Προς το περιεχόμενο

Panning... πότε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρά! Κατά τη διαδικασία της μίξης, συνηθίζω να panάρω το κάθε track αμέσως μετά την ηχογράφησή του.. Διάβασα κάπου όμως ότι είναι καλύτερο να panάρεις τα tracks αφού αυτά πρώτα κομπρεσαριστούν και περάσουν από eq.. Αυτό υποτίθεται σου δίνει μια πιο καθαρή μίξη γιατί το να κάνεις το κάθε όργανο να "κόβει" στη μίξη πρωτού στείλεις το καθένα αριστερά/δεξιά είναι πιο δύσκολο.. Ποιά η άποψή σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με αυτό που διάβασες, συνήθως μετά από κάθε ηχογράφηση προσπαθώ να φτιάξω τον ήχο με κομπρέσσορες και eq ώστε να έχω καθαρή εικόνα του τί έχει ηχογραφηθεί. Το πανάρισμα θα το κάνω αφού έχω ολοκληρώσει τα κυριότερα μέρη της ηχογράφησης. Βέβαια το πανάρισμα σε κρουστά/ντραμς είναι άλλη ιστορία καθώς είναι απαραίτητο να το δουλέψεις σωστά πριν ηχογραφήσεις κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός του paning των τυμπάνων που είναι ψιλό στάνταρ (τουλάχιστον για τα γούστα μου) τα υπόλλοιπα τα κρατάω στη μέση μέχρι να ολοκληρωθεί η φάση της ηχογράφησης, γιατί καταρχήν δεν ξέρω μέχρι να τελειώσει κάτι πόσα κανάλλια θα γράψω και τι....καθώς στη διαδικασία της παραγωγής πολλές φορές προστίθονται ή αφαιρούνται ιδέες-κανάλια κλτπ. Οπότε μετά πάω σε εντάσεις, editing, eq, compressing, και τέλος Paning για να έρθει το κερασάκι στη τούρτα! ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το είδος, το τι όργανα γράφεις, ΠΩΣ τα γράφεις, τι πηγές έχεις κλπ... Αν γράφεις κάτι που θέλει 10 διαφορετικές ρυθμικές κιθάρες όλες με distortion και τις αφήσεις όλες στη μέση και πας να κάνεις comp και eq θα τρομάξεις... Ειδικά αν πέσουν από πάνω φωνές, πλήκτρα, σόλο, μπάσο και δε συμμαζεύεται... Αν γράφεις τώρα κάτι που έχει 1 κιθάρα, μπάσο, πλήκτρα ε τότε ναι είναι καλύτερο να το κάνεις μετά ρε παιδί μου για να δεις και τι χρειάζεται ντουμπλάρισμα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γράφεις κάτι που θέλει 10 διαφορετικές ρυθμικές κιθάρες όλες με distortion και τις αφήσεις όλες στη μέση και πας να κάνεις comp και eq θα τρομάξεις... Ειδικά αν πέσουν από πάνω φωνές, πλήκτρα, σόλο, μπάσο και δε συμμαζεύεται...

 

Kαλά εννοείται!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα σε ενδεικτικό pan απ'αρχής, χωρίς υπερβολές (κάτι που βεβαίως μάλλον θα αλλάξει) αρκεί να γίνεται και έλεγχος σε mono ακρόαση γιατί μπορεί να υπάρχουν εκτός φάσης πράγματα που με το μοίρασμα να καμουφλάρονται. Ιδιαίτερα συχνό σε biamping ή multi reamping.

Nullius in Verba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και χαρά! Κατά τη διαδικασία της μίξης, συνηθίζω να panάρω το κάθε track αμέσως μετά την ηχογράφησή του.. Διάβασα κάπου όμως ότι είναι καλύτερο να panάρεις τα tracks αφού αυτά πρώτα κομπρεσαριστούν και περάσουν από eq.. Αυτό υποτίθεται σου δίνει μια πιο καθαρή μίξη γιατί το να κάνεις το κάθε όργανο να "κόβει" στη μίξη πρωτού στείλεις το καθένα αριστερά/δεξιά είναι πιο δύσκολο.. Ποιά η άποψή σας?

 

καλησπέρα και από εμένα,νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιος "χρυσός" κανόνας για το Panning...εγώ προσωπικά δεν συνηθίζω να πανάρω πρίν επεξεργαστώ τις πηγές,αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάτι είναι σωστό ή λάθος..πάντα τσέκαρε αφού πανάρεις κάτι πως ακούγεται Μονοφωνικά στο σύνολο της μίξης...ένας είναι βέβαια ο σίγουρος τρόπος να δείς τι σου ταιριάζει...μίξαρε το ίδιο κομμάτι πρώτα πανάροντας και κάνοντας μετά το processing και τούμπαλιν και αποφάσισε τι σ αρέσει! :P

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου