Προς το περιεχόμενο

SOS! Δεν μπορώ να μπω στο BIOS. Δεν αναγνωρίζεται το πληκτρολόγιο!


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρίν 3 βδομάδες περίπου πήρα τον καινούριο μου pc με την εξής σύνθεση:

 

Μητρική: ASUS P5KC

Επεξεργαστής: INTEL CORE 2 DUO E6850 3.00 GHZ

Μνήμες: CRUCIAL 2GB (2X1GB) PC6400 DDR2 800MHZ

Κάρτα γραφικών: Albatron 8800 GT

Τροφοδοτικό: TAGAN TG430-U15 430W

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Το πληκτρολόγιο δεν αναγνωρίζεται απο το σύστημα πρίν μπεί στα windows!

Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να μπώ στο BIOS!

 

Θα μου πείτε πώς το ξέρω, αλλα το έχω τσεκάρει:

Έσβησα τον υπολογιστή την ώρα που φόρτωνε windows, και με έβγαλε στη γνωστή οθόνη προτροπής για ασφαλή λειτουργία. ΟΥΤΕ ΕΚΕΙ κάνει κούκου το πληκτρολόγιο.

 

Δοκίμασα και με το παλιό μου PS/2 και με USB αλλα τίποτα.

Μου φαίνεται τελείως κουλό αυτό το πράγμα... Πώς είναι δυνατόν να μην το αναγνωρίζει στην αρχή, αλλα να το έχω στα win?

 

To συστημα γενικά δεν έχει άλλο πρόβλημα, εγκατέστησα χωρίς να χρειαστεί BIOS τα windows και πάει μια χαρά. Με προβληματίζει όμως αυτό, γιατί κάποια στιγμή θα μου χρειαστεί να μπώ BIOS και δεν θα μπορώ!

 

Ελπίζω να μην βγεί άκυρο το θέμα! Έχουν ερωτηθεί χειρότερα πράγματα για υπολογιστές...

Τη βοήθειά σας!

(Ναι εσένα το λέω Alchemist. Ξέρω ότι ξέρεις!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Το πληκτρολόγιο δεν αναγνωρίζεται απο το σύστημα πρίν μπεί στα windows!

Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να μπώ στο BIOS!

 

Σίγουρα δεν ανήκει στα θέματα μουσικής τεχνολογίας :P Καλύτερα στο περί ανέμων...

 

Στο bios μπαίνεις πατώντας del άμεσα κατά την εκκίνηση του υπολογιστή και πριν την αναγνώριση συσκευών κτλ...Ένας τρόπος να τσεκάρεις για το κατά πόσο λειτουργεί το πληκτρολόγιο είναι να κάνεις επανεκκίνηση με ενεργοποιημένο το caps lock (ή num lock κτλ). Για όσο το λαμπάκι είναι αναμμένο το πληκτρολόγιο λειτουργεί.

Στο bios έχει την επιλογή της φόρτωσης drivers για τις θύρες usb από το bios ή από το λειτουργικό. Άμα είναι επιλεγμένο να φορτώνει από το λειτουργικό, τότε όντως δε λειτουργούν οι usb συσκευές κατά την εκκίνηση των windows και δεν μπορείς να επιλέξεις safe mode. Ωστόσο στο bios δε γίνεται να μη μπεις...Όσο φορτώνει το bios (τα πρώτα 2-3 δευτερόλεπτα) το πληκτρολόγιο λειτουργεί.

Τέλος για να πας στην επιλογή για ασφαλή λειτουργία κρατάς πατημένο το insert κατά την εκκίνηση. Το κλείσιμο του υπολογιστή κατά τη φόρτωση των windows δεν είναι και η πλέον ενδεδειγμένη μέθοδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πληκτρολόγιο είναι;

 

Συνήθως οι m/b έχουν default να κάνουν halt on keyboard error, αλλά ίσως το γεγονός ότι δουλεύει όταν μπαίνεις στα windows δείχνει ότι δεν αναγνωρίζει κάποιο error.

 

Έχεις τσεκάρει το βύσμα της m/b αν όλα τα pin είναι ανέπαφα και στη σωστή θέση;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, αρχικα να υποθεσω οτι εχεις USB keyboard.

Πρεπει να ενεργοποιησεις μεσα απο το BIOS to "Enable Legacy USB Support."

Συνδεσε το PS2 πληκτρολογιο οταν ειναι κλειστο το PC και μετα δωσε power on.

Μπες στο BIOS και κανε την ρυθμιση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου