Προς το περιεχόμενο

Low input,High input και σε τι εξυπηρετεί???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω συνηθίσει στον Marshall που έχει ένα input είδα σε φωτογραφίες του Super 60 ότι έχει low και high input άλλα δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θα είναι γιατί αν έχει σχέση με τον ήχο,αυτό δεν ρυθμίζεται και με το equalizer???

 

Υ.Γ.Για πολλούς η απορία είναι ηλίθια αλλά την έχω καιρό... ;D ;D ;D

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο ξερω-αμα κανω λαθος διορθωστε με-ειναι για μαγνητες με μεγαλη εξοδο ή χαμηλη αντιστοιχα, ωστε να προσαρμοζεται το σημα καταλληλα

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο ξερω-αμα κανω λαθος διορθωστε με-ειναι για μαγνητες με μεγαλη εξοδο ή χαμηλη αντιστοιχα, ωστε να προσαρμοζεται το σημα καταλληλα

 

Οι single coil τι έξοδο 'εχουν?

 

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει να κανει με το αν ειναι single ή humbucker. Κοιτα μοντελο και εταιρια των μαγνητων σου, και ψαξε στο site της εταιριας να δεις τι εξοδο εχουν.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο ξερω-αμα κανω λαθος διορθωστε με-ειναι για μαγνητες με μεγαλη εξοδο ή χαμηλη αντιστοιχα, ωστε να προσαρμοζεται το σημα καταλληλα

 

Οι single coil τι έξοδο 'εχουν?

 

 

υπαρχουν single coils με μεγαλη εξοδο με μεγαλη εξοδο και με μικρη.......συνηθως στο low βαζεις οργανα με χαμηλο output και στο high με μεγαλη εξοδο (πχ actives)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είχα ποτέ δικό μου τέτοιο ενισχυτή, αλλά έχω την αίσθηση ότι τα "low" και "high" αναφέρονται στα gain* των αντίστοιχων εισόδων. Δηλαδή αν ένα συγκεκριμένο σήμα στην "low" είσοδο "αρπάζει" ελαφρά,  στην "high" θα "αρπάζει" λίγο περισσότερο.

Δηλαδή high output όργανο πρέπει να το βάλεις στην "low" για να καθαρίσει. 

 

(Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος)

 

 

*Μπορεί να είναι απλά μια διαφορετική διαίρεση προς ένα κοινό stage προενίσχυσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο harilatron.Στον HRD που έχω η low input έχει -6dB από την high input για να συνδέονται οι high gain μαγνήτες όταν δεν θες να αρπάζει εύκολα.. ;).Είναι πολύ χρήσιμο feature...Βέβαια,όταν βάλεις 2 κιθάρες(1 στην κάθε είσοδο) τότε αυτόματα γίνονται και οι 2 ίδιες..για την ακρίβεια γίνονται και οι 2 high :'(

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα, εκ παραδρομης τα εγραψα αντιστροφα......στο low μπαινουν κιθαρες με μεγαλυτερη εξοδο(px actives) και στο high me μικροτερη εξοδο.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου