Προς το περιεχόμενο

stella by starlight..( εκτελεση..κανονικη ομως..;-) )


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω και ενα χρονο περιπου  εχω αρχισει να κανω καποια μαθηματα με το μελος του νοιζ "less40" κοινως...σακης ζαχαριαδης ;D,σε μια προσπαθεια μου να ξεφυγω απο το κλασσικο χιλιοακουσμενο πεντατονικο  παιξιμο(οχι που δεν μαμαει ειδικα αν το παιζεις οπως μερικοι θεοι οπως Gilmour,satriani,s.r.v. και αλλοι πολλοι).νιωθω πολυ τυχερος που επεσα σε τετοιο δασκαλο και προπαντων σε τετοιο ανθρωπο!

http://www.myspace.com/zachariades

 

ετσι ειπα μετα απο τοσο καιρο να κανω μια ηχογραφηση κατω απο ενα απο τα αγαπημενα μου κομματια...το "stella by starlight".

 

ομως δεν το επαιξα μονος μου αλλα στο πρωτο μερος του κομματιου παιζει ο κολλητος μου κωστας.ακουστε τον εδω:

http://www.myspace.com/kostaskaridis

o κωστας παιζει με μια suhr Που του την πουλησε 500$ ο ιδιος ο scott henderson(τον ειχε δασκαλο στο Musicians institute στο..αμερικα),και καρφι στο amplitube στο laptop του.

εγω με την suhr,στον germino club 40 και με ενα zendrive overdrive που προσφατα αγορασα.

 

 

επειδη ειμαι τελειως στις...αρχες της προσπαθειας μου να παιζω κατω απο standards και γενικα κατω απο jazz κομματια δεν εχω καταφερει ακομα να ξεφυγω τελειως απο το παιξιμο με τα patterns και αυτο ακουγεται ασχημα πολλες φορες(γιαυτο μην κραξετε πολυ,ειναι μια καινουρια προσπαθεια για εμενα :-[)αλλα ελπιζω οταν γινω λιγο πιο εμπειρος.. ::) :P,να καταφερω μερικες φρασεις μου,να μην ακουγονται ετσι μηχανικα αλλα..κανονικα..οπως του κωστα δηλαδη ο οποιος παιζει στην αρχη και για τον οποιο τα λογια ειναι περιττα..πρεπει να τον ακουσετε απο κοντα μονο αυτο σας λεω....

παιζει μεχρι το 2:37.

 

το link για το κομματι ειναι αυτο:

 

http://www.box.net/shared/rftpcs61bf

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πανέμορφα ρε αγόρι μ.Μια χαρα είναι και τα patterns.Οι περισσότεροι τζαζίστες πάνε σε πάτερνς,ασκήσεις,ακορντοσόλα,οκτάβες παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο τακη........εκανες αυτο που πολλοι θα ηθελαν να κανουν..................αλλα ντρεπονται να το ομολογησουν  :) :) :) :) :) :) :)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο τακη........εκανες αυτο που πολλοι θα ηθελαν να κανουν..................αλλα ντρεπονται να το ομολογησουν  :) :) :) :) :) :) :)

 

+ 1

 

Μπράβο ρε μαν !

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

takis μπραβο, εισαι στο σωστο δρομο(ειναι παντως δυσκολος δρομος και θελει υπομονη)....ο φιλος σου ειναι οντως πολυ καλος και εντυπωσιαστηκα και απο το feel του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο τακη........εκανες αυτο που πολλοι θα ηθελαν να κανουν..................αλλα ντρεπονται να το ομολογησουν  :) :) :) :) :) :) :)

 

το θεμα ειναι οτι δεν το εκανα και πολυ καλα :P,αλλα ομολογω οτι τα τελευταια 2 χρονια εχω τρέλα με τα standards και γενικα με την jazz μουσικη και δεν ντρεπομαι να το ομολογησω... ;D

ευχαριστω πολυ παιδια...οντως βαγγελη,υπομονη θελει και πολλα ακουσματα και μελετη... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fenderiarhs ποιοι είναι αυτοί ρε.Προσπαθώ να καταλάβω τπτ αλλά δεν βγάζω ακρη.Μήπως αφορά κάποιον που ξέρετε?Αν είναι έτσι μη δίνεται σημασία στο μήνυμα.Πάντως για όποιον και να είναι άν το καταλαβαίνω σωστά αυτό που θες να πεις δεν ξέρω κατα πόσο στέκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fenderiarhs ποιοι είναι αυτοί ρε.Προσπαθώ να καταλάβω τπτ αλλά δεν βγάζω ακρη.Μήπως αφορά κάποιον που ξέρετε?Αν είναι έτσι μη δίνεται σημασία στο μήνυμα.Πάντως για όποιον και να είναι άν το καταλαβαίνω σωστά αυτό που θες να πεις δεν ξέρω κατα πόσο στέκει.

 

LOL μην ψαχνεις για κρυφα μυνηματα  ;) ;) ;) ;) ;) ο τακης πηγε σε δασκαλο να μαθει πεντε πραγματα σοβαρα, με καποιον να του δινει καποιες κατευθυντηριες γραμμες και καπως πιο σοβαρα θεμελια, και λιγοτερο ερασιτεχνικη θεωρητικη καταρτιση (πιστευω) , μακρια απο τη χρονοβορα διαδικασια του αυτοδιδακτου (οχι πως και αυτη ειναι κακη εξαλλου και εγω σε αυτη τη κατηγορια μπαινω).........σε ολη αυτη τη διαδικασια αναφερθηκα οτι ειναι κατι που πολλοι θα ηθελαν να κανουν αλλα.......ντρεπονται να το ομολογησουν........και φυσικα πρωτιστως αναφερομαι στον εαυτο μου για να μην υπαρχει υπονοια παρεξηγησης. Θυμαμαι μια παλια συνεντευξη του M.Knopfler ο οποιος ελεγε κατι το οποιο εμενα μου εκανε εντυπωση και μου λεει πολλα για το ποιον του ανδρος:"αφου ειχα βγαλει 3 δισκους στο Νο1 μου εκανε εντυπωση ποσα λιγα πραγματα ηξερα απο μουσικη......και ντραπηκα.......οποτε αποφασισα να καθησω μαζι με δασκαλο να τα μαθω ολα απο την αρχη....."

 

Ε αν το λεει αυτο ο Knopfler.......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου