Προς το περιεχόμενο

Das Fuzz GE. Τι λέει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Λοιπόν Noizaδες θα ήθελα τη γνώμη σας για το Das Fuzz Ge της Baja Tech Custom.

Αν το έχετε ακούσει θέλω να κάνετε τα σχόλιά σας περί αυτού.

Παραθέτω το σχετικό link εδώ : www.bajatechcustom.com

      Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οπως το ακουσα... αλλο ενα Fuzz Face clone...  ΟΚ...

 

"μαγικα" τρανζιστορ που κανουν "μαγικα" Fuzz, δυσκολα βρισκεις πλεον.

Το πιθανοτερο να εχει τα re-issue AC128 που ειναι μαπες. Αλλα και άλλα να εχει, οκ μια χαρα fuzz οπως ολα. (και σιγουρα θα εχει και αναστροφα πολωμενες διοδους για θερμικη σταθεροποιηση. το λεει αλλωστε) (οχι οτι καλυτερο για τον ηχο παντως, κατ'εμε)

 

Ο τυπος στο βιντεακι παιζει με ενα κιλο delay και σε ηδη "βρωμικο" ενισχυτη...

Δεν χαμηλωσε volume να δουμε αν καθαριζει (κλασσικο τεστ για FuzzFace).

 

 

Να σου πω την αληθεια, δεν συγκινηθηκα...

 

Αλλα One man's garbage, other man's treasure...  ;)

 

Αν σ'αρεσει και εχεις τη δυνατοτητα να το ακουσεις στο δικο σου Setup, παρ' το.

 

Αλλα κλωνους fuzzface θα βρεις παντου, και αν δεν απατωμαι και στην εγχωρια custom αγορα (βλ. jam)

 

οκ. κι εγω φτιαχνω, αλλα κυριως για μενα και φιλους

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια, δεν συγκινηθηκα...

 

Κανένα, μα κανένα fuzz δεν ακούγεται καλό σε online κλιπάκια. Είναι χαρακτηριστικό της περίεργης φύσης τους. Πρέπει οπωσδήποτε να παίξει κάποιος με αυτό για να διαμορφώσει άποψη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω της απλοϊκότητας του σχεδίου του, σχεδόν το 95% του ήχου ενός Germanium Fuzz οφείλεται στο τι τρανζίστορ φοράει.

 

Εκ πείρας και προσωπικά μιλώντας, τα καλύτερα τρανσίστορ για fuzz είναι τα NOS OC44, AC128 (τα reissue της Tunsgram δεν είναι άσχημα), και ΝΚΤ275 (τα οποία δυστυχώς είναι πολύ ευαίσθητα στις αλλαγές της θερμοκρασίας...σε αντίθεση με τα OC44 που είναι πολύ σταθερά και δεν χρειάζονται extra διόδους για θερμική σταθεροποίηση).

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν κάποιος κατασκευαστής έχει και χρησιμοποιεί NOS germanium transistor, το λέει γιατί τον συμφέρει να το πει...οπότε το γενικό "selected germanium transistors" μπορεί να σημαίνει οτιδήποτε...

 

Επίσης όπως πολύ σωστά ανέφερε ο alderbody, ένα βασικό χαρακτηριστικό ενός καλού fuzz είναι το πόσο καλά καθαρίζει με το volume της κιθάρας...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω της απλοϊκότητας του σχεδίου του, σχεδόν το 95% του ήχου ενός Germanium Fuzz οφείλεται στο τι τρανζίστορ φοράει.

 

Εκ πείρας και προσωπικά μιλώντας, τα καλύτερα τρανσίστορ για fuzz είναι τα NOS OC44, AC128 (τα reissue της Tunsgram δεν είναι άσχημα), και ΝΚΤ275 (τα οποία δυστυχώς είναι πολύ ευαίσθητα στις αλλαγές της θερμοκρασίας...σε αντίθεση με τα OC44 που είναι πολύ σταθερά και δεν χρειάζονται extra διόδους για θερμική σταθεροποίηση).

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν κάποιος κατασκευαστής έχει και χρησιμοποιεί NOS germanium transistor, το λέει γιατί τον συμφέρει να το πει...οπότε το γενικό "selected germanium transistors" μπορεί να σημαίνει οτιδήποτε...

 

Επίσης όπως πολύ σωστά ανέφερε ο alderbody, ένα βασικό χαρακτηριστικό ενός καλού fuzz είναι το πόσο καλά καθαρίζει με το volume της κιθάρας...

 

Τα OC44 ειναι πολυ super γενικως. Αν και τα εχω δοκιμασει μονο σε rangemaster, δεν ειναι ασχημη η ιδεα σου να κανω μια δοκιμη και σε FF.

Θυμαμαι εβγαζα εναν καταπληκτικο ηχο με FF (AC128) και RM (OC44),

αλλα απιστευτα θορυβωδη λογω της φυσης του FF...

 

Τωρα με εβαλες σε σκεψεις... θα παρω μερικα OC44 και θα ξαναρχισω τα πειραματα...    :)

 

Ωραιο Fuzz ειναι και το Maestro FZ-1 (ο πατερας των Fuzz... / για τους αμυητους, το Fuzz που χρησιμοποιησε ο Richards στο intro του satisfaction).

Αλλα πολυ "δυσκολος" ο ηχος...  ;) [με τα θρυλικα 2Ν2613/4]

 

ωχ... μαλλον παραξεφυγα off-topic  :-[

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, αυτό που είχα γράψει κι εγώ σε ένα παλιότερο θρεντ για τα fuzz, απαντώντας σε κάποιον που τα θεωρούσε πανεύκολα να φτιαχτούν: επειδή ακριβώς είναι μινιμαλιστικής σχεδίασης κυκλώματα, αν αλλάξεις μια τιμή ή τύπο τρανζίστορ, η μαγική συνταγή πάει στον υπόνομο...

 

Ωραιο Fuzz ειναι και το Maestro FZ-1 (ο πατερας των Fuzz... / για τους αμυητους, το Fuzz που χρησιμοποιησε ο Richards στο intro του satisfaction).

Αλλα πολυ "δυσκολος" ο ηχος...  ;) [με τα θρυλικα 2Ν2613/4]

 

ωχ... μαλλον παραξεφυγα off-topic  :-[

 

Να καταλάβω κάτι: του προτείνεις να αγοράσει ένα Maestro;  ??? ???  :o

Θα ήθελα να κάνω και μια ακόμη ερώτηση: έχεις παίξει εσύ με Maestro; (πληροφοριακά).

 

Στον συνφορουμίτη που ξεκινησε το θρεντ: αν μας πεις τι ακριβώς ψάχνεις με το Das Fuzz, ίσως μπορέσουμε να αντιπροτείνουμε κάτι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Kατ' αρχην ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και κυρίως για τον εγκυκλοπαιδικό τους χαρακτήρα(δεν ειρωνεύομαι).

    Αυτό που θέλω αρχικά από το Fuzz  είναι να έχει ζεστό ήχο και όχι δηλαδή μια τρελή σε γκάζια παραμόρφωση που κάθε άλλο παρά vintage δίνει αισθητική(αφού αρχίζει το τζιτζίκισμα).

    Αυτό που ψάχνω θέλω να έχει αυτή τη "σαπίλα" που ένα Fuzz βγάζει ξέρεται αυτό το μπούκωμα στον ήχο, το ανακάτεμα(ελπίζω να γίνομαι κατανοητός) ειδικά όταν χρησιμοποιέιται με τον neck. Τώρα θα μου πείτε αυτό το κάνουν όλα τα Fuzz, εντάξει απλά εμένα ίσως να μου αρέσει το λίγο περισσότερο ::).

Τώρα για το συγκεκριμένο επέιδή έτυχε να το ακούσω κάποια στιγμή σας λέω ότι το volume παραείχε καλή απόκριση στο gain.

  Επίσης αυτό ξέρουμε τι trangistors φοράει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, αυτό που είχα γράψει κι εγώ σε ένα παλιότερο θρεντ για τα fuzz, απαντώντας σε κάποιον που τα θεωρούσε πανεύκολα να φτιαχτούν: επειδή ακριβώς είναι μινιμαλιστικής σχεδίασης κυκλώματα, αν αλλάξεις μια τιμή ή τύπο τρανζίστορ, η μαγική συνταγή πάει στον υπόνομο...

 

Ωραιο Fuzz ειναι και το Maestro FZ-1 (ο πατερας των Fuzz... / για τους αμυητους, το Fuzz που χρησιμοποιησε ο Richards στο intro του satisfaction).

Αλλα πολυ "δυσκολος" ο ηχος...  ;) [με τα θρυλικα 2Ν2613/4]

 

ωχ... μαλλον παραξεφυγα off-topic  :-[

 

Να καταλάβω κάτι: του προτείνεις να αγοράσει ένα Maestro;  ??? ???  :o

Θα ήθελα να κάνω και μια ακόμη ερώτηση: έχεις παίξει εσύ με Maestro; (πληροφοριακά).

 

Στον συνφορουμίτη που ξεκινησε το θρεντ: αν μας πεις τι ακριβώς ψάχνεις με το Das Fuzz, ίσως μπορέσουμε να αντιπροτείνουμε κάτι.

 

δεν προτεινω να αγορασει FZ-1. Δεν νομιζω οτι πωλειται (εκτος αν η Gibson τα δινει ακομα).

 

Αν εχω παιξει?....

 

ακομα καλυτερα. Εχω φτιαξει....

 

original spec παρακαλω...

 

FuzzTone_retro.jpg

 

και λογικα, το εχω παιξει κιολας...  ;)  ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι Alderbody αλλά η ερώτηση ήταν αν έχεις παίξει αυθεντικό παλιό... νομίζω ότι αν πάρουμε κλώνους και reissues, κι εγώ έχω παίξει με πετάλια άστα να πάνε...

 

Πίσω στο θέμα μας: ένα fuzz δεν είναι απαραίτητο να έχει καλή απόκριση στη μείωση του vol της κιθάρας. Είναι σίγουρα προσόν, και όμοιο με την συμπεριφορά των προπατόρων του, αλλά πολλoί δεν χρειάζονται καν αυτήν τη δυνατότητα και απλά θέλουν να κάνουν on/off με το πόδι. Πχ το κλασσικό Big Muff καθαρίζει χάλια από το vol αλλά είναι αναντικατάστατο.

 

Την περιγραφή του ήχου που θες την καταλαβαίνω απόλυτα Fusion... θέλεις ήπιο ήχο αλλά να εξακολουθεί να είναι fuzz. To Das Fuzz Ge φοράει τρανσίστορς γερμανίου (εξ ου και η ονομασία Ge), ακολουθώντας τα βήματα του πρώτου Fuzz Face. Είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι. Δεν το έχω ακούσει αλλά από ότι βλέπω, είναι προσεγμένο και δεν πιστεύω να σε απογοητεύσει.

 

Αυτές είναι οι προτάσεις μου για αυτόν τον ήχο που ψάχνεις:

 

 

http://www.mjmguitarfx.com/mjm_london_fuzz.html (εκπληκτικό αλλά αν το πάρεις από τον αντιπρόσωπο στη Δανία, θα σου έρθει πολύ ακριβότερο - στυγνοί εγκληματίες στις τιμές) http://pedaler.eu/webshop/catalog/product_info.php?currency=EUR&cPath=29&products_id=99

 

 

http://www.fulltone.com/UO.asp (αν και δεν θα σου πρότεινα fuzz με τρανσίστορ σιλικόνης γιατί ακούγονται πολύ πιο "τραχιά", αυτό είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ υλοποίηση που έχω ακούσει σε αυτόν τον τομέα... με humbuckers καλό, με ήπιους single coils σε στρατ απλά δεν πιστεύεις στα αυτιά σου - έχει και το έξτρα octave switch για χεντριξικά κόλπα. Eίσαι τυχερός γιατί πια το φέρνει ο Τhomann)

http://www.thomann.de/be/fulltone_ultimate_octave.htm

 

 

http://www.miaudio.com/NF1.htm (εξαιρετικό, πολύ προσεγμένο και όχι ξεπατικωτούρα των γνωστών κυκλωμάτων - συνεργάζεται το ίδιο ωραία με humbuckers και single coils... μπορεί να παίξει με εξαιρετική μουσικότητα ήπια αλλά και άγρια... evilgrin0003.gif δυστυχώς, δεν έχω ιδέα πού μπορείς να το βρεις, πρέπει να ψάξεις το δίκτυο λίγο μόνος σου... εδώ που μένω το βρίσκω σχετικά εύκολα)

 

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίσω στο θέμα μας: ένα fuzz δεν είναι απαραίτητο να έχει καλή απόκριση στη μείωση του vol της κιθάρας. Είναι σίγουρα προσόν, και όμοιο με την συμπεριφορά των προπατόρων του, αλλά πολλoί δεν χρειάζονται καν αυτήν τη δυνατότητα και απλά θέλουν να κάνουν on/off με το πόδι. Πχ το κλασσικό Big Muff καθαρίζει χάλια από το vol αλλά είναι αναντικατάστατο.

 

Το Big Muff ανήκει σε άλλη κατηγορία fuzz, (fuzzo-distortion θα το χαρακτήριζα εγώ) και δεν έχει τρανσίστορ  γερμανίου...To cleanability των fuzz είναι ένα χαρακτηριστικό που έχουν τα πετάλια που φοράνε τρανσίστορ γερμανίου (όπως και το rangemaster). Όταν ένα fuzz με τρανσίστορ γερμανίου δεν καθαρίζει καλά με το volume της κιθάρας, τότε τα τρανσίστορ ή δεν είναι σωστά ματσαρισμένα, ή δεν έχουν σωστό bias ή έχουν πολύ leakage που σημαίνει πως είναι ελαττωματικά.

 

Απλά αυτό που λέω εγώ και ο alderbody, είναι πως το cleanability είναι ένα καλό κριτήριο που ελέγχει την ποιότητα ενός fuzz γερμανίου. Σίγουρα στο big muff το κριτήριο αυτό δεν ισχύει.

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου