεινα να μείνεις σε akg, κρατα αυτά πουπήρες κι αν θες πάρε και ενα δεύτερο ζευγάρι με πιο ένταση για να εχεις και δεύτερη perspective στις μίξεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα 141 studio, που τα έχω , μπορώ να πώ οτι για τα λεφτά τους είναι καλά, δεν έχουν πρόβλημα έντασης (τα έχω χρησιμοποιήσει, μέσω κάρτας ήχου και μέσω εξόδου ακουστικών του triton) και στις ερασιτεχνικες ας το πούμε μείξεις μου όποτε τα χρησιμοποίησα ήταν ρεαλιστικότατα.

 

δεν χρωματίζουν καθόλου, και έχουν καλή απόδοση στα μπάσα , δεν διαπίστωσα ποτέ παραμορφωση,

 

Για τα άλλα μοντελα, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, γιατι ουδέποτε τα είχα,

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα χρησιμοποιήσεις για ηχογράφηση προφανώς κλειστά, αλλιώς εγώ θα έπαιρνα semi. Τα 171 που έχω τα λατρεύω, τα 140 που έχω χρησιμοποιήσει είναι επίσης καλά και όσο (λίγο) έχω ακούσει τα 271 ακόμα καλύτερα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος που 40ρίζει, μουσικός και με πολύ μεγάλη εμπειρία μου είχε δανίσει τα κ271 για ενα demo και πραγματικά μου αρέσαν πάρα πολύ..Ο ίδιος που έχει ακούσει παααρα πολλά, βάζει το χέρι του στη φωτιά γι'αυτα....Αυτα!

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ζευγάρι Κ240 από το 1978 !!! Δώρο του θείου μου.

Τα δεύτερά μου είναι 271.

Εξίσου καλά (αλλά τα 240 είναι μύθος).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά και καλά σε όλους και πάλι,

 

Τα K240 studio που έχω είναι φανταστικά ακουστικά. Ξεκούραστα στο αυτί και ώς εργονομία και ώς ηχητικό αποτέλεσμα.

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει σε σχέση με άλλα ακουστικά είναι ότι δεν έχουν τουμπανιασμένο ήχο που να νοιώθεις τα αυτιά σου σαν να ήσουν σε συναυλία ακριβώς μπορστά από τα PA.

 

Οι εντάσεις που έχουν τα συγκεκριμένα ακουστικά είναι καλές αλλά δεν παραμορφόνουν λόγω της υψηλής αντιστασής τους.

 

Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλά ακουστικά και θα προτεινα στον poster του thread να μην τα αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να ηχογραφήσεις φωνή, όσο ο τραγουδιστής φοράει half-open, ή θα πιάνει το μικρόφωνο τον ήχο που βγαίνει από τα ακουστικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πιστεύω είναι το μόνο που με εμποδίζει να πάρω ανοιχτά! Μήπως να πάρω ένα καλό ζευγάρι ανοιχτά και να πάρω και ένα φτηνό κλειστά (σε στυλ t.bone) για την ηχογράφηση φωνής? Αλλά αναρωτιέμαι μήπως από το φτηνό κλειστό φεύγει περισσότερος ήχος από το ακριβό ανοιχτό, γιατί είχα ένα κλειστό behringer που έφευγε πολυυυς ήχος! Αν είναι να πάρω ένα και καλό κλειστό είναι πολύ κουραστικό σε σχέση με το ανοιχτό? Γιατί έχω και ευαίσθητο κεφάλι (πονοκεφάλους κλπ)  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου