Προς το περιεχόμενο

TUBES (Λυχνιες). Τι προτεινετε και απο που αγοραζετε?


Alter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

μια και εκτος απο μενα υποθετω οτι ενδιαφερει κι αλλους το θεμα, ηθελα να ρωτησω γνωμες για το τι μαρκα λαμπες προτιματε για τους ενισχυτες σας, γιατι, και απο που κανετε αγορες? βεβαια πολλες λυχνιες με διαφορετικο ονομα κατασκευαζονται στα ιδια εργοστασια, αλλα ουσιαστικα το quality control του καθε κατασκευαστη δεν πληρωνουμε? και μερικα site δεν κανουν το ιδιο πραγμα (ξεσκαρταρισμα), ωστε να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να πετυχεις καλο σετ λαμπες?

 

ευχαριστω εκ των προτερων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λυχνιες κατασκευαζονται μονο στο πρωην κουμουνιστικο μπλοκ (μια και οι κρατουντες το ειχαν γραμμενο το περιβαλλον στα απο αυτα τους.. ;D) απο οτι ξερω σε 2-3 εργοστασια στην Κινα,στη SOVTEK & SVETLANA στη Ρωσια & στο εργοστασιο της JJ στην Τσεχια...

 

(καποιοι ισχυριζονται οτι παραγουν και καποιες ακριβες 6L6 στις ΗΠΑ αλλα αν δεν μου φερουν φωτογραφια του εργοστασιου δεν το πιστευω... 8))

 

Γενικα την καλυτερη τυχη την ειχα με τις JJ σε ενα ευρυ φασμα μοντελλων,την χειροτερη  http://www.noiz.gr/index.php?topic=152954.msg169219;topicseen#new

 

Για τον Boogie μου βεβαια ΜΟΝΟ JAN Philips 7581A (γιατι μονο με αυτες ''ΠΑΙΖΕΙ'') και ας κοστιζουν πλεον μια περιουσια.. :-\

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο καινουργιες συνηθως προτιμω τις JJ μια και δινουν ζεστο ηχο στην παραμορφωση. Απο την αλλη μου φαινονται καπως πιο "μουντες" στα καθαρα συγκρινομενες ιδιαιτερα με τις EH τις οποιες επισης προτιμω για ακριβως τους αντιθετους λογους....τα λαμπερα κρυσταλλινα καθαρα (ενω δεν μου αρεσει το τζιτζικισμα που τις χαρακτηριζει στα dist.). Δυστυχως τελευταια εχω την εντυπωση πως και οι JJ εχουν καπως αυξημενο faillure rate. Απο sovtek οσες εχω δοκιμασει μου φαινονται μετριες (αλλα αξιοπιστες), ενω πολυ καλες εντυπωσεις ειχα τοσο απο τις 6L6 οσο και απο τις el34 Svetlana singed C. Πολλη καλη ιδεα ειναι μιξη διαφορων λυχνιων στο preamp section του ενισχυτη.....στον  Fender HRD μου χρησιμοποιω JJ 6L6, V1= EH 12AX7, V2=JJ 12AX7, V3= JJ 12AT7 ενω στον Boogie μου επισης μια μιξη JJ, με EH και καποιες κινεζικες 9th generation με svetlana winged C 6l6 .

 

Αγορες δυστυχως μονο απο εξωτερικο μια και για τα ελληνικα μαγαζια το να στοκαρουν ενα ειδος πρωτης αναγκης οπως οι λαμπες (με εξαιρεση τις (κακες για εμενα GT και τις προβληματικες tad εφ οσον ισχυει το αντιστοιχο thread) πρεπει να ειναι πολυτελεια. Τα συνηθεστερα απο τα οποια ψωνιζω:

 

http://www.banzaieffects.com/home.php (απο τον οποιο εχω παρει το μεγαλυτερο ποσοστο μικροφωνικων 12ΑΧ7)

http://www.tubeampdoctor.com/index.php

http://www.tubetown.de/ttstore/index.php/language/en

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για τον Boogie μου βεβαια ΜΟΝΟ JAN Philips 7581A (γιατι μονο με αυτες ''ΠΑΙΖΕΙ'') και ας κοστιζουν πλεον μια περιουσια.. :-\

 

 

Η δικη μου απορια ειναι ποτε καταλαβαινεις οτι θελουν αλλαγη ?

βγαζουν θορυβο η απλως πεφτει η ενταση?

εχω το markIV  boogie με τις ιδιες εδω και 10 (!) χρονια αλλα με λιγο παιξιμο,οταν αλλαχτουν αν δεν ειναι mesa boogie θελουν biasing?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το quality control στις JJ έχει πέσει λιγάκι αλλά όχι σε ιδιαίτερα ανησυχητικά επίπεδα έτσι κι αλλιώς αγοράζουμε πάντα από έμπιστο έμπορο.

Όσα προβλήματα έχουν εμφανιστεί ήταν κυρίως σε ECC83 και EL34

 

Το QC των ρώσικων τώρα:

Sovtek : πάρα πολύ καλό. Ότι χάνουν σε ήχο αυτές οι λάμπες το κερδίζουν σε αξιοπιστία, ίσως επειδή είναι παλιά και δοκιμασμένα σχέδια (από δεκαετία 80 τα περισσότερα)

το μόνο ίσως μαύρο πρόβατο σε θέματα αξιοπιστίας είναι οι 12AX7LPS που όμως είναι καινούργιο σχετικά σχέδιο και όσο πάει βελτιώνεται.

 

ΕΗ : στα ίδια επίπεδα με τις JJ ίσως και λίγο καλύτερα πλέον

Μαύρα πρόβατα εδώ είναι η 12ΑΧ7 και η 6V6 σε παρτίδες του 2005/2006

 

Svetlana(Winged C) : από ήχο δεν το συζητάμε άψογες(6L6,EL34) όπως και από αξιοπιστία άψογες εκτός από την 12AX7 την οποία δεν είχα δοκιμάσει μέχρι πέρισυ και μου άφησε την καλύτερη εντύπωση ηχητικά αλλά τη χειρότερη λειτουργικά όπως ακριβώς είχα διαβάσει σε σχετικό review. 1 στις 2 δεν δουλεύει σχεδόν από το πρώτο άναμμα.

 

Οι ρώσικες επανεκδόσεις Mullard/Tungsol βελτιώνονται ηχητικά/λειτουργικά αλλά μην περιμένετε απόδοση original ειδικά στον ηχητικό τομέα.Π.χ. Η ρώσικη επανέκδοση mullard 12ax7 είναι καλύτερη σε fender παρά σε marshall όπως η original ;D

 

Τα κινεζάκια τώρα από ήχο/απόδοση έχουν τύπους/εκδόσεις λυχνιών που χαρακτηρίζονται από άθλιες έως πολύ καλές γι αυτό και εδώ θέλει ιδιαίτερη προσοχή. οι κλασσικές 12ΑΧ7 είναι σκυλιά αφού κι αυτό είναι παλιό και δοκιμασμένο σχέδιο, ηχητικά δεν ξεχωρίζουν πάρα πολύ αλλά βελτιώνονται. Μακριά από EL84 ότι label κι αν φοράνε (ο Superfunk έπαθε κι έμαθε... ;) ) και από την κινέζικη επανέκδοση της mullard 12ax7 ,επίσης ότι label κι αν φοράει. Πήρα δοκιμαστικά 4 κομμάτια από την καινούργια παρτίδα που όλοι λένε ότι είναι καλύτερη... και ηχητικά/συχνοτικά ήταν πιο κοντά στις original απ ότι οι ρώσικες επανεκδόσεις αλλά τα προβλήματα συνεχίζουν π.χ. αυξομείωση στην ένταση κλπ.

 

Οι "υπέροχες" , "φανταστικές" , "μοναδικές", "πάνφθηνες", "αμερικάνικες" 6L6 φτιάχνονται στην Κίνα με μεγάλο ποσοστό όμως σε αμερικάνικες πρώτες ύλες (το αναφέρουν κιόλας και οι ίδιες οι εταιρίες). Πάντως είναι σίγουρα καλύτερες ηχητικά από τις απλές κινέζες 6L6 και τις ρώσικες Sovtek 6L6/5881 αλλά και με διπλάσια , τριπλάσια τιμή.

 

 

Ο banzai από πέρισυ έχει βελτιώσει το testing του thank god.

ο tubetown πάντα έκανε καλό testing

όπως και ο eurotubes.com

 

 

Οι Mesa Boogie Mark series σχεδιάστηκαν με βάση Nos Sylvania λάμπες(= ίδιο εργοστάσιο με Jan Philips) οπότε λογικό είναι να παίζουν καλύτερα με αυτές.

 

 

Όταν οι λάμπες είναι στα τελευταία τους μπορεί να συνδυάσουν ένα ή και περισσότερα από τα συμπτώματα που ανέφερες καθώς και πληθώρα άλλων όπως έλλειψη ζωντάνιας, μικροφωνισμούς κλπ

Όταν αλλάζεις με άλλες που έχουν το ίδιο rating συνήθως δεν έχεις πρόβλημα αλλά ένας έλεγχος για την καλύτερη απόδοση του μηχανήματος ποτέ δε βλάπτει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για τον Boogie μου βεβαια ΜΟΝΟ JAN Philips 7581A (γιατι μονο με αυτες ''ΠΑΙΖΕΙ'') και ας κοστιζουν πλεον μια περιουσια.. :-\

 

 

Η δικη μου απορια ειναι ποτε καταλαβαινεις οτι θελουν αλλαγη ?

βγαζουν θορυβο η απλως πεφτει η ενταση?

εχω το markIV  boogie με τις ιδιες εδω και 10 (!) χρονια αλλα με λιγο παιξιμο,οταν αλλαχτουν αν δεν ειναι mesa boogie θελουν biasing?

 

 

οχι οι Boogie δεν "biasαρονται." ;)

 

βαζεις παρομοιες λαμπες και εισαι ετοιμος,στον δικο μου ειχα τις ιδιες....14 χρονια!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks !

Στο site της boogie εχει ενα κατεβατο για να δικαιολογησει οτι απλως τις τοποθετεις μονος σου,αν ειναι boogie.. οσον αφορα τον ελεγχο υπαρχει τροπος να τον κανεις  μονος σου αποφευγοντας τα σχετικα εξοδα service και "καπελωματος" tubes?

επισης ποιες λαμπες θα προτεινες για το Μαρκ4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες τους κωδικους (η τα χρωματα) που γραφουν πανω οι λυχνιες που εχεις τωρα και παρε ακριβως τις ιδιες απο τον Thomann.... ;) ,φυσικα μιλαμε μονο για ΤΕΛΙΚΕΣ οι προενιχυτικες δεν χρειαζονται αλλαγη.

 

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=mesa+boogie+6l6&x=0&y=0

 

βεβαια μπορεις και να ψαξεις στο net η στο ebay για τις θεϊκες NOS Philips 5871Α αν τις βρεις (δυστυχως γινονται ολο και σπανιοτερες) παρε τις,κοστιζουν αλλα θα παθεις πλακα με την τεραστια διαφορα που κανουν στον ηχο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

you rock!

απο οτι ειδα στο ebay δεν εχει τις philips,

οι προενισχυτριες ποτε αλλαζουν οταν δεν παιζουν καθολου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου