Προς το περιεχόμενο

Ποντενσιομετρα, πυκνωτες... τιμες


KostasP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτιαχνω μια Warmoth thinline tele με σωμα απο μαονι. Οι μαγνητες θα ειναι οι: Lollar Special T bridge & Lollar P90 (-5% τυλιγμα απο τον stock neck μαγνητη) για καλυτερο matching με τον bridge.

 

Τι προτεινετε για ποντεσιομετρα και πυκνωτες; Η αρχικη μου σκεψη ειναι να βαλω 300k Volume και TBX για tone. Ο Lollar δεν εχει πειρα με το TBX και μου προτεινε 500k με .22uf. Σκεφτηκα οτι ισως το TBX θα ειναι λιγο πιο ευελικτο αφου θα ειναι κοινο για τους δυο μαγνητες. Αυτο που ψαχνω ειναι οσο περισσοτερη μεταβολη του ηχου οταν χρησιμοποιω τα ποντεσιομετρα αλλα οχι πριμα που ξυνουν.

 

Tα concetric ειναι η καλυτερη λυση αλλα μεχρι στιγμης τα εχω αποκλεισει λογω οτι τα κουμπια τους ειναι πανασχημα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Lollar δεν εχει πειρα με το TBX και μου προτεινε 500k με .22uf.

 

Μήπως τα 500-άρια είναι πολύ πρίμα;

 

Tα concetric ειναι η καλυτερη λυση αλλα μεχρι στιγμης τα εχω αποκλεισει λογω οτι τα κουμπια τους ειναι πανασχημα...

 

Ποια concentric κοιτάς;  Εγώ είχα βάλει αυτό στην Squier 51 και θεωρώ ότι δεν αλλοιώνει πολύ την αισθητική της Tele:

 

P1010042.jpg

 

CP500.jpg

 

http://www.goeldo.de/artikel/detail.php?artnr=CP500

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε αυτο που σου προτεινει ο Jason,τα 500αρια ειναι μαμω με τους Ρ90... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε οτι σου λεει ο jason.

 

αν και αποκλειεται να σου ειπε πυκνωτη .22μF  :o

 

.022μF, ναι...

 

με .22 θα πνιγει το σημα σου...

 

και φυσικα, θα βαλεις CTS.

Για πιο μεγαλη σιγουρια (απο πλευρας actual τιμης), παρε τα απλα του RS Guitarworks. Τα superpots μου φαινονται λιγο παπατζιλικι... (και ειναι μονο για volume)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως .022 μου ειπε. Προτεινεις 500k για volume & tone ή να κρατησω το TBX για tone;

 

Τα superpots ποια ειναι;

 

το TBX καλυτερα... ξεχνα το!

 

αν και υπαρχει ενα καλο Mod για να χρησιμοποιησεις το TBX, ως blender pot (σε ...Strat).  ;D

 

απο το Site του Kinmann:

 

Fenders TBX control is suitable for a blender control because it is 1Meg plus. So rather than throw the TBX pot away as many players do, save it and use it for the neck pickup mix control. Wire it as shown in this picture; and remember it works in reverse and disconnects the pickup between the Centre Detent (5) and Full (10). It only begins to mix the pickups past 5, and progressively more down to 0, where the pickups are fully mixed. Of the two white wires disappearing out the left side of the photo one goes to the neck pickup switch terminal and the other to the centre leg of the Tone pot.

 

TBX%20Mixer.jpg

 

 

τα superpots ειναι καποια CTS που τα δινει αποκλειστικα ο RS Guitarworks και ειναι υποτιθεται καλυτερα απο τα αλλα...  ;D

 

δες εδω:

http://www.rsguitarworks.net/rsstore/product_info.php?cPath=45_65&products_id=388

 

για πυκνωτη παρε κανα Paper in oil, αν θες να ριξεις κανα φραγκο παραπανω.

 

εχει και ο RS αλλα και ο Alessandro (http://www.alessandro-products.com/) και αλλοι...

 

πολλοι ενδεχομενως να σου πουν οτι δεν παιζει ρολο τι πυκνωτη θα βαλεις, και ισως εχουν δικιο αν το εξετασεις χονδρικα.

 

Αν εχεις αυτια ...σκυλου ομως, εχει και παραεχει διαφορα...

 

ΟΚ, υπερβαλλω και στις δυο περιπτωσεις. Διαφορα υπαρχει, αλλα δεν ειναι τοσο εμφανης οσο πχ, αν αλλαξεις μαγνητες (απο SC σε HB...)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ασχημη εμπειρια με το TBX; Σε μια strat το εχω παιξει και μου φανηκε βολικο. Blend pot δε μου χρειαζεται, 2 μαγνητες εχει η tele με τον 4θεσιο που θα βαλω ειμαι καλυμμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ασχημη εμπειρια με το TBX; Σε μια strat το εχω παιξει και μου φανηκε βολικο. Blend pot δε μου χρειαζεται, 2 μαγνητες εχει η tele με τον 4θεσιο που θα βαλω ειμαι καλυμμενος.

 

ασε...  εζησα μαζι του για πολλα χρονια...

 

ειχα μια American Standard του 1990 (την εχω ακομα, αλλα την ...αλλαξα λιγο)

η οποια ειχε ΤΒΧ... Ψευτικα over-πριμα και θαμπα χαμηλομεσαια.

 

Ισως με εναν καλυτερης ποιοτητας πυκνωτη στο ΤΒΧ (και μια Carbon Comp?... Μπααα) να βελτιωνοταν η κατασταση. Το εχω ακομα. Ισως καποτε το ξεθαψω και κανω κανα πειραματακι...

 

Απ την αλλη, αν σ'αρεσε βαλ' το...  Ετσι δεν ειναι?

Μην ξεχνας ομως οτι το επαιξες σε Strat οπου τα πραματα ειναι τελειως διαφορετικα, συν οτι δεν ειχες την δυνατοτητα για Α/Β τεστ.

 

Αυτο που σου ειπα για το Blender ειναι μονο για κιθαρες με 3 μαγνητες. Αλλιως δεν εχει νοημα. (εχει βεβαια αν το καλοσκευτεις, αλλα λιγο extreme)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

σε μια κιθαρα θα εχω μονο εναν minihumbucker κ θα βαλω μονο ενα Volume!

τι ποντεσιομετρο προτεινετε?

250αρι η 500αρι

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μια κιθαρα θα εχω μονο εναν minihumbucker κ θα βαλω μονο ενα Volume!

τι ποντεσιομετρο προτεινετε?

250αρι η 500αρι

 

500αρι audio. (φροντισε να ειναι τουλαχιστον 500ΚΩ, αν οχι πολυ κοντα)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου