Προς το περιεχόμενο

Το G5 των PC


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Ποιός είναι αυτός ο jazg επιτέλους;

2. Ως συνέπεια του (1): Ποιά είναι η ερώτηση του jazg που δεν έχει ουσιαστική απάντηση;

 

Γεράσιμος

 

Δες εδώ.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ikon,

 

σχετικά με τα υπόλοιπα σχόλια να πω τα εξής:

 

1. Τα benchmarkings αξιολογούνε τεχνικά χαρακτηριστικά. Ακόμα και το RMAA αυτή τη δουλειά κάνει (δεν ξέρω αν χρησιμοποιεί ψυχοακουστικά στοιχεία, αλλά και να το κάνει πάλι specs μετράει, πιο ανθρώπινα). Είναι όμως ένα αντικειμενικό κριτήριο, αρκετά ασφαλές για κοινή χρήση και βάση μίας κουβέντας.

 

2. Ο καθένας έχει τον τρόπο του στο να δουλεύει. Μπορεί τα Mac να σε εμπνέουν. Δεν αμφιβάλω και βάζω στην άκρη το κάθε benchmark και το κάθε χαρακτηριστικό και "μαζί σου", ας είναι και χειρότερο που λέει ο λόγος. Αυτό όμως είναι υποκειμενικό και δεν μπορώ να στο προτείνω αν δε σε ξέρω. Οι προσωπικές εμπειρίες που γράφονται κατά καιρούς είναι πολύτιμες.

 

Τα RMAA test που είχε ξεκινήσει ο dither σε αυτό ακριβώς βοηθάνε. Να υπάρχει μία βάση. Το παράδειγμα που έδωσα με τα ProTools είναι ένα αντικειμενικό κριτήριο για κάποιον που μπορεί να αμφιταλαντεύεται. Τώρα, "παίζει καλά", "κρασάρει" κλπ. εξαρτάται και γι'αυτό χρειάζονται οι εμπειρίες.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα προσπεράσω όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά γιατί δεν είμαι ειδικός και τα βαριέμαι και λίγο.

 

Φίλε μου ' date=' αυτό είναι το πρόβλημα στη κουβέντα μας. Επειδή έχεις άγνοια , συνεχώς προσπερνάς τα τεχνικά χαρακτηριστικά και επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια.

 

Βλέπω ότι υποστηρίζεις πολύ έντονα τις απόψεις σου, που ακριβώς στηρίζεσαι, στα benchmarks μόνο?
Στη περίπτωση που δεν το έχεις καταλάβει ακόμα , στα benchmarks που τόσο σνομπάρεις στηρίζεται όλος ο κόσμος που γνωρίζει από υπολογιστές για να συγκρίνει τις επιδώσεις τέτοιων συστημάτων. ¶λλος τρόπος μπορεί να είναι και το κληρονομικό χάρισμα αλλά εγώ δυστυχώς δεν το έχω και στηρίζομαι με αυτά. Αν εσύ το έχεις μπράβο σου May the force be with you ...

 

Αν έχεις δουλέψει με G5 και έχεις βγάλει αυτά τα αποτελέσματα τότε πάω πάσο και τελειώνει εδώ η κουβέντα και σου χαρίζω και τα ηχεία μου που τα χρωστάω ακόμα.

Έχω δουλέψει με G5 ' date=' G4 , G3 κλπ σε συνδυασμό με protools , όπως επίσης έχω δουλέψει με όλα τα παλιότερα μοντέλα mac από την εποχή των quadra με Motorola 68040 (τότε τα mac ήταν πραγματικά γρήγορα σε σχέση με τα pc) Πιο πριν δούλευα με Atari. Pc έπιασα στα χέρια μου το 94 και το μίσησα γιατί έπρεπε να εγκαταστήσω MS-DOS , windows 3.1 και να αλλάζω τα jumpers των καρτών ήχου για να μην υπάρχει IRQ conflict. Με βαριά καρδιά το έμαθα και αυτό γιατί είμαι επαγγελματίας και έπρεπε να το ξέρω αλλά τότε προτιμούσα τα mac. Από τότε όμως μέχρι σήμερα έχουν περάσει έτη φωτός τεχνολογικής προόδου στα PC και καλό θα είναι να είμαστε πάντα ενημερωμένοι με τις εξελίξεις για να μπορούμε να αγοράζουμε αυτό που πραγματικά συμφέρει εμάς και όχι τις εταιρίες. Επίσης να σoυ υπενθυμίσω ότι δεν είμαι moderator στη κατηγορία με υπολογιστές για τα ωραία μου τα μάτια, κάτι θα ξέρω και γω ... Τα ηχεία σου κράτα τα θα σου χρειαστούν. Μια συμβουλή θα σου δώσω μόνο και αν θέλεις ακού τη , σε τεχνικά θέματα διάβαζε όσο μπορείς , ενημερώσου από πολλές πηγές και σχημάτισε την δική σου άποψη. ¶ν δεν έχεις δική σου άποψη , μην μεταφέρεις τις απόψεις άλλων αν δεν είσαι σίγουρος ότι είναι έγκυρες.

 

Οι επαγγελματίες έχουν σκοπό το σωστό αποτέλεσμα γιατί εξαρτάται το ψωμί τους απο αυτό, δεν πιστεύω ότι έχουν την πολυτέλεια για πειραματισμούς και παιχνίδια.

Σωστά τα λες .Επειδή κάποιος έχει studio επαγγελματικό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να γνωρίζει από υπολογιστές ή ότι ξέρει τι είναι καλύτερο τεχνολογικά γι αυτόν. Όσοι λοιπόν έχουν επαγγελματικό studio και δεν γνωρίζουν από υπολογιστές θα ρωτήσουν κάποιο γνωστό τους Guru που τον εμπιστεύονται. Οι PC απόκτησαν το προβάδισμα στις επιδόσεις σε σχέση με τα mac τα τελευταία 2 με 3 χρόνια. Στα διάφορα studios χρησιμοποιούν mac για πολλά χρόνια κυρίως με τα protools.Καταλαβαίνεις ότι αν κάποιος έχει mac για τόσα χρόνια και οι γνώσεις του σχετικά με τα σύγχρονα pc είναι περιορισμένες δεν και ο πιο αντικειμενικός συμβουλάτορας. Όποιος όμως γνωρίζει από υπολογιστές γενικότερα και δεν έχει παρωπίδες ξέρει και τι να αγοράσει.

 

 

Επίσης με κουράζει αυτή η αντιπαράθεση όπως φαντάζομαι και εσάς.

 

Συμφωνούμε, ειδικά όταν έχεις γράψει την ιστορία της ζωής σου για κάτι που όπως εσύ είπες δεν έχεις προσωπική εμπειρία και βαριέσαι να διαβάσεις τα benchmarks και τα τεχνικά για να ενημερωθείς .Παρε λοιπόν πρώτα ένα G5 και μετά τα ξαναλέμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου' date=' αυτό είναι το πρόβλημα στη κουβέντα μας. Επειδή έχεις άγνοια , συνεχώς προσπερνάς τα τεχνικά χαρακτηριστικά και επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια.[/quote']

 

To ότι δεν ξέρω κάτι τόσο καλά όσο εσύ δεν πάει να πει ότι έχω άγνοια,

θα μπορούσα και εγώ να πω ότι εσύ έχεις "άνοια" διότι δεν καταλαβαίνεις μερικά πράγματα όπως πχ ότι δεν υποστηρίζω τα mac και απλά προσπαθώ

να βγάλω συμπεράσματα βλέποντας τους ισχυρισμούς και των δυο πλευρών.

 

Στη περίπτωση που δεν το έχεις καταλάβει ακόμα ' date=' στα benchmarks που τόσο σνομπάρεις στηρίζεται όλος ο κόσμος που γνωρίζει από υπολογιστές για να συγκρίνει τις επιδώσεις τέτοιων συστημάτων. ¶λλος τρόπος μπορεί να είναι και το κληρονομικό χάρισμα αλλά εγώ δυστυχώς δεν το έχω και στηρίζομαι με αυτά. Αν εσύ το έχεις μπράβο σου [/quote']

 

Δεν σνομπάρω καθόλου τα benchmarks απλά έχουν αναφερθεί ήδη

όλα αυτά και ο καθένας μπορεί να μπει και να τα δει. Όσο για το κληρονομικό χάρισμα δεν χρειάζεται να σχολιάσω.

 

Έχω δουλέψει με G5 ' date=' G4 , G3 κλπ[/quote']

 

Αυτή η δήλωση θα έφτανε να τελειώσει η κουβέντα μας αλλα φαίνεται ότι δεν σου έφτανε αυτό.

 

Μια συμβουλή θα σου δώσω μόνο και αν θέλεις ακού τη ' date=' σε τεχνικά θέματα διάβαζε όσο μπορείς , ενημερώσου από πολλές πηγές και σχημάτισε την δική σου άποψη. ¶ν δεν έχεις δική σου άποψη , μην μεταφέρεις τις απόψεις άλλων αν δεν είσαι σίγουρος ότι είναι έγκυρες.[/quote']

 

Ίσως το μόνο νηφάλιο πράγμα που είπες.

 

Σωστά τα λες .Επειδή κάποιος έχει studio επαγγελματικό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να γνωρίζει από υπολογιστές ή ότι ξέρει τι είναι καλύτερο τεχνολογικά γι αυτόν. ................... Όποιος όμως γνωρίζει από υπολογιστές γενικότερα και δεν έχει παρωπίδες ξέρει και τι να αγοράσει. .

 

Όποιος είναι επαγγελματίας πάντα ψάχνει το καλύτερο γι'αυτόν. Αν δεν ξέρει ρωτάει και μαθαίνει. Σημερα που όλα γίνονται με υπολογιστές δεν νοείται κάποιος να μην "ξέρει"' date=' αφόσον αυτο το μέσο είναι πια το πιο σημαντικό εργαλείο της δουλειάς του. Αν όποιος γνωρίζει, ξέρει και τι παίρνει όπως είπες, τότε το σχόλιο του jazg μένει ακόμα μετέωρο.

 

Επίσης να σoυ υπενθυμίσω ότι δεν είμαι moderator στη κατηγορία με υπολογιστές για τα ωραία μου τα μάτια.

 

Και εις ανώτερα

 

Συμφωνούμε' date=' ειδικά όταν έχεις γράψει την ιστορία της ζωής σου για κάτι που όπως εσύ είπες δεν έχεις προσωπική εμπειρία και βαριέσαι να διαβάσεις τα benchmarks και τα τεχνικά για να ενημερωθείς.[/quote']

 

Ε λοιπόν αφού βλέπεις ότι εγώ δεν είμαι ειδικός θα έπρεπε να μην είσαι

τόσο εκνευριστικά εγενής και επίμονος μαζί μου. Εγώ ποτέ δεν είπα ότι έχω δίκιο ενω εσείς όχι.

Δεν είχα καμιά όρεξη να κάνω έντονη την κουβέντα αλλά δεν ανέχομαι ειρωνείες απο κανέναν.

Στο κάτω κάτω δεν με αφορά και τόσο το όλο θέμα, ας πάρουν φωτιά κιας καούν και τα mac και τα pc...

 

Χαίρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λοιπόν αφού βλέπεις ότι εγώ δεν είμαι ειδικός θα έπρεπε να μην είσαι

τόσο εκνευριστικά εγενής και επίμονος μαζί μου. Εγώ ποτέ δεν είπα ότι έχω δίκιο ενω εσείς όχι.

Δεν είχα καμιά όρεξη να κάνω έντονη την κουβέντα αλλά δεν ανέχομαι ειρωνείες απο κανέναν.

Στο κάτω κάτω δεν με αφορά και τόσο το όλο θέμα, ας πάρουν φωτιά κιας καούν και τα mac και τα pc...

 

Όχι απλά αγενής , αλλά αγενέστατος είσαι εσύ που ενώ είσαι ημιμαθής και δεν έχεις επαρκείς γνώσεις σε υπολογιστές, επιμένεις να κάνεις αντιπαραθέσεις και να γράφεις σχόλια υπέρ των mac που σου είπαν τρίτοι για τα οποία όπως εσύ ο ίδιος είπες δεν ξέρεις καν αν ισχύουν , ενώ παράλληλα αμφισβητείς προκλητικά ότι επιχείρημα απαντά με αποδείξεις στα ερωτήματα σου.

Το εξοργιστικότερο απ όλα είναι ότι εσύ ξεκίνησες όλα τα threads για mac και έρχεσαι μετά και μας λες ότι δεν έχεις εργαστεί με G5 ενώ παράλληλα οι γνώσεις σου στα pc είναι κάτω του μετρίου.

Το forum μας δεν φτιάχτηκε για να γράφουμε έκθεση ιδεών με θέματα επιστημονικής φαντασίας , αλλά για να τεκμηριώνουμε τις απόψεις μας. Εφόσον δεν έχεις την επάρκεια των γνώσεων για να επιχειρηματολογήσεις τότε σου συνιστώ σε θέματα που δεν ξέρεις να μείνεις θεατής γιατί αλλιώς συντελείς στη δημιουργία μύθων και παραπληροφόρησης. Και όποτε συμβαίνει αυτό θα με βρίσκεις μπροστά σου όπως τώρα.

Τέλος σου συνιστώ να έχεις περισσότερο σεβασμό σε αυτούς που σε ενημερώνουν γιατί χρειάστηκαν πολύ κόπο και χρόνο σε διάβασμα , εμπειρία και trial and error για να σου μεταφέρουν αντικειμενικά αυτά που εσύ επιμένεις να αγνοείς.

 

Χαίρετε.

Ελπίζω να το εννοείς ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοίτα dither μπορώ να σου απαντήσω καταλλήλως σε κάθε σχόλιό σου

αλλά για να τελειώνει εδώ το θέμα θα πώ μόνο δύο τρία πραγματάκια.

 

Εσύ και μόνο εσύ ξεκίνησες τα ειρωνικά σχόλια. Εγώ πάντα ήμουν

μετριοπαθής στις απόψεις μου και είχα ξεκαθαρίσει τη θέση μου απο την αρχή.

Συμπεράσματα του στύλ "αμφισβητείς προκλητικά ότι επιχείρημα..." είναι

απαράδεκτα γιατί εγώ πρωτος είχα σχολιάσει θετικά τα benchmarks και

αργότερα συμφωνησα με νηφάλιες απόψεις όπως π.χ. του Wow!, επίσης δέχομαι τα σχόλια του Γεράσιμου διότι είναι ένας άνθρωπος με

τον οποίο μπορείς να μιλήσεις χωρίς ειρωνίες και εκνευρισμό και στην

ουσία συμφωνώ μαζί του.

Όσο για τις γνώσεις μου, στην αρχή είχα άγνοια τώρα εγινα ημιμαθής αργοτερά θα με πεις κάπως αλλιώς. Δεν με ενδιαφέρουν τέτοιου είδους σχόλια. Είναι φανερό ότι έχεις χάσει την ψυχραιμία σου και παραληρείς.

Επίσης είχα την γνώμη ότι η "πολιτική" του site δεν είναι να επιτίθενται

και να προσβάλουν οι moderators τα υπόλοιπα μέλη. Πιστεύω ότι είσαι

ακατάλληλος για νηφάλια συζήτηση. Επίσης η τόσο επιθετική σου διάθεση

κατά των mac θα μπορούσε να θεωρηθεί και ύποπτη.

Εγώ ξεκίνησα την όλη κουβέντα πολύ χαλαρά απο την αρχή με χιούμορ και με διάθεση ανταλλαγής απόψεων ενώ εσύ δεν έχανες εύκαιρία να την "λές" σε όλο τον κόσμο. Όσο για τον σεβασμό που είπες, σέβομαι απόλυτα άτομα με γνώσεις και πείρα όπως είναι οι "παλιοί" εδώ μέσα αλλα όχι άτομα που με προσβάλουν κιας είναι και κινητές βιβλιοθήκες.

 

Σου υπόσχομαι ότι αν συνεχίσεις τις προσβολές θα αναγκάζομαι πάντα να σου απαντάω οπότε το χαίρεται δεν το εννοώ.

 

ps: Θα ήθελα να σου θυμήσω επίσης ότι πάνω απο τα topics του forum

λέει "cafe" και όχι "εφημερίδα της κυβέρνησης" οπότε δεν χρειάζεται για να

ξεκινήσω μια κουβέντα να έχω μαζί μου τόμους και εγχειρίδια για να σου αποδείξω τις απόψεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπεράσματα του στύλ "αμφισβητείς προκλητικά ότι επιχείρημα..." είναι

απαράδεκτα γιατί εγώ πρωτος είχα σχολιάσει θετικά τα benchmarks και

αργότερα συμφωνησα με νηφάλιες απόψεις όπως π.χ. του Wow!' date=' επίσης δέχομαι τα σχόλια του Γεράσιμου διότι είναι ένας άνθρωπος με

τον οποίο μπορείς να μιλήσεις χωρίς ειρωνίες και εκνευρισμό και στην

ουσία συμφωνώ μαζί του.[/quote']

 

Γενικά δεν έχεις μάθει να συζητάς με επιχειρήματα και οποίος διαφωνήσει μαζί σου γίνεται εχθρός σου. Τα όρια τα έχεις ξεπεράσει προ πολλού και το χειρότερο είναι ότι δεν το καταλαβαίνεις. Η σκέψη σου δεν έχει καμία συνοχή και πετάγεσαι σπασμωδικά από το ένα θέμα στο άλλο. Θα σου θυμίσω λοιπόν γιατί φτάσαμε μέχρι εδώ.

Π.Χ.

- είπα ότι οι Mac είναι πιο ακριβοί ...

- απαντάς ότι εσύ αγόρασες pc όσο κάνει ο φτηνός Mac

- σου αποδεικνύω με παράδειγμα και τιμές ότι έχεις άδικο και ένας ανάλογος pc είναι 30% φτηνότερος και πιο γρήγορος.

- απαντάς ότι εσύ δεν αγόρασες τα ίδια πράγματα αλλά περισσότερα απ’οσα έχει η σύνθεση του Mac.

- Σου το εξηγώ και μου λες «Λοιπόν θα προσπεράσω όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά γιατί δεν είμαι ειδικός και τα βαριέμαι και λίγο»

- Πετάγεσαι στα benchmarks και χωρίς να διαβάσεις τι λέει το benchmark της apple αμφισβητείς όλα τα ανεξάρτητα benchmarks που σου έδειξα.

- Όταν σου εξήγησα γιατί το benchmark της apple δεν είναι τεκμηριωμένο επαρκώς με προκάλεσες με το εξής σχόλιο : «Εγώ προσωπικά έχω βαρεθεί να λέω ότι δεν έχω ακόμα τεκμηριωμένη άποψη για αυτό το θέμα γιατί δεν έχω δουλέψει με G5. Εσύ? Βλέπω ότι υποστηρίζεις πολύ έντονα τις απόψεις σου, που ακριβώς στηρίζεσαι, στα benchmarks μόνο? Αν έχεις δουλέψει με G5 και έχεις βγάλει αυτά τα αποτελέσματα τότε πάω πάσο και τελειώνει εδώ η κουβέντα και σου χαρίζω και τα ηχεία μου που τα χρωστάω ακόμα.»

- Ενώ έχεις ήδη παραδεχτεί ότι δεν είσαι ειδικός κάνεις και το συνήγορο για τρίτους και ζητάς επαρκείς εξηγήσεις τη στιγμή που εσύ δεν έχεις δώσει μέχρι στιγμής ούτε μια λογική απάντηση.

- Σε αυτό το στάδιο σου λέω ότι έχεις άγνοια , όχι μόνο γιατί είναι προφανές από τα λεγόμενα σου , αλλά και επειδή το παραδέχτηκες εσύ ο ίδιος.

 

 

Επειδή προφανώς δεν καταλαβαίνεις τι ζημιά κάνεις στο forum, μην περιμένεις και ειδική μεταχείριση όταν συντελείς συστηματικά στη παραπληροφόρηση. Ουσιαστικά στα 2 threads για mac ΠΟΥ ΕΣΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ,δεν απαντάς για να προσθέσεις κάτι στη κουβέντα , αλλά για να γίνεις πνεύμα αντιλογίας. Οποιοσδήποτε έχει διαβάσει πόσο πρόχειρα γράφεις τα σχόλιά σου , τα οποία δεν φροντίζεις να έχουν τα στοιχειώδη επιχειρήματα για να στηριχθεί η άποψή σου, μπορεί και να καταλάβει γιατί σου απαντώ όπως σου απαντώ. Οι μετριοπαθείς (κατά τα λεγόμενά σου ) απόψεις σου ήταν στην πραγματικότητα πρόχειρα σχόλια αμφισβήτησης των διαφόρων επιχειρημάτων.

 

Είναι φανερό ότι έχεις χάσει την ψυχραιμία σου και παραληρείς.

Επίσης είχα την γνώμη ότι η "πολιτική" του site δεν είναι να επιτίθενται

και να προσβάλουν οι moderators τα υπόλοιπα μέλη. Πιστεύω ότι είσαι

ακατάλληλος για νηφάλια συζήτηση. Επίσης η τόσο επιθετική σου διάθεση

κατά των mac θα μπορούσε να θεωρηθεί και ύποπτη.

 

Αν η αλήθεια μεταφράζεται από εσένα σε παραλήρημα τότε μάλλον ενισχύεις την άποψη μου περί αγένειας για το άτομο σου. Οι moderators δεν έχουν καμία διάθεση να τρώνε το πολύτιμο χρόνο τους για να προσβάλουν κανένα. Ότι σου έχω γράψει είναι το επιεικέστερο πάντα ανάλογα με το επίμονο ύφος σου. Το ποιος είναι ύποπτος από τους δυο μας μπορεί να το καταλάβει και ένα μωρό παιδί. Δεν ξεκίνησα εγώ κανένα thread υποστήριξης των pc , απλά προσπαθώ να επικρατήσει η λογική και η αλήθεια και OXI το θέατρο του παραλόγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dither όπως καταλαβαίνεις αυτή η κουβέντα μπορεί να συνεχίζεται για πάντα. Θα ρίξω τους τόνους και ελπίζω να είναι αυτό το τελευταίο μου post. Σε διαβεβαιώνω ότι ο μόνος λόγος που ξεκίνησα την όλη κουβέντα με τα mac ήταν καθαρά απο αγοραστικό ενδιαφέρον το οποίο δεν υπάρχει πιά.

Tο δεύτερο thread ήταν για pc και όχι για mac.

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι ίσως τα σχόλιά μου να μην είχαν μεγάλη συνοχή, ότι πεταγόμουν απο το πουθενά μερικές φορές και σίγουρα ότι ήμουν πνεύμα αντιλογίας. Kαταλαβαίνω ότι αυτό σε εκνεύρισε γιατί εσύ προφανώς προσπαθούσες να βάλεις τα πράγματα σε μία λογική τάξη σύμφωνα με τις γνώσεις σου.

 

Θα απαντήσω σε αυτό ως εξής:

 

Θεωρώ ότι τα forum είναι χώροι όπου συζητούν άτομα με κοινά ενδιαφέροντα και εκφράζουν απόψεις, σχόλια ή ότι άλλο θέλουν. Δέν πιστεύω ότι όταν ξεκινώ μια συζήτηση πρέπει να αισθάνομαι ότι βρίσκομαι στο βάθρο της βουλής και μιλάω για τον προϋπολογισμό της Ελλάδος και πρέπει ότι λέω να είναι αλάνθαστο απο οποιαδήποτε πλευρά. Με λίγα λόγια

εγώ ήμουν πολύ "χαλαρός" και με χιουμοριστική διάθεση και αν "τσίγκλισα" την κουβέντα λίγο παραπάνω το έκανα για χάρη της κουβέντας. Τώρα το ότι άνθρωποι μας διαβάζουν και επηρεάζονται ενδεχομένως, ισχύει αλλά δεν πιστεύω ότι εγώ προσπάθησα να τους "κοροϊδέψω", ίσα ίσα το μόνο που ήθελα ήταν μια ωραία διασκεδαστική κουβέντα και μερικές πληροφορίες φυσικά, που εγώ προσωπικά τις πήρα.

Τα benchmarks τα διάβασα και αν θυμάσαι, σχολίασα ότι "χαίρομαι που το pc μου πετάει" ή κάτι τέτοιο. Το ότι αργότερα έκανα μια νύξη του στύλ: για τίποτα δεν μπορείς να είσαι σύγουρος 100% λόγω συμφερόντων, αυτό πιστεύω ότι ήταν δευτερεύων σε βαρύτητα σχόλιο και δεν αναιρούσε την ουσία των μετρήσεων, απλά το ανέφερα και δεν πιστεύω ότι είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας.

 

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε μερικά πράγματα που είπες χωρίς ειρωνίες, έτσι ώστε να μην συνεχιστεί αυτό.

 

...........................................................................................................

 

Γενικά δεν έχεις μάθει να συζητάς με επιχειρήματα και οποίος διαφωνήσει μαζί σου γίνεται εχθρός σου.

 

Κατα τη γνώμη μου συζητώ μια χαρά και εχθρός μου γίνεται μόνο όποιος είναι κακόβουλος απέναντί μου.

 

Επειδή προφανώς δεν καταλαβαίνεις τι ζημιά κάνεις στο forum

 

Αυτό που είπες είναι βαρύ. Ίσα ίσα εγώ χαίρομαι όταν γίνεται μεγάλη κουβέντα συμμετέχει πολύς κόσμος ακούγονται πολλές απόψεις και γενικά υπάρχει ζωντάνια στο forum. ¶ν παρατήρησες αυτά τα threads τα έχει δει πάαααρα πολύ κόσμος. Πολύ θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη του υπευθύνου του site (ο yameth νομίζω??) γι'αυτό το σχόλιό σου.

¶ν όντως κάνω ζημιά στο site χωρίς να το καταλαβαίνω' date=' ευχαρίστως αποχωρώ.

 

συντελείς συστηματικά στη παραπληροφόρηση

 

Και αυτό είναι βαρύ. Έχω βαρεθεί να λέω ότι δεν προτείνω τίποτα και σε κανένα.Το μόνο που έχω κάνει είναι να παραθέτω κάποια σχόλια όσο αναφορά τα mac μιάς και υπήρχε σχεδόν μονόλογος απο την μεριά των pc.

 

Οποιοσδήποτε έχει διαβάσει πόσο πρόχειρα γράφεις τα σχόλιά σου ' date=' τα οποία δεν φροντίζεις να έχουν τα στοιχειώδη επιχειρήματα για να στηριχθεί η άποψή σου, μπορεί και να καταλάβει γιατί σου απαντώ όπως σου απαντώ[/quote']

 

Πιστεύω ότι τα ελληνικά μου είναι πολύ καλά και οι παρατηρήσεις μου όσο το δυνατό πιο κατανοητές. Και να ίσχυε αυτό που λές, πάλι η αντίδραση σου ήταν κατα τη γνώμη μου, το λιγότερο αγενής. Δηλαδή με λίγα λόγια μου λές ότι με πρόσβαλες επειδή έγραφα πρόχειρα...(πράγμα που δεν δέχομαι).

 

Το ποιος είναι ύποπτος από τους δυο μας μπορεί να το καταλάβει και ένα μωρό παιδί. Δεν ξεκίνησα εγώ κανένα thread υποστήριξης των pc

 

Ούτε εγώ υπέρ των mac. Το πρώτο πρώτο post που έγραψα (στο άλλο thread) και ξεκίνησαν όλα αυτά, ήταν αν τρέχει καλά το cubase με το G5. ¶σε που αργότερα έκανα και πολύ αρνητικά σχόλια για κάποια mac. βλέπε ibook.

Εγώ είμαι απλά ένας γραφίστας που παράλληλα ασχολείται και με τη μουσική, ούτε επαγγελματίας των υπολογιστών είμαι ούτε τίποτα.

 

Αυτά τα "λίγα" :roll: είχα να πώ.

 

Η γνώμη μου είναι (και το μόνο που σου καταλογίζω) ότι αν δεν είχες γράψει αυτό το προσβλητικό προς εμένα post δεν θα έφταναν εδώ τα πράγματα. Και δίκιο να είχες δεν ήταν σωστός ο τρόπος σου. Εγώ απο κει και πέρα απλά υπερασπιζόμουν τον εαυτό μου. Όπως βλέπεις σε αυτό το post δεν απαντώ ειρωνικά στα ειρωνικά σου σχόλιά, κιας είναι δύσκολο για μένα. :evil:....... :)

Ξέρω ότι έχεις καλύτερα πράγματα να κάνεις απο το να τσακώνεσαι μαζί μου όπως και εγω μαζί σου. Κλείνοντας θέλω να δηλώσω ότι σε αυτή τη διένεξη δεν θεωρώ ότι εγώ έχω δίκαιο και εσύ άδικο ούτε όμως το αντίθετο. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

Ελπίζω να κατανοείς ότι σε αυτό το post προσπαθώ να ρίξω όσο μπορώ τους τόνους. Ελπίζω να πράξεις ανάλογα. 'Αν όχι, εδώ είμαστε... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλοι μου πολύ μελάνι χύθηκε γι αυτή την κουβέντα, και χωρίς να βγαίνει κάποιο αποτέλεσμα που να αφορά τον τίτλο.

Aυτό αποπροσανατολίζει τον αναγνώστη του thread.

Φίλε ikon (και απευθύνομαι σε όλους παράλληλα) θα πρέπει να λάβουμε υπ'όψη μας το χρόνο και την διάθεση του όποιου moderator να βοηθήσει.

Δεν το κάνει για να επιδείξει τις γνώσεις του.

Ετσι κι αλλιώς ανώνυμος είναι.

Σας διαβεβαιώ ότι κανείς τους δεν είναι τυχαία εδώ,

Είναι γνώστες και ειδικοί στον χώρο τους.

Γι αυτό σας θερμοπαρακαλώ, επειδή είναι δύσκολο να βρεί κανείς (κι εγώ μαζί) να μιλά με τέτοια αμεσότητα σε κάποιον γνώστη του χώρου που αφιλοκερδώς μπορεί να μας λύσει μια απορία, ας τους αντιμετωπίσουμε με τον δέοντα σεβασμό.

Το forum βοηθάει.

Σε θέματα φιλοσοφικού περιεχομένου όλοι μπορεί να διαφωνούμε φυσικά.

Στο noiz όμως όπου μας απασχολεί η μουσική τεχνολογία μιλάμε συγκεκριμμένα και όσο πιο τεχνικά γίνεται.

Πολλά πράγματα δυστυχώς δεν είναι δυνατόν να γίνουν τόσο λιανά για να τα καταλάβει ένας απαίδευτος.

Γιατί ναι... τα "εργαλεία" του επαγγελματία ήρθαν στο ευρύ κοινό, που μπορεί πλέον να γράψει όσο φτάνει η φαντασία του.

Αλλά θέλει να μάθει και να τα δουλεύει...

Υπάρχει όμως και κόσμος που τα έχει σπουδάσει και δεν είναι απλά ερασιτέχνης.

Από αυτόν εδώ ζητάμε τα φώτα του.

Κι εμείς κρατάμε όσα μας χρειάζονται.

Γι αυτό ας αφήσουμε τα ειδικά στους ειδικούς και ας μην τους αμφισβητούμε απλά για να γίνεται λόγος.

Respect to the moderators.

Τώρα για αποχωρήσεις ούτε λόγος να γινεται... ikon έχεις κάποια κοινά με τον "μπουρλοτιέρη" αλλά... Οι καλοί χωράνε παντου.

 

*Η συζήτηση κλειδώθηκε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου